Będziemy miały dziecko

Dyskusje, wymiana opinii i doświadczeń na tematy związane z życiem kobiet kochających kobiety. Wsparcie dla potrzebujących.
ODPOWIEDZ
IzabelaKama8390
Posty: 2
Rejestracja: 27 wrz 2021, o 22:16

Będziemy miały dziecko

Post autor: IzabelaKama8390 » 27 wrz 2021, o 23:28

Witamy

Jesteśmy parą kobiet od ponad 4 lat. Chcemy w przyszłości sformalizować nasz związek i żyć ze sobą przez całe życie. Jednym słowem obie jesteśmy siebie pewne i kochamy się ponad wszystko. Brakuje nam jednak tej małej istotki, która zespoli nasz związek i stworzymy rodzinę. Zdecydowałyśmy się na dziecko poprzez inseminacje ( ojciec nieznany). Chcemy dokonać tego w klinice w Czechach bo tam jest to dość proste do zrealizowania i raczej nikt nie robi problemów.
Jednak mamy pytane przede wszystkim do Pań, które także mają dziecko lub może znają takie pary kobiet lub mężczyzn, którzy już mają doświadczenia w tej kwestii?
Obie zastanawiamy się jak to jest w praktyce jeśli chodzi o posiadanie i wychowywanie dziecka w naszym kraju przez pary homoseksualne ?
Jak to jest w praktyce jeśli chodzi o sprawy codzienne ? Czy są sytuacje gdzie dziecko jest np dyskryminowane lub inni ludzie jakoś źle na to patrzą , a wręcz dokuczają poprzez jakieś obraźliwe słowa ?
Zależy nam na przyszłości dziecka i zależy nam na jego szczęściu. Nie wyobrażam sobie sytuacji gdzie np dziecko będzie dyskryminowane tylko dlatego, że ma 2 mamy. Bardzo się tego obawiamy bo nie mamy pojęcia jak w praktyce wyglada życie homoseksualnych rodzin w Polsce ?
Czy jest ktoś kto mógłby nam coś więcej opowiedzieć i podpowiedzieć? Bardzo byłybyśmy wdzięczne za każdą wypowiedź 😊

Izabela i Kamila
davergne
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 255
Rejestracja: 6 cze 2020, o 20:19

Re: Będziemy miały dziecko

Post autor: davergne » 28 wrz 2021, o 00:30

Też jestem ciekawa odpowiedzi. Ciekawe, że przeczytałam tego posta zaraz po obejrzeniu filmu The Kids Are All Right który jest o dwóch lesbijkach wychowujących dwójkę swoich dzieci :scratch:
Filmy les na www.violka.pl
AnnaArendt
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 438
Rejestracja: 25 lut 2017, o 09:54

Re: Będziemy miały dziecko

Post autor: AnnaArendt » 28 wrz 2021, o 01:17

Zależy głównie od miejsca w którym się mieszka i wychowuje dziecko. Od strony "ludzkiej" społecznej - zależy jaka macie grupę znajomych, otoczenie przyszłej grupy rówieśniczej dziecka,należy też zastanowić się i podjąć decyzje jak dziecko będzie się do was zwracało (mama i mama, mama i ciocia, po imieniu, mama i Imię?). Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.
Od prawnej należy zabezpieczyć osobę nie posiadająca praw rodzicielskich w umowę o opiece faktycznej, w której to umowie wskazujecie np na zgodę na obecność przy czynnościach medycznych (obecność jedynie, bo decyzję zawsze podejmuje opiekun prawny), zakresy przedszkolne, szkolne etc... Dobrze jest wybrać się do jakiegoś radcy prawnego będącego w temacie (w Wawie mam jedną taka panią). Warto też omówić kwestie ewentualnego rozstania - jak wtedy byście planowały opiekę, czy naprzemiennie czy jak. To była naprawdę gorący temat jak dziewczyny z dziećmi się rozstają.

Z doswiadczenia: planowo wyprowadziłyśmy się do Stolycy, planowo na Filtry (szczególnie otwarta dzielnica), dziecko ma prawie 12 lat, żyjemy otwarcie, dziecko mówi do nas mama i mama, nie było żadnych problemów w placówkach i z innymi dziećmi, jesteśmy po rozstaniu, opieka naprzemienna.

Są kłopoty głównie między nami (wynikające z braku ochrony prawnej przy rozstaniu - szereg rzeczy które normalnie ustala sąd muszą zostać uzgodnione w innej drodze a to bywa szczególnie trudne)
IzabelaKama8390
Posty: 2
Rejestracja: 27 wrz 2021, o 22:16

Re: Będziemy miały dziecko

Post autor: IzabelaKama8390 » 28 wrz 2021, o 11:40

Dzięki za odpowiedź i informacje 😊

Jeśli chodzi o nas, to obecnie mieszkamy w małym mieście pod Wrocławiem. Ogólnie żyje się tu dobrze i w miarę spokojnie. Jeśli będzie dziecko i będzie już starsze, to może przeprowadzimy się do Wrocławia, ale to będzie zależeć czy będą jakieś nieprzyjemne problemy w miejscu gdzie mieszkamy.
Jeśli chodzi o zwracanie się dziecka, to będzie ono mówić mama tylko do mamy biologicznej, a do drugiej po imieniu. Myśle, że tak będzie lepiej dla niego.
Jeśli chodzi o formalności, to także mamy przyjazne osoby, które nam pomogą.
Nasze grono znajomych, to praktycznie nasze rodziny plus jedna para dziewczyn ( kuzynka jednej z nas wraz ze swoją kobieta) i kilku znajomych wspólnych ( hetero) . Ogólnie są to ludzie bliscy i zaufani, otwarci. Nawet nasi sąsiedzi( a są to ludzie starsi) bardzo nas lubią i zawsze chwile pogadamy np na klatce schodowej 😀
Ogólnie nigdy nie miałyśmy jakiś nieprzyjemności, ale nie wiem jak będzie kiedy pojawi się dziecko? 🤔 po prostu jest to dla nas całkiem inna, nowa i nieznana sytuacja i bardzo zależy nam na jakiś informacjach ludzi dla których jest to codziennością.

Pozdrawiamy
AnnaArendt
natchniona foremka
natchniona foremka
Posty: 438
Rejestracja: 25 lut 2017, o 09:54

Re: Będziemy miały dziecko

Post autor: AnnaArendt » 28 wrz 2021, o 15:36

Myśmy się zdecydowały na "mama i mama" bo to dla nas najbardziej naturalny układ jeśli obie strony mają być rodzicami. W polskim jezyku rodzic płci żeńskiej to mama (i różne wariacje tego słowa). Było dla nas ważne żeby nie wprowadzać dodatkowej warstwy, jakiejś nieokreśloności i tajemnicy. W końcu jest mama biologiczna, opiekun prawny i mama. Dziecko świetnie się w tym porusza i rozumie, a jednocześnie ma poczucie posiadania obojga rodziców oraz wiedzę o tym że ma dawce oraz rodzeństwo przyrodnie. Oczywiście wszystko podawane jej zgodnie w jej potrzeba wiedzy i dostosowane do wieku.

Od początku stawiałyśmy na dwie mamy, również dlatego że to w naszej opinii najlepszy przekaz: jest w porządku, jesteśmy normalna rodzina, nie ma się czego wstydzić.

Znam jednak rodziny której podjęły decyzje podobne do Waszych, jeden z braci mojej córki żyje w takim układzie. Z tym że w związku z tym musiał być wprowadzony jakiś ojciec - w sensie drugi rodzic. W ich przypadku nie pamiętam czy został uśmiercony czy wyjechal. Coś tam mu się wydarzyło chyba. Bo dzieci dopytują i należy im "coś dać". Dlatego my postawiłyśmy na prostotę.
davergne
foremka dyskutantka
foremka dyskutantka
Posty: 255
Rejestracja: 6 cze 2020, o 20:19

Re: Będziemy miały dziecko

Post autor: davergne » 6 paź 2021, o 21:52

Tu masz link do filmu w którym dwie polki się wypowiadają o wychowywaniu razem dzieci: https://www.youtube.com/watch?v=3HVu_qtVRTA
Filmy les na www.violka.pl
ODPOWIEDZ