Feminizm lesbijski

Wszystko na temat ruchu feministycznego, a więc: fakty, mity, różnorodność opinii i postaw, ważne wydarzenia, a także sylwetki działaczek.
ODPOWIEDZ
Marlena34
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 32
Rejestracja: 13 cze 2021, o 17:14

Feminizm lesbijski

Post autor: Marlena34 » 21 gru 2021, o 23:06

Za Wikipedią (https://pl.wikipedia.org/wiki/Feminizm_lesbijski):
Feminizm lesbijski – odłam feminizmu, który pojawił się w drugiej połowie XX wieku na skutek zetknięcia się ze sobą ruchu na rzecz praw kobiet, ruchu na rzecz praw gejów i rewolucji seksualnej[1]. Wyłonił się z drugiej fali aktywizmu feministycznego w Stanach Zjednoczonych, na skutek rozczarowania nim i ruchem wyzwolenia gejów[2][3][4]. Był najbardziej wpływowy w latach 70. i wczesnych latach 80., głównie w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej[5]. Feminizm lesbijski jest uznawany za najbardziej skrajny nurt feminizmu[6][7].

Feministki lesbijskie zwalczały homofobię i heteroseksizm w ruchu kobiecym, walczyły z seksizmem w ruchu LGBT, walczyły z antylesbijstwem i antyfeminizmem w innych ruchach społecznych, a także wykuwały dla siebie nisze polityczne, społeczne i kulturowe. Wiele lesbijskich feministek opowiadało się za separatyzmem, żyjąc, kiedy i gdziekolwiek to możliwe, w lesbijskich społecznościach feministycznych oraz poświęcając pieniądze i czas tylko innym lesbijskim feministkom. Feministki lesbijskie rozwinęły również radykalną krytykę patriarchatu, seksizmu, mizoginii, homofobii, heteroseksizmu oraz społecznej konstrukcji płci, gender i seksualności. Dla wielu lesbijskich feministek lesbijstwo było logicznym następstwem feminizmu[2][5].
Czy są tu jakieś panie utożsamiające się z tym nurtem feminizmu? Czy istnieją w Polsce organizacje, w których działają lesbijskie feministki? Czy można znaleźć gdzieś jakieś publikacje na temat tego ruchu w języku polskim? Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
AnnaArendt
uzależniona foremka
uzależniona foremka
Posty: 968
Rejestracja: 25 lut 2017, o 09:54

Re: Feminizm lesbijski

Post autor: AnnaArendt » 21 gru 2021, o 23:07

Popatrz sobie na stronę sistrum*
Niezyciowa
początkująca foremka
początkująca foremka
Posty: 56
Rejestracja: 27 paź 2021, o 10:51

Re: Feminizm lesbijski

Post autor: Niezyciowa » 26 gru 2021, o 17:47

Uważam się za feministke, ale wyznaje równouprawnienie płci z uznaniem naturalnych różnic dotyczących płci. Nie lubie skrajności bo krajnosc zawsze z kimś walczy
ODPOWIEDZ