Coming out, ujawnienie się, wyjście z ukrycia, wyjście z szafy

Dopóki żyjemy w społeczeństwie heteronormatywnym, tak właśnie nazywany będzie proces odkrywania przed sobą samą i przed innymi ludźmi, że nasza orientacja psychoseksualna nie jest taka jak z góry zakładali nasi rodzice i otoczenie. Skrywanie swojej orientacji nie jest dla nas ani komfortowe, ani korzystne, dlatego proces ten jest nieunikniony. Choć może być bardzo stresujący warto mieć go za sobą.

Być może za kilkanaście lat, kiedy dorosną dzieci moich koleżanek lesbijek, poczęte w związkach dwóch kobiet (In vitro, czy domowym sposobem za pomocą strzykawki) większość rodziców nie będzie tak łatwo zakładać, że córka wyjdzie za mąż, a syn się ożeni. Teraz nieujawnione córki - lesbijki maltretowane są pytaniami kiedy znajdą sobie narzeczonego, a rodzice doczekają się wnuków. Większość lesbijek zna te pytania, bo jeśli nie rodzice to ciocie lub babcie nie omieszkały się zainteresować. Prawdopodobnie za kilka lat kiedy zalegalizowane zostaną śluby par jednopłciowych w Polsce takie pytania będą brzmieć zupełnie inaczej - bez zakładania z góry płci partnerki/partnera. Tego przyszłym pokoleniom życzę!

Tymczasem w Polsce 11 października obchodzimy po raz drugi Dzień Wychodzenia z Szafy. Podobnie jak Walentynki święto zostało zaczerpnięte wprost z USA gdzie National Coming Out Day świętowany jest od 1988 roku dla upamiętnia marszu osób LGBT w Waszyngtonie, który odbył się rok wcześniej i zgromadził około 500 000 osób domagających się zrównania ich praw. Od tego czasu dzień ten jest obchodzony w coraz większej liczbie krajów: Szwajcarii, Niemczech, Chorwacji, Kanadzie, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Mam nadzieję, że 11 października nie poczujesz się przymuszona do coming outu, ani nie zaczniesz postrzegać go jako jednorazowego wydarzenia. Coming out będzie dział się w Twoim życiu ciągle i w każdym miejscu i z każdą osobą na nowo. Jeśli wszystko jeszcze przed Tobą zapraszam do lektury działu Coming out.

Książki gdzie znajdziesz informacje o coming outcie:
·Coming out - A. Engel-Bernatowicz i A. Kamińska
·Kiedy kobieta kocha kobietę - A.Długołęcka, A. Engel-Bernatowicz, A. Kramm, A. Weseli
·Dziewczyny wyjdźcie z szafy - Laszuk Anna
·Tęczowy elementarz - Biedroń Robert

Na naszym forum:
·COMING OUT...
·O nieakceptacji przez rodziców
·Czy spotkała cię dyskryminacja po ujawnieniu się?
·Coming out wśród znajomych
·Temat homoseksualizmu w szkole
·Być lesbijką w Polsce

Linki zewnętrzne:
·Wyjdzzszafy.pl/ - serwis zbierający różne materiały o comingoutcie i homoseksualiźmie oraz działy: Dla Rodziców i Dla Nauczycieli.
·comingout.blox.pl - strona powstała w 2009 roku kiedy w Polsce pierwszy raz organizowano Coming Out Day, znajdziecie na niej filmy z comingoutami osób, które zdecydowały się na filmową formę ujawnienia.
·Coming Out na Youtube - wyszukując coming out w serwisie Youtube znajdziecie tysiące filmów comingoutowych. Filmy w języku polskim znajdziecie wpisując do wyszukiwarki: wychodzenie z szafy.
Absolut6na9
Data publikacji w portalu: 2010-10-10
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 5 /głosów: 1
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

MartaGrzecka2016-09-29 22:40
Ja na szczęście mam to już za sobą, ale było naprawdę ciężko. Bardzo trudno było mi się na to zdecydować, mimo tego, że kiedyś i tak musiało to nastąpić. Przez około miesiąc moje najbliższe otoczenie nie mogło się z tym pogodzić. Mi również trudno było się przyzwyczaić do życia w "jawnym trybie"... Ale później jest już z górki :)

Lania2016-11-15 08:49
Czytam to wszystko i mam dreszcze na karku...rn Już od dawna o tym myślałam ale przecież to by się wiązało z zaniechaniem wszystkiego ... Ludzie ja mieszkam na urokliwej polskiej Wsi... Wiem czytałam że w sumie nie daleko ode mnie w Wielkopolsce żyje i pracuje na wsi Kobieta która się ujawniła i mało tego jest sołtyską ... Ja nie wiem co robić...rn Czytam co Napisała Marta powyżej i tak jak Ją podziwiam i Zazdroszczę odwagi tak samo Jej współczuję ale to zapewne jest cena którą muszę zapłacić i cóż tak to jest niestety.. Obiecuję sobie ze może na kolejne urodziny - zaproszę garść przyjaciół i znajomych i przedstawię im moją Cudowną Życiową Miłość - No jeśli uda mi się takową poznać.. Ale póki co Dzieki Marto za to świadectwo......


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

zoo
  NAPISZ DO NAS  

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  

Ostatnio komentowane:

news Donald Trump nie chce finansowania organizacji promujących aborcję za granicą
justsomebody10 Posługiwanie się przykładem N. Vujicica nie ma, moim zdaniem, większego sensu, bo to jest wyjątek na tle setek tysięcy niepełnosprawnych. Od dzieciństwa był otoczony opieką, wsparciem,... opinia dodana 2017-02-11 13:52:24
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Lesbos Najlepsze opowiadania erotyczne - Warnock Kathleen
Ciekawe opowiadania :) wciągające ! polecam.\r\n\r\nPS. Odsprzedam za pare groszy . Więcej info na @.

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2017