Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Poważniej, czyli o polityce, sprawach społecznych, ustawodawstwie i naszych prawach.
ODPOWIEDZ
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2570
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: dobranocka14 » 17 maja 2020, o 20:03

Co jakiś czas pojawiają się na forum pytania dotyczace sformalizowania związku, praw osób niehetero w Polsce, które zawarły związek małżeński za granicą, transkrypcji aktów urodzenia dzieci, posługiwania się symbolem tęczy w kontekście zarzutów o obrazę uczuć religijnych itd. wiec może dobrze jest stworzyć jedno miejsce gdzie będzie można wklejać informacje związane z prawną stroną naszego życia.
Na początek likn do rozmowy RPO (Rzecznika Praw Obywatelskich) z prawniczką zajmującą się ochroną praw osób niehetero.
Ciekawa rozmowa choć konkuzja jest taka, że na wprowadzenie w Polsce rozwiązań satysakcjonujących osoby homoseksualne przyjdzie jeszcze poczekać.

https://youtu.be/VgDaqbYBYCk
miss_nikita
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 66
Rejestracja: 25 lis 2020, o 00:24

Re: Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: miss_nikita » 10 mar 2021, o 17:15

queer.pl pisze:USA: trzech mężczyzn żyjących w poliamorycznym związku wpisano do aktu urodzenia dzieci

W USA, w Kalifornii trzech mężczyzn żyjących w poliamorycznym związku zostało wpisanych do aktu urodzenia ich dziecka. To bezprecedensowy przypadek, który nie miał wcześniej miejsca.

Małżeństwo Iana Jenkinsa i Alana Mayfielda trwa już 17 lat. Na przestrzeni czasu dołączył do nich Jeremy Allen Hodges, a razem stanowią związek już od 8 lat. Partnerzy mają dwójkę dzieci, jednak sprawa stała się głośna dopiero za sprawą publikacji książki przez jednego z ojców "Three Dads and a Baby: Adventures in Modern Parenting" (z ang.: "Trzech ojców i dziecko: wyzwania współczesnego modelu wychowania").

Starsze dziecko - 3 letnia Piper - przyszła na świat za pomocą metody in-vitro, w czym pomogła mężczyznom przyjaciółka. Po jej urodzeniu, w klinice wciąż zostały zamrożone jej komórki jajowe, które postanowiła ponownie udostępnić ojcom dziecka, aby mogli postarać się o kolejne. Ich młodszy syn Parker urodził się dzięki pomocy innej przyjaciółki, która zgodziła się zostać surogatką.

Żeby wszyscy mężczyźni mogli formalnie zostać ojcami swoich dzieci i zostać wpisani do ich aktu urodzenia, musieli najpierw stoczyć rozprawę w sądzie. W pierwszej instancji przegrali sprawę, jednak sąd drugiej instancji wyraził zgodę.

Ta sprawa będzie stanowić precedens dla wszystkich rodzin, żyjących w związkach poliamorycznych.
https://queer.pl/news/205294/usa-trzech ... nia-dzieci
miss_nikita
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 66
Rejestracja: 25 lis 2020, o 00:24

Re: Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: miss_nikita » 29 maja 2021, o 18:23

wirtualnemedia.pl pisze:GUS modyfikuje formularz spisu powszechnego. Dopuszczone małżeństwa jednopłciowe

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego odpowiedział na pismo interwencyjne ponad 40 organizacji społecznych ws. formularza Spisu Powszechnego dyskryminującego osoby LGBT. GUS dopuścił zaznaczenie twierdzącej odpowiedzi na pytanie dot. stanu cywilnego przez osoby żyjące w jednopłciowym związku małżeńskim, ale osobom transpłciowym i niebinarnym nie daje możliwości zaznaczenia właściwej płci.

Przypomnijmy - w kwietniu ponad 40 organizacji społecznych działających na rzecz praw osób LGBT+ domagało się wprowadzenia zmian w formularzu Spisu Powszechnego. W liście do prezesa Głównego Urzędu Statystycznego alarmowano, że w formularz spisu zmusza osoby LGBT do podawania nieprawdziwych danych dotyczących płci osób transpłciowych i niebinarnych oraz stanu cywilnego osób żyjących w związkach jednopłciowych. O zmiany w formularzu spisu apelowały m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Grupa Stonewall, Kampania Przeciw Homofobii, Miłość Nie Wyklucza, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i Tolerado. Z uwagi na zastosowany w formularzu algorytm osoby transpłciowe przed formalnym uzgodnieniem płci i osoby niebinarne są zmuszone wpisywać fałszywe dane nt. własnej płci. Dzieje się tak, ponieważ wypełniając formularz konieczne jest podanie zarówno numeru PESEL, jak i płci osoby wypełniającej spis. Dane te w przypadku osób, które dostosowanie płci w dokumentach do płci rzeczywistej mają przed sobą, będą rozbieżne. Po wpisaniu płci rzeczywistej, która nie jest zgodna z tą zakodowaną w numerze PESEL, system identyfikuje błąd i nie pozwala wypełnić Spisu.

GUS uwzględnia część postulatów organizacji społecznych

GUS uwzględnił rozwiązanie organizacji społecznych dotyczące małżeństw osób tej samej płci odrzucając propozycję zmian tyczących się osób transpłciowych i niebinarnych. Dzięki wspólnemu apelowi ponad 40 organizacji społecznych osoby tej samej płci, które wzięły ślub za granicą, mogą oznaczyć w spisie, że mają męża lub żonę, bez obaw o odpowiedzialność karną za podanie nieprawdziwych danych. Prezes GUS wskazał na to wprost w swojej odpowiedzi – mówi koordynatorka grupy prawnej stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, Milena Adamczewska. Ekspertka dodaje jednak: – Niestety, odpowiedź ta to jednocześnie kolejny przykład systemowej dyskryminacji osób transpłciowych i niebinarnych. Formularz Spisu będzie nadal naruszał prawa człowieka, uniemożliwiając oznaczenie płci zgodnie z płcią rzeczywistą. Tak tego nie zostawimy – osoby, które spis wyklucza mogą liczyć na pomoc prawną organizacji pozarządowych - zapowiada Adamczewska. Nieusatysfakcjonowane reakcją GUS organizacje społeczne wydały oświadczenie odnoszące się do pisma prezesa Rozkruta. Organizacje podkreślają w nim, że Spis przestaje być powszechnym, gdy wyklucza część społeczeństwa, jaką są osoby LGBT i narusza ich dobra osobiste oraz prawa człowieka. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe, ale udział w nim jest łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu, ponieważ najprościej jest to zrobić przez internet, to jednak nie jedyna opcja.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/g ... dnoplciowe
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2570
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: dobranocka14 » 14 lip 2021, o 14:17

https://www.prawo.pl/prawo/zwiazki-part ... 09442.html

"Brak jakiejkolwiek możliwości prawnego uznania związków jednopłciowych stanowi naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego osób nieheteroseksualnych - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 13 lipca 2021 r. dotyczącym Rosji. Polska także rażąco narusza standardy konwencyjne, a potwierdzenie tego faktu wyrokami Trybunału w Strasburgu jest jedynie kwestią czasu. (...)"
Marlena34
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 21
Rejestracja: 13 cze 2021, o 17:14

Re: Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: Marlena34 » 16 wrz 2021, o 19:31

https://vibez.pl/wydarzenia/pierwsze-tr ... BJBAiLNmpA

Pierwsze transpłciowe biskupcze odprawiło nabożeństwo. Społeczność LGBTQ+ świętuje

W maju 2021 roku Megan Rohrer (które używa neutralnego płciowo zaimka "they") zostało mianowane na pierwsze transpłciowe biskupcze Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce. 11 września kapłańcze objęło swą posadę podczas nabożeństwa w Katedrze Łaski Bożej w San Francisco.

Megan Rohrer będzie posługiwało sześcioletnią kadencję biskupcze synodu Sierra Pacific, nadzorując w północnej Kalifornii i północnej Nevadzie prawie 200 zborów. Synod Sierra Pacific jest jednym z 65 synodów Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce. Rohrer zostało wybrane na to stanowisko w maju tego roku po tym, jak poprzedni biskup przeszedł na emeryturę.

Rohrer jest pierwszą otwarcie transpłciową osobą wybraną na tak wysokie stanowisko w hierarchii kościelnej spośród wszystkich odłamów chrześcijaństwa. - To onieśmielające wyzwanie - stwierdziło biskupcze. - Jest to misja większa ode mnie, bo dotyczy służenia Bogu i tworzenia historii, która dużo znaczy dla wielu ludzi. Czuję się onieśmielone potokiem miłości i wsparcia, które do mnie trafiło ze strony Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce oraz ekumenicznych partnerów.

Transpłciowe biskupcze zapowiada pracę na rzecz potrzebujących

- Wprowadzenie mnie w urząd biskupcze było świętem dla luteran - stwierdziło kapłańcze, deklarując pracę na rzecz sprawiedliwości rasowej, ekonomicznej oraz klimatycznej zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. Biskupcze skupi się również na rozwiązywaniu problemów takich jak bezdomność, nierówności rasowe oraz głód.

Rohrer ma nadzieję, że pomoże obalić stereotypy na temat niektórych społeczności chrześcijańskich oraz stanie się pozytywnym wzorem dla transpłciowych nastolatków. Biskupcze zamierza uświadamiać wiernych, jacy naprawdę są transpłciowi ludzie. - Czuję ekscytację, bo coraz więcej osób transpłciowych i niebinarnych zdaje sobie sprawę, że istnieje szerokie spektrum możliwości wyrażania siebie, że możesz być blisko Boga i być blisko ze swoją rodziną.

Megan Rohrer - kim jest?

Rohrer urodziło się w 1980 roku w małym miasteczku w Południowej Dakocie. W trakcie studiów na Uniwersytecie Augustana dokonało coming outu jako gej, za co spotkało się z groźbami i próbami "wyleczenia" ze strony kolegów z roku.

Kiedy Rohrer przeprowadziło się do San Francisco, zaczęło się identyfikować jako osoba transpłciowa. Rohrer otrzymało święcenia kapłańskie w 2006 roku, stając się pierwszą jawnie transpłciową osobą wyświęconą przez Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce.
Marlena34
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 21
Rejestracja: 13 cze 2021, o 17:14

Re: Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: Marlena34 » 26 wrz 2021, o 16:13

Szwajcarzy zdecydowali. Małżeństwa homoseksualne i adopcja dzieci przez pary tej samej płci będą legalne

Szwajcarzy opowiedzieli się w niedzielnym referendum za propozycją legalizacji małżeństw homoseksualnych oraz prawa do adopcji dzieci dla par tej samej płci – wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego SRG SSR.

Prognozy pokazały, że 64% głosujących opowiedziało się za małżeństwami osób tej samej płci w ogólnokrajowym referendum przeprowadzonym w ramach szwajcarskiego systemu demokracji bezpośredniej. Ostateczny wynik spodziewany jest wieczorem.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi i odczuwamy ulgę – stwierdziła tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników Antonia Hauswirth z krajowego komitetu "Małżeństwo dla wszystkich".

Zmienione prawo umożliwi parom tej samej płci zawieranie małżeństw, a także adopcję dzieci niespokrewnionych z nimi. Małżeństwa lesbijek będą mogły również mieć dzieci poprzez dawstwo nasienia, co obecnie jest legalne tylko dla małżeństw heteroseksualnych.

Szwajcarzy głosując w referendum za legalizacją małżeństw jednopłciowych potwierdzili tym samym decyzję krajowych parlamentarzystów, którzy w grudniu ubiegłego roku przyjęli ustawę w tej sprawie.

Źródło: reuters.com
miss_nikita
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 66
Rejestracja: 25 lis 2020, o 00:24

Re: Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: miss_nikita » 3 paź 2021, o 16:08

vogue.pl pisze:Szkocja pierwszym krajem na świecie z edukacją szkolną na temat osób LGBTQ+

Szkocja jako pierwszy kraj na świecie wprowadzi program nauczania zawierający informacje o osobach LGBTQ+ oraz ich wkładzie w historię i kulturę. Wszystko po to, aby uczniowie otrzymali bardziej wszechstronną i inkluzywną edukację.

Z myślą o nauczycielach powstała strona internetowa lgbteducation.scot oferująca kurs e-learningowy dotyczący zagadnień związanych z osobami LGBTQ+, a także scenariusze lekcji integracyjnych. Dostępne na stronie materiały obejmują zarówno ćwiczenia dotyczące dyskryminacji, jak i uwzględniające osoby LGBTQ+ zadanie matematyczne, w którym młoda dziewczyna kupuje kartki na Dzień Ojca dla swoich ojców.

Szkocki rząd ma nadzieję, że nowy system edukacji pomoże zredukować homofobiczne nastroje. Według czerwcowych badań przeprowadzonych przez organizację „Just Like Us”, młodzież LGBTQ+ w Wielkiej Brytanii jest dwukrotnie bardziej narażona na znęcanie się niż jej heteroseksualni, cispłciowi koledzy i koleżanki z klasy.

Szkocki program nauczania to w dużej mierze efekt wysiłków grupy LGBTQ+ Time for Inclusive Education (TIE), która z powodzeniem przekonywała w szkockim parlamencie, że należy wdrożyć do szkół inkluzywną edukację.

– Wszystkie nasze działania są bardzo chrześcijańskie. Chodzi nam o szanowanie i dbanie o siebie nawzajem oraz o kształcenie zdrowych, młodych ludzi – powiedział współzałożyciel TIE Liam Stevenson w 2019 r.

W sierpniu 2021 roku szkocki rząd wydał wytyczne zachęcające szkoły do przyjęcia neutralnych płciowo mundurków i umożliwienia transpłciowym uczniom używania wybranych przez nich imion i zaimków. Nowe wytyczne szkockiej edukacji dotyczą również prawa uczniów do korzystania z łazienki, która odpowiada ich płci.

Być może wkrótce w ślady Szkocji pójdzie Walia. Już w 2018 roku tamtejszy rząd ogłosił, że wdroży program nauczania edukacji seksualnej uwzględniającej osoby LGBTQ+ do 2022 roku.
https://www.vogue.pl/a/szkocja-wprowadz ... osob-lgbtq
dobranocka14
super forma
super forma
Posty: 2570
Rejestracja: 22 gru 2013, o 22:15

Re: Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: dobranocka14 » 14 gru 2021, o 13:33

Za stroną lgbt+ prawnicy
https://www.facebook.com/10241658137494 ... 898460712/
Gdyby ktoś nie miał fb:
◾ Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej właśnie wydał wyrok w sprawie w sprawie C-490/20 Stolichna obshtina, rayon „Pancharevo”. Postępowanie dotyczyło wydania aktu urodzenia dziecka dwóch matek, które urodziło się w innym z państw członkowskich. Trybunał wskazał, że państwo członkowskie, którego to dziecko jest obywatelem, jest zobowiązane do wydania mu dowodu tożsamości lub paszportu bez konieczności uprzedniego sporządzenia aktu urodzenia przez organy krajowe.

➡ Oznacza to, że państwo ma wydawać dokumenty tożsamości dzieciom urodzonym za granicą z dwiema matkami w akcie urodzenia, bez żądania wcześniejszej transkrypcji aktu urodzenia.

Ponadto państwa członkowskie powinny uznawać więź pokrewieństwa z każdą z matek dziecka i umożliwić dziecku korzystanie z prawa do swobodnego przemieszczania się z każdym rodzicem, czyli wydać takie dokumenty, które będą odzwierciedlały tę więź z każdą z matek.

Komunikat prasowy: https://curia.europa.eu/jcms/upload/doc ... 0221pl.pdf
Marlena34
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 21
Rejestracja: 13 cze 2021, o 17:14

Re: Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: Marlena34 » 7 lut 2022, o 17:51

W Kolumbii zalegalizowano poliamoryczny związek trzech mężczyzn

Kolumbia od ubiegłego roku zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe, a dzięki pomysłowości trzech mężczyzn w kraju tym dopuszczono także poliamoryczny związek osób homoseksualnych.

Trzech mieszkańców jednego z kolumbijskich miast chciało uporządkować swoje sprawy majątkowe. Mężczyźni żyją w poliamorycznym związku i chcieli zalegalizować swoją relację, by mieć prawo do spadku i opieki zdrowotnej. Jak informuje serwis rp.pl, mężczyźni udali się do trzech notariuszy i tylko jeden z nich podjął się zadania. W mieście Medellin notariusz poświadczył ich prawa i ustalił podział majątku, nadając ich związkowi formalny charakter.

Kolumbia, obok Brazylii, Argentyny i Urugwaju jest w grupie państw Ameryki Południowej, które dopuszczają małżeństwa jednopłciowe. Mimo sprzeciwu Kościoła, w 2016 roku tamtejszy Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie można ograniczać praw osób LGBT i zezwolił na rejestrację małżeństw homoseksualnych. Dotychczas takie rozwiązanie istniało w Brazylii, gdzie kilka lat temu zarejestrowano poliamoryczny związek trzech lesbijek.

Źródło: https://polskatimes.pl/w-kolumbii-zaleg ... r/12186155
Marlena34
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 21
Rejestracja: 13 cze 2021, o 17:14

Re: Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: Marlena34 » 19 cze 2022, o 15:45

AUSTRIA
Więcej różnorodności: formularz meldunkowy w przyszłości z 6 płciami


Oprócz "mężczyzny" i "kobiety" na formularzu znajdą się też cztery inne opcje. Zmiana prawa została dziś przyjęta przez Radę Ministrów.

Według organizatorów, w ostatnia sobotę 250 tys. osób świętowało "Vienna Pride" w duchu solidarności, różnorodności i tolerancji. W tym roku była ona skupiona na rosyjskiej agresji oraz solidarności społeczności LGBTIQ z Ukrainą, a jej motto brzmiało "Pride against hate - make love, not war".

Również austriackie formularze meldunkowe staną się w przyszłości bardziej różnorodne. Oprócz "mężczyzny" i "kobiety" pojawią się cztery inne opcje płci do wyboru, podaje "Standard". Dostępne będą opcje "inny", "inter", "otwarty" i "bez wskazań".

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego z 2018 roku

Według "Standardu", Rada Ministrów w środę podjęła uchwałę o zmianie rubryki dotyczącej płci w formularzach meldunkowych. Krok ten ma na celu implementację decyzji Trybunału Konstytucyjnego z 15 czerwca 2018. Trybunał uznał wtedy, że osoby interpłciowe mają prawo do własnej tożsamości płciowej i cywilnego statusu rejestracyjnego, który jest zgodny z ich płcią. W świetle prawa człowieka do poszanowania prywatności i życia rodzinnego, nie ma obowiązku oficjalnego ograniczania rubryki dotyczącej płci do "sztywnego" binarnego podziału mężczyzna-kobieta. Zdaniem Trybunału "pojęcie płci jest tak ogólne", że zawierają się w nim też alternatywne tożsamości płciowe.

Decyzja została podjęta bez wyznaczenia terminu wdrożenia jej w życie. To może wyjaśniać, dlaczego jej realizacja zajęła cztery lata. Po uchwale Rady Ministrów zmianami w formularzu meldunkowym zajmie się teraz właściwa komisja austriackiej Rady Narodowej.

Źródło: https://www.heute.at/s/mehr-diversitaet ... -100212535
Dilara
Posty: 9
Rejestracja: 21 sie 2021, o 18:46

Re: Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: Dilara » 15 lip 2022, o 20:15

W Słowenii zalegalizowano małżeństwa lesbijskie.
miss_nikita
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 66
Rejestracja: 25 lis 2020, o 00:24

Re: Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: miss_nikita » 29 wrz 2022, o 21:25

Na Kubie też właśnie wprowadzono małżeństwa jednopłciowe. To chyba pierwsze autorytarne i niedemokratyczne państwo, w którym się to dokonało.
truestorytrue
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 195
Rejestracja: 28 maja 2022, o 17:41

Re: Informacje o prawach osób LGBT z Polski i ze świata ;)

Post autor: truestorytrue » 7 paź 2022, o 00:23

miss_nikita pisze:
29 wrz 2022, o 21:25
Na Kubie też właśnie wprowadzono małżeństwa jednopłciowe. To chyba pierwsze autorytarne i niedemokratyczne państwo, w którym się to dokonało.
Niezły dysonans tak na marginesie...
ODPOWIEDZ