Galeria - Herstory

  • (1528-1587) Caterina van Hemessen Caterina van Hemessen była Flamandką z Antwerpii, córką znanego malarza Jana Hemessena. Wspólnie stworzyli fantastyczny ołtarz ze scenami ze starego i nowego testamentu. Stała się sławna dzięki patronce, królowej Marii Węgierskiej. Niestety, po wyjściu za mąż za pewnego organistę odstawiła malowanie.
  • (1547-1612) Diana Scultori Ghisi Diana Scultori Ghisi znana jest również jako Diana Mantuana lub Diana Mantovana. Jej nazwisko identyfikuje ją z mantuańską tradycją grawerunku. Grawerowała miniatury i jako jedyna kobieta w tamtych czasach, umieszczała swoje nazwisko na pracach. W 1575 roku pojechała do Rzymu i od papieża dostała pozwolenie na tworzenie i na sprzedawanie swoich prac sygnowanych nazwiskiem Diana Mantuana lub Diana Mantovana.
  • (1552-1614) Lavinia Fontana Lavinia Fontana urodziła się w Bolonii. Jej ojciec, Prospero Fontana uczył ją malarstwa. Malowała głównie scenki mitologiczne i portrety. Dużo pracowała, co nie przeszkodziło jej mieć... 11 dzieci. Na zlecenie papieża Klemensa VIII namalowała Męczeństwo św. Stefana dla bazyliki San Paolo Fuori. Była pierwszą kobietą, która przyjmowała publiczne zlecenia na obrazy i pierwszą wybraną do Akademii Rzymskiej.
  • (1510?-1576) Levina Teerline Levina Teerline była flamandzką miniaturzystką, która pracowała jako malarka na angielskim dworze Edwarda IV. Była tak dobra, że płacono jej jak razem wziętym Hansowi Holbeinowi i Nicholasowi Hilliardowi - znanym angielskim miniaturzystom. Niestety nie ocalało za wiele z jej prac.
  • (1540-1565) Lucia Anguissola Lucia była jedną z nieprzeciętnie uzdolnionych malarsko sióstr Anguissola. Stosunkowo mało znana. Prawdopodobnie byłoby inaczej, gdyby żyła odrobinę dłużej.
  • (1554-1590) Marietta Robusti Tintoretto Marietta Robusti Tintoretto lub La Tintoretta urodziła się w Wenecji w rodzinie artysty Jakuba Robusti bardziej znanego jako Tintoretto. Była wzorem kobiecości tamtych czasów - była wykształcona, uzdolniona plastycznie i muzykalna. Razem z trzema braćmi (miała siedmioro rodzeństwa) pomagała ojcu w pracy. Być może dlatego jej i jego obrazy do dziś są mylone. Portret starego mężczyzny i chłopca przez bardzo długi czas uznawany był za dzieło Tintoretta, dopóki nie odkryto maleńkiego monogramu MR.
  • (1490-1530) Properzia de Rossi Properzia de Rossi była rzeźbiarką z Bolonii. Uczyła się u Marcantonio Raimondiego, grawera Rafaela. Stała się znana, kiedy wygrała konkurs na rzeźbę do kościoła San Petronio.
  • (1552-1638) Barbara Longhi Barbara Longhi urodziła się w Ravennie, w rodzinie malarza Luca Longhiego, któremu razem z bratem Francesco towrzyszyła w pracy. Poza tym niewiele o niej wiadomo. Najwięcej jej obrazów przedstawia Madonnę z dzieciątkiem i ich wzajemną relację jako matki i dziecka.
  • (1532-1625) Sofonisba Anguissola Sofonisba Anguissola była pierwsza malarka, która osiągnęła światową sławę. Miała 5 sióst - wszystkie malarki. Wyszła za mąż mając prawdopodobnie 30 lat, co na tamte czasy, kiedy dzieci rodziły nastolatki, było nielichym wyczynem obyczajowym. Mimo, że malarstwo (żeby tylko malarstwo..) absolutnie zdominowane było przez mężczyzn, to ją właśnie król hiszpański Filip II zaangażował jako portrecistkę.
  • (1578-1630) Fede Galizia Fede Galizia bardziej znana jest z autorstwa martwych natur, które dotrwały do naszych czasów niż z faktu, że była wziętą portrecistką. Znano ją już jako dwunastolatkę. Jak to zwykle bywało w tych czasach, uczył ją ojciec.
  • (1593-1652) Artemisia Gentileschi Miała trudne początki. Jej ojciec malarz miał pomocnika, który dnia pewnego zgwałcił siedemnastoletnia Artemisję. Sprawa trafiła do sądu i miast oczyścić dobre imię malarki, pozostawiła na kobiecie piętno osoby zhańbionej. Artemisia musiała szybko wyjść za mąż i wyjechać z Rzymu. We Florencji, gdzie zamieszkała, Michał Anioł Buonarotti Młodszy docenił jej kunszt, a za nim Florentyńczycy. Artemisia Gentileschi jako pierwsza kobieta przyjęta została do Akademii Sztuki.
  • (1571-1624) Esther Inglis Kello Francuzka, urodzona w hugenockiej rodzinie. Prześladowania zmusiły ją do uciekaczki do Szkocji. Kaligrafii nauczyła się od matki. Pracowała jako oficjalna pisarka męża. Umiejętności kaligraficzne wykorzystała w tworzeniu miniaturowych książek, w których umieszczała również autoportrety.
  • (1594-?1657) Clara Peeters Urodziła się najprawdopodobniej w Antwerpii. Już jako siedemnastolatka malowała doskonale. Specjalizowała się w martwych naturach. Stworzyła też kilka portretów, w tym autoportretów (często odbijających się w wazach czy szkłach na martwych naturach). W 1657 roku historia gubi jej ślad, jej dalsze losy są nieznane.
  • (1600-1670) Giovanna Garzoni Jako jedna z pierwszych we Wloszech stała się specjalistką od martwych natur i jako jedna z pierwszych sprzedawała swoje obrazy za bardzo duże pieniądze. Na jej pracach pojawiają się zwierzęta, głównie ptaki i insekty. Jej patronami były arystokratyczne rodziny (np. rodzina Medici).
  • (1609-1660) Judith Leyster Urodziła się Haarlem w Danii. Była głównie portrecistką, ale zdarzały jej się pejzaże i martwe natury. Zanim zyskała uznanie, jej prace albo przepadały albo nosiły sygnaturę Fransa Halsa, w którego pracowni Judith malowała do 1630 roku. Jako jedna z bardzo niewielu kobiet została członkinią Stowarzyszenia Malarzy Lukasa w Haarlem. Wkrótce po wyjściu za mąż za malarza Jana Miense Molenart zapadła na śpiączkę.
  • (1630-1684) Josefa de Óbidos Urodzona w Hiszpanii Portugalka, znana również jako Josefa de Ayala. Malowała głównie obrazy o tematyce religijnej, ale zdarzały jej się też pejzaże i martwe natury. Jako jedna z pierwszych została przyjęta do artystycznej Lisbońskiej Akademii.
  • (1610-1696) Louisa Moillon W Paryżu się urodziła i tam też spędziła większość życia. Wychowała się w ortodoksyjnej rodzinie kalwińskiej, co nie przeszkodziło jej w 1640 roku wyjść za mąż za Hugenota. Specjalizowała się w martwych naturach. Jej prace często brane były za obrazy duńskie, flamandzkie czy wręcz niemieckie.
  • (1630-1693) Maria van Oosterwyck Urodziła się w Delft, w Holandii. Malowała głównie owoce i kwiaty i z nich słynęła. Jej obrazy pokazywane były na francuskim, angielskim i saskim dworze. Sprzedawała je drogo, niekiedy nawet do 100 guldenów za obraz. Była bogata, ale nie skąpa. Pożyczała pieniądze innym malarkom, raz także wykupiła trzech marynarzy z rąk algierskich piratów.
  • (1633-1699) Mary Beale Była córką pastora z Londynu. Malowała wyłącznie portrety. Zaczynała od postaci biblijnych i w końcu skupiła się na członkach swojej rodziny i przyjaciołach, w gronie których było kilku dostojników kościelnych. Mąż Mary mało, że był jej asystentem w rodzinnym interesie malarskim, to jeszcze prowadził kronikę notując szczegóły pracy żony!
  • (1638-1665) Elisabetta Sirani Dziewczyna z Bolonii. Malowała głównie religijne i historyczne sceny. W wieku 19 lat całą swoją rodzinę łącznie z rodzicami utrzymywała już z malarstwa. Żyła 27 lat a zdążyła namalowałć około 190 prac! Ponieważ w całej Europie posadzano ją o niesamodzielną pracę (malowała potwornie szybko), robiła pokazówki na których malowałła portrety na jednym posiedzeniu. A gdyby tego było mało, założyła własną szkołę malarstwa dla kobiet! Jej ojca oskarżano o otrucie jej z zazdrości (sam był malarzem niezdolnym do pracy przez artretyzm), ale autopsja wykazała pęknięcie wrzodu w żołądku.
  • (1645-1705) Michiel van Musscher Urodziła się w Amsterdamie ale mieszkała głównie w Rotterdamie. Uczyła się u kilku holenderkich malarzy, stąd jej eklektyczny styl. Specjalizowała się w portretach i scenkach rodzajowych.
  • (1647-1717) Maria Sibylla Merian Niemiecka entomolożka i podróżniczka. Malowała okazy botaniczne i zoologiczne przy okazji niejako, czym zrewolucjonizowała i obie nauki i malarstwo. W 1670 roku wydała pierwszą bogato ilustrowaną książkę o europejskich motylach, a w 1705 roku książkę, która przyniosła jej światową sławę "Metamorfozy owadów w Surinamie".

Witaj, Zaloguj się

Artykuły zoologiczne na Ceneo

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

FACEBOOK

Zapraszamy na nasz profil Facebook
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2024