Lesbijki zarabiają trochę więcej

Lesbijki w prywatnych firmach zarabiają o dwa procent więcej od kobiet preferujących płeć przeciwną. Geje natomiast zarabiają średnio o o 6,5 proc. mniej niż ich heteroseksualni koledzy. Jednak dalej kobiety zarabiają o prawie jedną piątą mniej niż mężczyźni - wynika z badań, które opublikowały francuskie dzienniki.

- Po wyeliminowaniu wszystkich czynników mogących wypaczyć rezultaty, dochodzimy do różnicy wynagrodzenia, która wydaje się niewytłumaczalna. Jedynym wyjaśnieniem pozostaje to, że wielu pracodawców, ze względu na swoją niechęć czy uprzedzenia do gejów, zaniża ich zarobki - twierdzą autorzy badania opublikowanego w "Liberation".

Lesbijki zarabiają więcej...

Homoseksualiści-mężczyźni zarabiają średnio mniej o 6,5 proc. w sektorze prywatnym i 5,5 proc. w sektorze publicznym niż pracownicy o orientacji heteroseksualnej na podobnych stanowiskach. Podobna dyskryminacja nie dotyczy natomiast lesbijek. Przeciwnie - studium ujawnia, że zarabiają one średnio o 2 proc. więcej od kobiet heteroseksualnych. Ekonomiści tłumaczą to tym, że te ostatnie często spędzają mniej godzin w pracy z powodu obowiązku opieki nad dziećmi.

Według "Liberation",

nowe francuskie badanie potwierdza rezultaty podobnych studiów, zrealizowanych wcześniej za granicą, przede wszystkim w USA. Dziennik przypomina, że dyskryminacja gejów w pracy utrzymuje się we Francji mimo że grożą za nią pracodawcom surowe kary - 3 lata więzienia i 45 tysięcy grzywny.

... ale i tak gorzej niż mężczyźni

Jeszcze większym problemem pozostaje we Francji, jak i w innych krajach Europy, nierówność zarobków ze względu na płeć. Jak podał w ubiegły czwartek "Le Monde", cytując paryski ośrodek badań ekonomicznych OFCE, płaca kobiet we francuskich firmach prywatnych pozostaje średnio o około jedną czwartą niższa od płacy mężczyzn. Nawet kobiety, które nie mają dzieci i związanych z tym obowiązków, zarabiają średnio 17 proc. mniej od mężczyzn.

Pracodawcy żywią często uprzedzenie, że kobiety angażują się mniej w obowiązki zawodowe niż ich męscy koledzy - podsumowuje "Le Monde".
kaw/mtom
Data publikacji w portalu: 2010-08-31
Artykuł TVN24.pl:
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

smaku2019-10-24 23:25
Patrzę sobie na to śliczne zdjęcie, tej pięknej, młodej dziewczyny i się zastanawiam, no jak mogłaby nie zarabiać więcej, niż ktoś inny w firmie, oczywiste, hmm... ważne, żeby wykonywać obowiązki, w sumie, a do tego sympatycznie wszystko, z uśmiechem, miło, nikt nie jest męczony, praca idzie szybko do przodu, no są efekty, to przekłada się na efekty, oczywiste, hmm... - ale to da się tylko w młodym wieku pewnie tak pracować, po kilku miesiącach mija, po latach, to już w ogóle, aby tylko pracy nie stracić, oczywiste, hmm... :)) Kiedyś tu na stronach rozmawiałam z jakąś koleżanką, która planowała pracę i mówiła, że "trzeba być przebojowym w pracy", hmm... pisałam, że raczej nie i brońcie bogowie, oczywiste - płaci się za wykonywanie obowiązków, a nie za robienie show, oczywiste... poza tym robienie show w pracy szybko wykańcza i po kilku godzinach pracy człowiek już nie ma siły jutro przyjść do pracy ponownie, oczywiste, hmm... co mówić tydzień, miesiąc, rok, hmm... kosmos niemożliwości, gdyby mieć być przebojową w pracy, zamiast pracować, oczywiste, hmm... płaca pewnie wynika z pracy zawsze, w sumie... jeśli ktoś mi robi robotę, z której widzę, że mam dochody, no to nie patrzę kto, tylko widzę kto jako pracownik - obiekt, czyli "ten obiekt zarabia mi niezłą kasę" - no to płacę obiektowi, żeby zarabiał mi dalej i nie narzekał, proste, oczywiste... hmm... :) A żeby zatrudniać takie śliczne, młode dziewczyny, to potem nie wiem, jak bym miała sama się znaleźć w firmie u siebie, hmm... bo każda byłaby obiektem seksualnym dla mnie, no więc po prostu nie wiem, hmm... płacę, a mam co innego na myśli, a nie pracę, hmm... trudne to wszystko w sumie... :)


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2022