Szkoła moralności rozumowej. Wybór międzywojennej publicystyki społecznej i literackiej Krzywicka Irena

Szkoła moralności rozumowej. Wybór międzywojennej publicystyki społecznej i literackiej Krzywicka Irena
Szkoła moralności rozumowej. Wybór międzywojennej publicystyki społecznej i literackiej Krzywicka Irena
Ocena: ocena: 0 /głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić!

Autor: Krzywicka Irena

Wydawnictwo: Wydawnictwo Feminoteki

ISBN: 978-83-62206-68-1

Tytuł antologii międzywojennych tekstów Ireny Krzywickiej wskazuje z jednej strony na wypowiedź stanowiącą punkt ciężkości niniejszego wyboru – recenzję z książki Bertranda Russella, z drugiej zaś – na koncepcję „moralności rozumowej”. Na koncepcję tę składa się projekt „życia świadomego” oraz język jego wykładu, czyli „artystyczna proza intelektualna”. Na niniejszą publikację składają się wybrane felietony,reportaże sądowe, szkice literackie i recenzje literackie i teatralne publikowane na łamach różnych pism w latach 1924-1939 poświęcone aktualnym zjawiskom społecznym. Język tych różnorodnych wypowiedzi prasowych Krzywickiej jest nasycony ideologią lewicową, co przejawia się w obecności leksyki i frazeologii reformatorskiej i rewolucyjnej, ukształtowanej w obrębie publicystki okresu oświecenia i na przełomie wieku XIX i XX. Korzystała więc Krzywicka z metaforyki wojskowej, prawniczej, medycznej, przyrodniczej, by zagrzewać do „walki” z każdym rodzajem „przesądu”, przeciwstawiała „pasję reformatorską” – zgodzie na status quo, „porządek” – „chaosowi”, „organizację” – „rozprzężeniu”, widzenie „niesprawiedliwości” – ślepocie na „krzywdę”, wrażliwość – nieczułości itd. Prostota i otwartość w mówieniu o sprawach seksualnych razi do dziś dnia nie tylko kobiety, ale i wielu mężczyzn. Nawet ludzie najbardziej wyzwoleni nie mogą się uwolnić od przesądu, że sprawy płci są brzydkie, wstydliwe, często haniebne. […] Proste przesunięcie spraw seksualnych z cienia do światła zmienia oblicze świata i otwiera nowe możliwości ludzkiemu szczęściu. Mówić, mówić, trzeba mówić o tej dziedzinie przemilczanej przez stulecia, trzeba wietrzyć wszystkie zakamarki utrzymywane w moralnej stęchliźnie, nie bać się „bezwstydu”, drwić sobie ze zgorszenia, odrzucić wreszcie stos śmiecia i przesądów, jakimi przywalono tę najpiękniejszą dziedzinę ludzkiego życia. Irena Krzywicka: Szkoła moralności rozumowej, „Wiadomości Literackie” 1931, nr 31 Irena Krzywicka (ur. 1899 w Jenisiejsku – zm. 1894 w Bures-sur-Yvette ) – polska pisarka, publicystka i tłumaczka; feministka znana w międzywojennym środowisku warszawskiej postępowej inteligencji skupionej wokół tygodnika „Wiadomości Literackie” oraz dodatku „Życie Świadome”; synowa socjologa Ludwika Krzywickiego, żona prawnika Jerzego Krzywickiego, przyjaciółka Tadeusza Żeleńskiego-Boya. Głównym tematem jej twórczości literackiej oraz publicystki społecznej i kulturalnej jest zmiana obyczajowości polskiej w 1. połowie XX w., którą fascynująco opisała również we wspomnieniach Wyznania gorszycielki (1992).
Podoba Ci się? Możesz to skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

WYSZUKIWARKA


KSIĘGARNIA DLA LESBIJEK

Dzięki współpracy z kilkoma księgarniami oraz porównywarką cen Nokaut.pl mamy katalog kilkudziesięciu tysięcy książek i możemy pokazać ceny i miejsca gdzie możesz kupić książki najtaniej.

Nasza specjalność to oczywiście wybór literatury o tematyce LGBTQ i feminizmu.

Korzystaj, oceniaj, zaznaczaj książki, które chcesz przeczytać, komentuj. A już wkrótce zobaczysz zestawienia i porównania jakich nigdzie indziej nie znajdziesz.

NAPISZ DO NAS

Jeśli przeczytałaś książkę, która Cię poruszyła, podziel się wrażeniami. To nie musi byc profesjonalna recenzja. Takie możemy przeczytać w gazetach i na innych portalach. Może być nawet parę zdań, byle subiektywnie.

Zaprzaszam też do przesyłania wszelkich uwag, pomysłów, sugestii. Ty też możesz współtworzyć ten dział:)

Napisz do nas: info@kobiety-kobietom.com

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

Ostatnio komentowane:

wydarzenia Warszawa. Prawa kobiet, upodmiotowienie i równość płci
smaku Równość płci? Co to znaczy? Od razu mi się coś przeczy, bo kobieta jest zawsze inna od faceta, hmm... nawet piersi ma wystające bardziej, poza tym karmi mlekiem, a facet nie, facetowi... opinia dodana 2020-03-04 23:53:08
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Lesbos - Lis Renata
\"Lesbos\" Renaty Lis to dla mnie brakująca podstawa, kanon myśli lesbijskiej w kulturze polskiej....
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020