Naomi Alderman "Nieposłuszeństwo"
Ocena:

/głosów: 0
Zaloguj się, aby ocenić!
Współczesna historia o poszukiwaniu miłości, wiary i zrozumienia w świecie pełnym konfliktów między moralnością i seksualnością.
Nieposłuszeństwo (Disobedience) to debiutancka powieść brytyjskiej pisarki Naomi Alderman, nagrodzona prestiżową Orange Award for New Writers 2006. Wydana w Anglii wiosną tego roku, na długo przed premierą okrzyknięta "sensacyjnym debiutem", powieść Alderman to fascynujący i dowcipny portret wieloetnicznego Londynu, ukazujący konflikt dwóch kultur: ortodoksyjnej londyńskiej społeczności żydowskiej z Hendon i świeckich Żydów nowojorskich.
Porównania z Białymi zębami Zadie Smith i Brick Lane Moniki Ali powracają w niemal każdej recenzji. Wszystko zaczyna się w momencie, kiedy w Hendon umiera ukochany przez wszystkich rabin, a na pogrzeb przyjeżdża jego córka Ronit, która przed dziesięcioma laty wyjechała do Nowego Jorku w poszukiwaniu wolności. Portretując zamkniętą żydowską społeczność z Hendon, autorka przybliża czytelnikowi kulturę od wieków będącą częścią kultury brytyjskiej, ciągle jednak bardzo słabo znaną. Na tym tle osnuwa współczesną historię poszukiwania miłości, wiary i zrozumienia w świecie pełnym konfliktów między moralnością i seksualnością.
Naomi Alderman urodziła się w 1974 roku. Dorastała w ortodoksyjnej żydowskiej wspólnocie w Hendon, gdzie obecnie mieszka, po wielu latach spędzonych w Nowym Jorku. Absolwentka Oxford University oraz University of East Anglia. Pracowała jako redaktorka oraz projektantka gier komputerowych. Parokrotnie nagradzana za publikowane regularnie krótkie formy literackie. Po sukcesie "Nieposłuszeństwa" pracuje nad swoją drugą powieścią.
Data publikacji w portalu: 2006-12-05
Naomi Alderman, Nieposłuszeństwo, wydawnictwo Sic!, Warszawa 2006
Podoba Ci się? Możesz to skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu
Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!
KSIĘGARNIA DLA LESBIJEK
Dzięki współpracy z kilkoma księgarniami oraz porównywarką cen Nokaut.pl mamy katalog kilkudziesięciu tysięcy książek i możemy pokazać ceny i miejsca gdzie możesz kupić książki najtaniej.
Nasza specjalność to oczywiście wybór literatury o tematyce LGBTQ i feminizmu.
Korzystaj, oceniaj, zaznaczaj książki, które chcesz przeczytać, komentuj. A już wkrótce zobaczysz zestawienia i porównania jakich nigdzie indziej nie znajdziesz.
NAPISZ DO NAS
Jeśli przeczytałaś książkę, która Cię poruszyła, podziel się wrażeniami. To nie musi byc profesjonalna recenzja. Takie możemy przeczytać w gazetach i na innych portalach. Może być nawet parę zdań, byle subiektywnie.
Zaprzaszam też do przesyłania wszelkich uwag, pomysłów, sugestii. Ty też możesz współtworzyć ten dział:)
Napisz do nas: info@kobiety-kobietom.com
FACEBOOK
Zapraszamy na nasz profil
Facebook