Rzecz o coming out 5 - faza publiczna.

Jest to ostatnia część wychodzenia z ukrycia, kiedy jesteśmy już pogodzeni ze sobą, uświadomiliśmy także naszych przyjaciół, rodziców, znajomych, byż może jeszcze jakąś inną, ważną w naszym życiu osobę.
Ten ostatni szczebelek ”drabiny coming outu” oznacza, iż tak naprawdę chcemy czuć się wyzwoleni i wolni aż do końca. Chcemy, aby nasze ”ja”, na które składa się także nasza seksualność, było do końca prawdziwe, abyśmy mogli czuć się sobą i poczuć ”wiatr w plecach”. Tak naprawdę jest to nam potrzebne, aby móc w pełni realizować się w życiu zawodowym i prywatnym. Nie od dziś bowiem wiadomo, iż człowiek szczęśliwy i pogodzony ze sobą lepiej pracuje, jest bardziej wydajny, gdyż nie musi tracić energii na godzenie swojego wewnętrznego i zewnętrznego ”ja”. Dlatego też pracodawcom powinno zależeć na jak najlepszym stanie psychicznym swoich pracowników! I wbrew pozorom powinni zapewnić komfort psychiczny osobom, które mają obawy związane z powiedzeniem o sobie, byciem w pełni sobą także w pracy, która częściowo – a w obecnych czasach coraz bardziej – wkracza, zazębia się z naszym życiem prywatnym.

Jest to czas, kiedy następuje pełna integracja naszej tożsamości, stajemy się dojrzali, rozumiemy swój organizm, często jesteśmy w zaangażowanych relacjach z naszymi partnerami. Jeśli postrzegamy nasz związek jako wartościowy, obiecujący, przyszłościowy, na pewno nie warto zlekceważyć tego i tym bardziej korzystać z dobrodziejstw tej fazy, często na przekór temu, co myślą o nas inni. Może się zdarzyć, iż publicznie będziemy sobie okazywać uczucia, często nie zastanawiając się, czy może być to dla kogoś szokujące, dziwne, nietypowe. Postrzegać zaczynamy siebie po prostu jako osobę homoseksualną, z towarzyszącym temu gniewem i dumą. Możemy publicznie uczestniczyć w Paradzie Równości – zarówno w Polsce jaki i zagranicą (Gay Pride). To ostatnie szczególnie polecam osobom nieśmiałym, wahającym się z upublicznianiem swojej osoby -–jest to niesamowite przeżycie, poczujecie się po nim jeszcze silniejsi!
© Yga Kostrzewa
Data publikacji w portalu: 2003-08-02
Lektura:
Rob Eichberg ”Ujawnij się. Prawda lesbijek i gejów”, Jacek Santorski & Co, Warszawa 1995
Don Clark ”Lesbijki i geje. Jak ich kochać”, Wydawnictwo Da Capo, Warszawa 1995

Artykuł był opublikowany w magazynie Queer City
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

SILNA88  InnaGG5585522@interia.eu2007-06-25 12:46
Anajka , daj mi swój dokładny adres mail albo nr gg bo niemam jak odpisać ci na maila. Chętnie nawiążę ciekawą konwersację / znajomość . Tu podaję swój nr gg : 1 5 0 0 1 4 1. Czekam na Twój odpis.


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  

Ostatnio komentowane:

lesbijka Znane lesbijki
smaku Ja też bym się wstydziła potem, gdybym zrobiła jakiś błąd w artykule, bo kiedy pisze się komentarze, to wiadomo, że aby pisać i nawet się nie sprawdza za bardzo, bo to bieżące, jak... opinia dodana 2020-07-01 21:49:15
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Muskając aksamit - Waters Sarah
Czytałam i później widziałam film BBC. Polecam obie wersje, a na deser \" Złodziejkę\" \r\nFantastyczne...

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020