Po co ci szczęście jeśli możesz być normalna? Winterson Jeanette

Po co ci szczęście jeśli możesz być normalna? Winterson Jeanette
Po co ci szczęście jeśli możesz być normalna? Winterson Jeanette
Ocena: ocena: 4.2 /głosów: 5

Zaloguj się, aby ocenić!

Autor: Winterson Jeanette

Wydawnictwo: Rebis

ISBN: 978-83-7510-866-8

Po co ci szczęście… to, jeśli dobrze policzyłam, dziewiąta książka Jeanette Winterson przetłumaczona na język polski. Jejstoria zatoczyła koło. Debiut literacki autorki, książka Nie tylko pomarańcze… to fikcja literacka oparta w dużej mierze na wątkach biograficznych. Po co ci szczęście… to autobiografia pisarki.Te dwie książki stanowią komplet (Rebis wydał równocześnie wznowienie Nie tylko pomarańczy…), choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je czytać osobno. Powieść i autobiografia mają wiele wspólnych wątków - opowiadają o dorastaniu dziecka, adoptowanej dziewczynki, która trafia do zielonoświątkowej rodziny, o jej relacji z oszalałą religijnie... Po co ci szczęście, skoro możesz być normalna? Jeanette Winterson - przeczytaj recenzję
Tytułowe słowa wypowiedziała do autorki przybrana matka, która wypełnia strony tej książki niczym wszechwładna bogini. To chyba najbardziej osobiste i poruszające dzieło Winterson, napisana bez cenzury autobiografia. Podróż w głąb szaleństwa i z powrotem, którą autorka odbyła w poszukiwaniu biologicznej matki; opowieść o dorastaniu w przemysłowym miasteczku podlegającym drastycznym przemianom; o dążeniu do szczęścia, o książkach, które uratowały jej życie i zaprowadziły ją na uniwersytet oksfordzki. Siła emocjonalna tej książki poraża i sprawia, że pozorny brak pisarskiej wirtuozerii wydaje się autorskim podstępem. Jeanette Winterson mieszka na wsi nieopodal Londynu. Jest autorką powieści, esejów i tekstów krytycznych. REBIS opublikował jej najważniejsze utwory, m.in. Nie tylko pomarańcze, Namiętność, Płeć wiśni, Podtrzymywanie światła, Kamiennych bogów oraz Sztukę i kłamstwa. Jej pisarstwo było wielokrotnie doceniane: w 1985 roku Nie tylko pomarańcze... uhonorowano Nagrodą Whitbreada za najlepszy debiut powieściowy, w 1987 roku Namiętność zdobyła John Llewellyn Rhys Memorial Award, a w 1989 roku Płeć wiśni otrzymała nagrodę E.M. Fostera American Academy and Institute of Arts and Letters. "Dążenie do szczęścia - ja do niego dążyłam i wciąż dążę - nie jest tym samym, co bycie szczęśliwym - który to stan jest moim zdaniem czymś krótkotrwałym, zależnym od okoliczności i lekko słoniowatym. Jeśli świeci słońce, stań w nim - o tak, o tak, o tak. Szczęśliwe chwile są czymś wspaniałym, ale szczęśliwe chwile mijają - muszą - bo czas mija. Dążenie do szczęścia jest bardziej nieuchwytne; trwa całe życie i nie przyświeca mu cel. (...) To dążenie to nie jest wszystko albo nic - to wszystko i nic. Jak każda opowieść o poszukiwaniach". Wśród autorów m.in.: Judith Butler, Kinga Dunin, Małgorzata Fuszara, Maciej Gdula, Ewa Graczyk, Anna Grodzka, Agnieszka Graff, Ewa Łętowska, Jaś Kapela, Michael S. Kimmel, Marta Konarzewska, Lucyna Kopciewicz, Agnieszka Kościańska, Kaja Malanowska, Zuzanna Radzik, Sławomir Sierakowski, Kazimiera Szczuka.
Podoba Ci się? Możesz to skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

boga2013-07-25 15:16
znakomita, świetne studium psychologiczne wyjątkowej dziewczyny...

krysewa12014-06-21 01:54
Świetna, smutna....życie...rn

4getmeenot2015-05-10 17:46
Świetna książka, napisana lekko, z humorem, czyta się rewelacyjnie. Prze przeczytaniem tefj biografii zachęcam do przeczytania "Nie tylko pomarańcze" tej samej autorki.

4getmeenot2015-05-10 17:46
Świetna książka, napisana lekko, z humorem, czyta się rewelacyjnie. Prze przeczytaniem tefj biografii zachęcam do przeczytania "Nie tylko pomarańcze" tej samej autorki.


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

WYSZUKIWARKA


KSIĘGARNIA DLA LESBIJEK

Dzięki współpracy z kilkoma księgarniami oraz porównywarką cen Nokaut.pl mamy katalog kilkudziesięciu tysięcy książek i możemy pokazać ceny i miejsca gdzie możesz kupić książki najtaniej.

Nasza specjalność to oczywiście wybór literatury o tematyce LGBTQ i feminizmu.

Korzystaj, oceniaj, zaznaczaj książki, które chcesz przeczytać, komentuj. A już wkrótce zobaczysz zestawienia i porównania jakich nigdzie indziej nie znajdziesz.

NAPISZ DO NAS

Jeśli przeczytałaś książkę, która Cię poruszyła, podziel się wrażeniami. To nie musi byc profesjonalna recenzja. Takie możemy przeczytać w gazetach i na innych portalach. Może być nawet parę zdań, byle subiektywnie.

Zaprzaszam też do przesyłania wszelkich uwag, pomysłów, sugestii. Ty też możesz współtworzyć ten dział:)

Napisz do nas: info@kobiety-kobietom.com

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

Ostatnio komentowane:

info HAH
Galindia Muzyka klubowa w Hell to klimatyczne miejsce. Polecam. opinia dodana 2021-05-06 13:41:16
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Widoki Londynu - Woolf Virginia
Jest książka a nie ma opisu
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2021