Orientacja psychoseksualna – najważniejsze pytania

Orientacja seksualna to trwały pociąg seksualny, emocjonalny, romantyczny, lub uczuciowy do innej osoby. Odróżnia się go od innych komponentów seksualności, jak płeć biologiczna, kulturowa tożsamość płci i płeć społeczna.
Orientacja seksualna opisana jest na continuum, które przebiega od wyłącznej homoseksualności do wyłącznej heteroseksualności. Osoby biseksualne mogą doświadczać pociągu seksualnego, uczuciowego i emocjonalnego w stosunku do osób obojga płci. Osoby o orientacji homoseksualnej nazywane są często gejami (mężczyźni) lub lesbijkami (kobiety).

Orientacja seksualna to coś zupełnie innego niż zachowanie seksualne, ponieważ odnosi się do uczuć i koncepcji samego siebie. Ludzie mogą wyrażać swoją orientację seksualną w swoich zachowaniach seksualnych lub jej nie wyrażać.

Istnieje wiele teorii wyjaśniających pochodzenie orientacji seksualnej. Naukowcy są dziś zgodni co to tego, że orientacja seksualna jest wynikiem złożonej interakcji czynników natury biologicznej, środowiskowej i poznawczej. U większości ludzi orientacja seksualna kształtuje się bardzo wcześnie. Ostatnio pojawiają się dowody sugerujące, że biologia, włączając w to czynniki genetyczne i wrodzone czynniki hormonalne, odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu ludzkiej seksualności. Podsumowując, należy stwierdzić, że istnieje prawdopodobnie wiele przyczyn powstawania określonej orientacji seksualnej, które mogą się różnić u różnych ludzi.

Czy człowiek wybiera sobie orientację seksualną?
Nie. Ludzie nie mogą sobie wybrać orientacji seksualnej i zdecydować o byciu osobą homoseksualną lub heteroseksualną. Orientacja seksualna pojawia się u ludzi we wczesnym okresie dojrzewania, gdy w większości nie mają jeszcze za sobą żadnych doświadczeń seksualnych. Chociaż możemy zdecydować o tym, czy grać na własnych uczuciach, psychologowie twierdzą, że orientacja seksualna nie jest świadomym wyborem i nie można jej zmienić.

Czy można zmienić orientacje seksualną poprzez terapię?
Nie. Chociaż większość osób homoseksualnych i biseksualnych prowadzi udane i szczęśliwe życie, niektórzy mogą próbować poszukiwania terapii, która zmieniłaby ich orientację seksualną. Robią to czasami pod presją rodziny lub grup religijnych. Homoseksualizm to jednak nie choroba, nie wymaga więc leczenia i jest niemożliwy do zmiany.
Wiele osób homoseksualnych czy biseksualnych szuka pomocy psychologa czy psychiatry, jednak nie w celu zmiany orientacji seksualnej, lecz w celu uzyskania wparcia w procesie tzw. „wychodzenia z ukrycia” (ang. coming out) lub pomocy w radzeniu sobie z uprzedzeniami. Większość gejów czy lesbijek chodzi do psychologa z tych samych powodów, dla których chodzą do niego osoby heteroseksualne.

Czy homoseksualizm jest choroba psychiczną lub problemem emocjonalnym?
Nie. Psychologowie, psychiatrzy i inni specjaliści są zgodni co do tego, że homoseksualizm nie jest chorobą, rozstrojem psychicznym czy problemem emocjonalnym. Obiektywne i dobrze zaplanowane badania prowadzone na przestrzeni 35 lat dowiodły, że homoseksualizm nie jest powiązany z żadnymi problemami natury emocjonalnej, społecznej i psychicznej. Kiedyś homoseksualizm uważano za chorobę psychiczną, ponieważ specjaliści i społeczeństw dysponowało informacjami pełnymi uprzedzeń i nieścisłości. W przeszłości badania nad gejami, lesbijkami i biseksualistami obejmowały tylko te osoby, które poddawane były terapii, stąd niewiarygodne wnioski. Gdy przeanalizowano dane osób, które nie poddawały się terapii, szybko zorientowano się, że określanie homoseksualizmu mianem choroby psychicznej jest nieprawdziwe.
W 1973 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne uznało znaczenie nowych badań i wykreśliło homoseksualizm z listy chorób i zaburzeń psychicznych. Dwa lata później Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne poparło tę decyzję.

Dlaczego proces “wychodzenia z ukrycia” jest tak trudny dla niektórych gejów, lesbijek i osób biseksualnych?
Dla niektórych osób homoseksualnych i biseksualnych proces “wychodzenia z ukrycia” jest trudny, a dla innych nie. Osoby homoseksualne i biseksualne odczuwają często strach, czują, że są inne i osamotnione, gdy po raz pierwszy zdadzą sobie sprawę ze swojej orientacji seksualnej, która jest inna w porównaniu z ogólnie przyjętymi normami. Dotyczy to przede wszystkim osób w młodym wieku, co jest bardzo powszechne. W zależności od rodziny i miejsca, w którym żyją, są często zmuszeni do walki z uprzedzeniami i błędnymi informacjami na temat homoseksualizmu. Młodzi ludzie w szczególności mogą być narażeni na szkodliwe skutki uprzedzeń i stereotypów. Obawiają się odtrącenia przez rodzinę, przyjaciół, kolegów z pracy i kościół. Niektóre osoby homoseksualne obawiają się utraty pracy lub molestowania w szkole, gdyby inni dowiedzieli się o ich orientacji seksualnej. Niestety geje, lesbijki i osoby biseksualne, stanowią grupę wysokiego ryzyka w porównaniu z heteroseksualistami, gdy chodzi narażenie na przemoc fizyczną. Badania przeprowadzone w Kalifornii w połowie lat dziewięćdziesiątych pokazują, że około ¼ badanych gejów i 1/5 lesbijek było ofiarami przestępstw z nienawiści z powodu orientacji seksualnej. W innych badaniach, także kalifornijskich, w których udział wzięło 500 młodych mężczyzn, połowa uczestników przyznała się do różnych form agresji przeciwko gejom, od stosowania wyzwisk do przemocy fizycznej.

Co można zrobić, aby poradzić sobie z uprzedzeniami i dyskryminacją doświadczaną przez gejów, lesbijki i osoby biseksualne?
Badania pokazują, że ludzie, którzy maja pozytywny stosunek do osób homoseksualnych i biseksualnych znają dobrze (przyjaźnią się lub razem pracują) przynajmniej jednego geja, lesbijkę lub osobę homoseksualna. Dlatego też psychologowie uważają, że postawy negatywne w stosunku do osób homoseksualnych wynikają z uprzedzeń nie mających poparcia w doświadczeniu ale tylko w stereotypach.
Co więcej, ochrona osób homoseksualnych przed przemocą i dyskryminacją jest bardzo ważna, tak samo jak ważna jest ona dla innych grup mniejszościowych. W niektórych państwach przemoc w stosunku do innej osoby z powodu jej orientacji seksualnej uważana jest za „przestępstwo z nienawiści”, a w 10 stanach USA istnieje prawo zabraniające dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej.

Dlaczego społeczeństwo powinno być edukowane o homoseksualizmie?
Edukacja na temat orientacji seksualnej i homoseksualizmu może znacznie zmniejszać uprzedzenia do osób homoseksualnych. Właściwa edukacja o homoseksualizmie jest niezwykle ważna, szczególnie dla młodych ludzi, którzy odkrywają swoją seksualność i próbują ją zrozumieć, bez względu na to czy jest to orientacja homoseksualna, heteroseksualna czy biseksualna. Argumenty, że edukacja na temat homoseksualizmu może ukształtować lub zmienić czyjąś orientację na homoseksualną nie mają żadnego uzasadnienia.
Źródło: American Psychological Association
Data publikacji w portalu: 2005-09-17
Źródło: http://www.apa.org/pubinfo/answers.html (American Psychological Association)

tłumaczenie pochodzi ze strony:
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 4.25 /głosów: 4
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

kraska2005-09-18 15:38
To jest analiza przeprowadzona pod kątem biologiczno-psychologicznym. Brakuje kontekstu społecznego. Ja uważam się za lesbijkę z wyboru. Określanie siebie "lesbijką" jest dla mnie wyrazem postawy ideologicznej, politycznej. Nie biologią. Dlatego twierdzenie, że nie można wybierać orientacji seksualnej do mnie zupełnie nie pasuje. Gdybym chciała, mogłabym tworzyć związki z mężczyznami i żyć jak kobieta heteroseksualna. Zresztą żyłam tak przez wiele lat. Nie jestem też bi, ponieważ mężczyzn w ogóle wykluczam jako ewentualnych partnerów. Tyle, że to jest mój wybór. I chciałabym, żeby to właśnie ten wybór był akceptowany. Drażni mnie trochę taka argumentacja, że trzeba nas tolerować / akceptować takimi, jakie jesteśmy, bo tego się nie da zmienić. To tak, jakby powiedzieć "no dobra, nie masz jednej nóżki, ale i tak cię kocham". Chciałabym, żebyśmy były akceptowane takie, jakie jesteśmy, bez względu na to, czy to jest nasz wybór, biologia, czy jakakolwiek inna przyczyna. Pozdrawiam.

sprint2005-09-19 13:58
Chciałabym nazwiązac do Kraski...uważam,ze wcale nie jestes lesbijka z wyboru...bo Ty poprostu nie miałas wyboru,zaakceptowałas swoja orientacje bo tak lepiej i łatwiej. Więc nie wiem czy mozna tutaj mówic o jakimkolwiek wyborze.A to ze byłas czy ,ze mogłabys życ w zawiazku heteroseksualnym to tak jakby ktoś powiedziała no dobra nie ma bułek to kupie chleb...ale żal za kupnem tego co sie chcę a nie co sie musi pozostanie.Ja nigdy sie nie poogdze z tym,że jestem bi,i gdybym mogła zmieniłabym swa orientacje,niestey nie moge...i drażni mnie to,ze tam na "górze" juz za mnie wybrali,narzucili mnie kogo i jak mam kochac. Zgadzam sie natomist z Twoim zdaniem,ze nie nalezy nas traktowac jak upośledzonych,bo ktos kto nie akceptuje mnie taka jaka jestem nie szanuje mnie wobec czego, sam nie zasługuje na szacunek i tolerancje innych ludzi. Tak myśle i bez urazy.Pozdrawiam:-)

kraska2005-09-19 17:38
Jesli jestem zdeterminowana, to w taki sam sposob, jak nie moge miec innych pogladow politycznych. Wybieram bulki, a nie chleb, bo wiem, ze bulki sa dla mnie najlepsze. Ale to nadal jest moj wybor. Pojecie "lesbijka" okresla moja tozsamosc przede wszystkim w kontekscie spoleczno-polityczno-kulturowym. Mowie o moim konkretnym przypadku. Oczywiste jest dla mnie to, że Ty mozesz miec zupelnie inaczej i nie zamierzam tego kwestionowac. Pozdrowionka:)

iwcia2005-09-21 07:39
kraska chyba w ogóle niezrozumiałaś artykułu - orientacja seksualna jest czymś z czym się najprawdopodobniej rodzisz i z czasem odkrywasz, a to z kim tworzysz związki to już twój wybór, przecież nie musisz być z kimś do kogo czujesz "trwały pociąg seksualny, emocjonalny, romantyczny, lub uczuciowy" to już twój wybór, nie da się wybrać do kogo będzie się czuło pociąg seksualny lub w kim się zakocha. A lesbijka - to określenie homoseksualnej kobiety, jeżeli kobieta jest heteroseksualna a mimo to z jakichś względow jest w związku z kobietą to ponieważ nie jest homoseksualna to nie jest lesbijką. A jeżeli wszystko przemawia za tym, że orientacja seksualna jest uwarunkowana biologicznie, to czemu tak się burzysz? jak dla mnie mozesz sobie wierzyć w co tam zechcesz, nawet w to że Ziemia jest płaska, ale fakty to fakty i z nimi dyskutować nie ma sensu.

abs_ik2005-09-21 09:29
Kraska doskonale zrozumiała artykuł. Postuluje jednak zupełnie odmienne podejście do zagadnienia orientacji psychoseksualnej, i ja akurat się z jej podejściem zgadzam. Nie jest istotne, czy ktoś się jakiś rodzi, czy też dopiero później wybiera, kim chce być. Domaganie się tolerancji w imię tego, że "takie się urodziłyśmy i nie możemy tego zmienić" jest w swojej istocie homofobiczne, bo juz krok za nim jest stwierdzenie, że gdyby było inaczej, gdyby można to było zmienić, że wtedy już niekoniecznie tolerancja byłaby potrzebna. Oraz że orientacja homoseksualna jest w jakiś sposób gorsza od heteroseksualnej. Na tym właśnie opiera się myślenie Wszechpolaków i im podobnych - że my twierdzimy, że tolerancja i równe prawa się nam należą, bo takie się urodziłyśmy. A tymczasem równe prawa się nam należą nie dlatego, że nie możemy być heteroseksualne, ale dlatego, że jesteśmy takimi samymi obywatelami i, wraz z takimi samymi obowiązkami, powinnyśmy mieć takie same prawa. A geneza naszej drogi życiowej jest naszą prywatną sprawą i nasza pozycja w społeczeństwie nie powinna być od niej zależna.

iwcia2005-09-21 13:57
ja nie mogę się zgodzić, że społeczna akceptacja ma wynikać z faktu, że taka a nie inna się urodziłam, bo to chodzi o coś zupełnie innego, o to że brak akceptacji wynika z niczym nieuzasadnionych uprzedzeń. Jeżeli pedofil jest pedofilem bo się taki urodził - ja sobie nie wyobrażam zeby zaakceptować spolecznie wykorzystywanie seksualne dzieci mimo że taki jest a to nie jego wybór. A artykuł jest rzetelny, może zbyt powierzchowny ale nie widzę nieścisłości.

abs_ik2005-09-22 08:55
Artykuł jest rzetelny, tyle że przedstawia jeden punkt wiedzenia - naukowy. A tymczasem - tak jak zresztą piszesz - geneza homosekualizmu powinna się mieć nijak do jego społecznego odbioru. Bo rzeczywistym problemem nie jest homoseksualizm, lecz homofobia - o tym też piszesz. Czyli - jak dla mnie - się zgadzamy.

kraska2005-09-23 22:24
Ja tez sie zgadzam, ze artykul jest rzetelny i nie widze w nim niescislosci. Tyle, ze prezentuje tylko jedna strone medalu. Nie zycze sobie jednak, zebys porownywala w jakikolwiek sposob zjawisko pedofilii z homoseksualizmem, zebys mowila, ze sie burze lub nie zrozumialam artykulu. Wolalabym tez, zebys pisala o swoich odczuciach, zamiast przeprowadzac analizy mojej osoby. Wg Twojej analizy ja nie jestem homoseksualna. I byc moze biorac pod uwage czysta biologie wlasnie tak jest. A jestem lesbijka, dlatego, ze a) tak wlasnie siebie okreslam b) czuje przynaleznosc wspolnotowa, kulturowa do tej grupy spolecznej c) dzialam spolecznie na rzecz tej grupy. I wszystkie te przyczyny sa kwestia wyboru.

iwcia2005-10-21 09:07
jeżeli ciebie uraziłam to przepraszam, ale jeżeli twierdzisz że porównalam homoseksualizm do pedofilii - to wybacz ale ja raczej przeciwstawilam je sobie, nie uważam też że miałabym jakiekolwiek podstawy żeby ciebie analizować, nawet nie przyszlo mi do głowy że moglaś pomyśleć że twierdzę że nie jesteś lesbijką, tylko czy to rzeczywiście twoj wybor???? czy ma się w ogóle taki wybór żeby być homo, hetero lub bi? a moje odczucia, jakie można mieć odczucia czytając artykuł dość wyważony i bardziej konkretny niż emocjonalny, odczucia to mam czytając inne rzeczy.. Jeszcze raz przepraszam jeżeli cię urazilam bo nie miałam zamiaru wnikać w twoją orientację i analizować, ani w niczyją inną...

martix22006-10-01 15:12
Kraska, przecież to jest udowodnione naukowo. Co Ty sobie wkręciłaś, kobieto? przecież nasza psychika jest tak skonstruowana, że sami siebie łatwo umiemy oszukać, a potem uwierzyć w jakieś swoje wyimaginowane teorie... Jak możesz podważać rzeczy oczywiste?? Bo tak Ci wygodnie?

Mixx2006-12-06 14:29
Oj kraska, kraska.ale głupoty piszesz.Z całym szacunkiem,ale to mnie bawi.Przecież to jest takie niedorzeczne.Jak można sobie wybierać orientacje??Hehe ciekawe ile masz latek, bo chyba jeszcze malutko i sama nie wiesz czego chcesz.Z tego co piszesz to dziś mogę być zagorzałą lezbijką,bo taki mam humor, a jutro uganiać się za facetami.To byłoby piękne,ale tak się nie da...To siedzi głęboko w nas i nie potrafimy tym sterować,więc albo jesteś bi,albo sama nie wiesz co Ci się chce.Ja czuję przynależność wspólnotową i kulturową(jak to określiłaś)do Nigeryjek,ot bo taki mam kaprys,ale nie stanę się nigdy jedną z nich,w pełnym znzczeniu tego słowa.To że obudzę się pewnego ranka i powiem sobie; o dzisiaj się staję Nigeryjką nie zmieni mojego koloru skóry,języka,wartości,czy religji,którą wyznaję .Zrozum pewnych rzeczy nie da się wybrać tak sobie.

enes2007-01-04 01:52
amen

Sznupka2007-03-15 22:47
Myślę, że należałoby w tej dyskusji postawić granicę pomiędzy kwestią orientacji seksualnej i kwestią światopoglądu, ponieważ to dwie różne sprawy. No bo co może mieć swiadomy wybór do uczuć? Można sobie wybrać, z kim iść do łożka, ale przecież nie chodzi w tym wszystkim, w życiu, jedynie o łóżko... czyż nie?

wiktoria3762007-07-08 19:56
Przez trzydzieści kilka lat wiedziałam że jestem heteroseksualna choć środowiska homoseksualne zawsze były mi bliskie. Od jakiegoś czasu kompletnie mi się poprzestawiało... Czy mogłam się aż tak podporządkować społecznym regułom, żeby zagłuszyc swoją seksualność? Faktem jest że nigdy nie byłam szczęśliwa z żadnym facetem..

dianas3kawka2007-10-05 23:26
Jestem młodą osobą i nie stać mnie na refleksje o starości... Każda z nas jest w jakimś momencie młoda i czująca się młodo. Poszukuję osoby spełniającej uwarunkowania na tle erotycznym...

xxSamotnaxx2009-01-17 11:49
Ja urodziłam się lesbijką i nie sądzę , że to był mój wybór. Nie jestem męska , stereotypowa.Jestem normalna dziewczyną , chociaż czasami żałuję że nie jestem facetem,bo jestem samotna

Kit_192009-01-22 10:44
Ja jestm bi.. i myśle ze to tliło sie już od dawna tylko dopiero od 2-3 lat sobie z tego tak naprawde zdaje sprawe:) To chyba nic złego..z resztą wydale mi sie ze w dzisiejszych czasach to juz zaczyna sie robic normalne dla wielu ludzi..<to znaczy dla tych dla których to było "nienormalne">..a zwłaszcza jeśli chodzi o dziewczyny. xxSamotnaxx nie martw sie napewno spotkaszte właściwą osobę:)

Ywi42009-05-10 19:30
geneza naszej drogi życiowej jest naszą prywatną sprawą i nasza pozycja w społeczeństwie nie powinna być od niej zależna. Prawda :) Ale mysle ze to wszytsko kazdy powinien sam dla siebie rozwiazywac i na koncu jest to nasz wybor..kogo decyduje Kochac :)mysle ze najwazniesze w tym calym jest ...Kochanie :) pozdrawiam

fiolecik2009-07-23 15:08
Troche dyskryminujecie kreske ona sie wypowiedziala tak jak chciala to powiedziec to sa jej odczucia, chociaz ze sie zgadzam z wami tego nie mozna wybrac ale wkoncu kazdy jakos do tego dojdzie. od razu powiem jestem nastolatka uswiadomilam sobie ze nie jestem hetero ale zastanawiam sie czy nie wmowilam sobie tego nie wiem jak to jest byc z kobieta tym bardziej ze trudno mi jest poznac jaka kolwiek kobiete. hetero dyskryminuja homo lecz homo dyskryminuja bi nie mowie ze wszyscy tylko taki jest system. ja naleze bardziej do bi. chcialabym poznac kobiete lecz mieszkam w malym miasteczku ok 58tys. mieszkancow i jestem raczej nie smiala i nie potrafilabym sie przyznac ze mam taka orientacje. kobieta musialaby mnie zaczepic gdyz ja wole nie probowac pozdr.

Aschantee932010-02-10 15:43
Niestety społeczeństwo jest takie jakie jest.....Niech się przyzwyczają że i my w nim istniejemy

Magi432010-09-09 00:07
a czy nie macie żadnych zaburzeń emocjonalnych? bo jeśli tak to trudno mówić jakie jesteście

AnitaKruk2012-05-03 10:34
Cyt. "Orientacja seksualna to trwały pociąg seksualny, emocjonalny, romantyczny, lub uczuciowy do innej osoby. Odróżnia się go od innych komponentów seksualności, jak płeć biologiczna, kulturowa tożsamość płci i płeć społeczna." Ten wątek to absolutnie: PUENTA ZJAWISKA !! &#9829;&#9829;&#9829;&#9829;&#9829;


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2022