Papież i katharsis

Przy każdej papieskiej wizycie, zastanawiam się co jest powodem tej ogólnonarodowej histerii, która skłania racjonalnych(?) zazwyczaj ludzi, codziennie dość świeckich, do entuzjastycznego chodzenia "na Papieża", czuwania przy Jego balkonie, radości, kiedy wyjdzie i pomacha zmęczoną ręką.
Jako osoba wierząca, staram się zrozumieć fenomen, w jaki sposób ten mały, biały człowiek wewnętrznie "ubogaca" patrzących nań wiernych. Czy to dlatego, że emanuje Bogiem? Przez cztery dni, dwa miasta, kilkanaście mniejszych miejscowości, kilkadziesiąt ulic przypomina, że życie nie jest oczywiste, że moralność ma wartość, że metafizyka nie jest zastrzeżona dla akademickiej filozofii? Czy przynosi Boga jak chleb głodnym, a oni biegną do niego jak głodni do chleba? I czy nie znaczy to, że wiara ich musi być płytka, skoro potrzebuje ikony, żeby się unaocznić, potrzebują zobaczyć, żeby sobie przypomnieć, żeby uwierzyć? Czy to grzeszny sarkazm?


W górę serca wznosimy

Współczesne sursum corda osiągane jest poprzez wyczyszczenie telewizji z reklam, które budzą wątpliwości, wprowadzenie religii jako przedmiotu maturalnego, wychodzenie na ulice z żółtymi chorągiewkami, modląc się, kiedy on się modli, ciesząc się, kiedy się śmieje. Obce są nam wyrzuty sumienia dotyczące trwałości przemiany, ponieważ za rok, dwa, przy następnej wizycie, będziemy powtarzać zabiegi.


Bóg, Kościół, Tradycja - te trzy najwyższe wartości, o nieweryfikowalnej kolejności i nierównym stopniu natężenia są naszą polską cechą szczególną (jak wąsy polskich mężczyzn). Histeria towarzysząca papieskiej wizycie jest częścią rytuału partycypowania w jego świętości. Może zatem przychodząc do niego oczekuje się Łaski Pańskiej, która sięga z ołtarza na Błoniach – może – na kopiec Kościuszki.


Patrzę na Niego jak na postać dzielną i godną podziwu; w świecie szybkozmiennych nauk, usiłuje tę jedną – egzystencjalnie ważną – uchronić od znaków czasu, głosząc wierność Bogu. W wierności świeci przykładem – odmawia księżom prawa zakładania rodzin, jest głuchy na ideę kapłaństwa kobiet, antykoncepcja jest złem (chociaż nie ludobójstwem) – w rzeczy samej, jedyny nowoczesny aspekt nowego Papieża, to iPod na którym słucha muzyki poważnej (ale kompozytorzy już dawno odeszli).

Dźwigając na sobie odpowiedzialność za świat katolicki, jest nieludzko konsekwentny. Taki Kant w sukience.


Wysłuchaj nas Panie

Wracając do wiwatujących tłumów, niewykluczone, że przemawia przeze mnie zazdrość, nie bezkrytycznego uwielbienia, ale posiadania tylu przyjaciół ilu wiernych (nie mniej, ani nie bardziej grzesznych). Zazdroszczę nie ikony, ale żywej osoby, która zasługuje na szacunek, z którą można śmiać się (i modlić), którą można wielbić. Z moim grzechem, szukam alternatywnej ścieżki do Boga, wolnej od pychy mówienia o nim rzeczy ostatecznych.


Papież wzywa "przeciw tendencjom relatywizującym przekaz tradycji kościoła i nowelizującym to nauczanie stosownie do wymogów chwili i do pragnień ludzkich", co oznacza, że naturalna droga do Boga – przez Kościół – jest szczelnie zamknięta.
Mimo to będę Go szukać, błądząc pewnie na każdym przystanku, ponieważ zanim jeszcze "mój grzech" się ujawnił, Pan mój i Bóg mój wyznaczył kierunek.


Stojąc na progu wytłumaczę, że nie domagam się, żeby mnie wpuszczono. Przychodzę tędy, ponieważ inne drogi były już zajęte. Jeśli nie ma dla mnie miejsca, pójdę dalej.
air
Data publikacji w portalu: 2006-05-28
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

Promyczek2006-05-29 00:39
amen.

Ireth2006-05-29 21:12
Znakomity tekst!

zartan2006-05-30 21:55
mały biały człowiek w ciszy zawstydzony cepelią na karuzeli

shadowland2006-05-31 09:15
sluchalam dosc uwaznie tego co mowil papiez i chyba pierwszego dnia zwrocil on uwage na to ze nikt nie ma prawa wykluczac kogokolwiek z tej wspolnoty, przeciez nie od dzis wiadomo, ze Kosciol to wspolnota grzesznikow a kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem... wiec jesli chce byc czlonkiem tej wspolnoty to moge nim byc, nikt nie ma prawa mnie tam nie wpuscic ani z niej wyrzucic; zastanawiam sie skad bierze sie Twoja zazdrosc dla wiwatujacych na czesc papieza tlumow? czy uwazasz ze wiwatowaly tysiace swietych czy moze tysiace grzesznikow?

alteracswiss2006-05-31 11:02
z jednej strony Kościół nikogo nie wyklucza, ale z drugiej strony 'sodomici' występują po pierwsze jako symbol całkowitego zepsucia, a dalej jeszcze, ze względu na głosy, że miłość homoseksualna jest normalna, jako zagrożenie wobec nauki Kościoła. "Nie mniej, ani nie bardziej grzesznych" nie wskazuje na świętych, wskazuje na różnych i równych :)

axamitek2006-06-03 14:14
No właśnie ciągle się czepiacie tego biednego Kościoła, który i tak ma manóstwo wewnętzrnych problemów i ataków z zewnątrz?! wiecie ile to trzeba wysiłków aby taką tradycyjną instytucję utrzymać w ryzach? Wszystko się zmienia a Kościół musi udawać, że nie :-) No a Papież- wspaniale! Co prawda Jan Paweł II będzie moim ukochanym papieżem ale temu obecnemu coraz dokładniej się przyglądam i coraz bardziej intetresują mnie jego nowe szaty, piękne brochy, mokasyny od Prady, cieme okulary p/słoneczne za 350 Euro, no i ostatnio ten przystojny osobisty sekretarz....no no, no ...

Aj2006-06-04 11:44
:-) .....Papa też człowiek

Bzigo2006-08-25 12:50
Air, nie jeden kościół na świecie, niejedna droga do Boga, ale wszystkie drogi do Boga prowadzą. Ja uważam, że w religiach trzeba szukać wartości wspólnych, a nie zajmować się bzdurami wymyślonymi przez władze kościoła dla umocnienia swoich wpływów. Przecież to jest jasne, że przez stulecia wszelkie tzw "święte" księgi straciły swój dawny sens, bo zostały poprzeinaczane przez miliony interpretatorów oraz przez tych, którym się marzy władza nad ludźmi za pomocą religii. Takie rzeczy dzieją się od dawna - ot choćby kapłani egipscy wykorzystywali swoją wiedzę, aby nastraszyć ciemny lud i zyskać szerszy posłuch. Nihil novi. Kościół katolicki robi dokładnie to samo od chwili swego powstania; z Biblii powykreślano co niewygodniejsze fragmenty... Ja też szukam tej drogi i dzięki temu dowiaduję się ciekawych rzeczy. Nie znoszę, kiedy ktoś mi narzuca "jedyną właściwą wiarę", co się często u katolików zdarza, staram się szukać wartości uniwersalnych dla wielu wiar. Znalazłam ciekawą drogę, ale, jak to na początku bywa, na razie podchodzę do niej sceptycznie, mimo, że jak dotąd, najbardziej mi podchodzi. Jeśli Cię zainteresuje, podaję link: http://www.sathyasai.org.pl/sathyasaibaba.php A co do popularności i uwielbienia dla papieża, to myślę, że to jest taki sam marketing jak w przypadku znanych aktorów czy piosenkarzy. Ludzie potrzebują idola, czy jak kto woli - autorytetu:)

Nełtralny2006-09-12 20:32
W wierności świeci przykładem – odmawia księżom prawa zakładania rodzin, jest głuchy na ideę kapłaństwa kobiet, antykoncepcja jest złem mój kometarz prawo do zakładnie rodzin przez kler to ich wewneczna sprawa nigo nie wolno zmuszać do zakładładania rodzin przecie wiedzieli co brali. kałaństwo kobiet mm czeba uzyć histori i tradycji koscioól katolicki zawszepopiera tradcje. a tak dołodnie w śrud pierszych checiscijan byli kobiety szwasze(duhowni) antykoncepcja jest złem kosciuł uznaje dziesięć przykozań tam jest za kaz cudzołożenia wiec to jest tak jak dać zapałki nałodowemu potoczawi. jest to bardzo prosta logika.

zuza142007-04-20 23:10
<div style="position:absolute; left:0px;top:0px;width:100%;Height:600px; background-color:red;font_size:24">rzenada<div>

dianas3kawka  dianas3kawka@o2.pl2007-06-30 04:08
Wbrew różnym opiniom wkurwiłam się... Otóż wiara... to jedno a wiedza to drugie... 2+2=4. Możesz wierzyć lub nie wierzyć... że 2+2=4. Zaś wiedzieć o tym, rozumieć i być przekonaną, że 2x2=4... to inne płaszczyzny zrozumienia. Czy naprawdę osoby typu les nie mają racji i jakichkolwiek praw? Moim zdaniem mają. Sama szukam les... i jestem w przysłowiowym "dołku"...

gentlyfacet  jarek551@tlen.pl2007-09-06 12:43
Bardzo interesujący tekst. Gratuluję przemyśleń. Niemniej jako osoba niewierząca mam zdecydowanie odmienne poglądy na kwestie poruszone przez Ciebie air. Dla mnie zasadniczą rzeczą jest wolność, a religia czyni człowieka zależnym od różnych bezsensownych niekiedy nakazów i zakazów. Wiele niespójności jest w tym, że osoby homoseksualne mają być drugą lub trzecią kategorią ludzi, przecież według wiary wszystko dzieje się z woli boga. Bezsensowne jest zatem ingerować i kwalifikować moralnie jego wolę. Ujmując historycznie kwestię poglądów kościoła katolickiego na tę sprawę, to należy stwierdzić, że ulegała ona zmianom i mieć należy nadzieję, że będzie w dalszym ciągu ewoluowała we właściwym kierunku. Uszy do góry, będzie lepiej, bo łaski nie robi. A co do pewnych dogmatów, to one też zmieniają się lub są wręcz odrzucane pod naporem faktów naukowych. Już nikt z hierarchów nie utrzymuje, że Ziemia jest płaska. A przecież jeszcze kilka stuleci temu, za poglądy o kulistości ziemi ekskomunikowano lub wręcz zabijano ludzi. Kto lubi bajki, niech wierzy. Mnie, chociażby założenie istnienia boga, nie jest do niczego potrzebne. Nadchodzą czasy, by odgłupiać się. Najwyższy czas. Pozdrawiam Was i wszystkiego naj.... życzę .

dianas3kawka  dianas3kawka@o2.pl2007-10-21 02:18
Samo lesbijstwo jest przepiękne. Doświadczyłam zaś brutalnego potraktowania mnie jako partnerki. Gdzie są standardy zachowań ludzkich?

wietrznapanna2008-09-22 04:26
papież jak drzewo w lesie. Wielki ,stateczny, niedostępny a jednak można podejść i się przytulić, wyżalić-nie odepchnie i moim zdaniem w tym jego wielkość.


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

FACEBOOK

Zapraszamy na nasz profil Facebook
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2024