"Gejdar" Dominiki Buczak i Mikego Urbaniaka już w księgarniach!
Ocena:

/głosów: 3
Zaloguj się, aby ocenić!
Profesora medycyny, ucznia liceum, pracownika telefonu zaufania i niedoszłego księdza łączą dwie rzeczy. Są gejami. Mieszkają w Polsce. Dominika Buczak i Mike Urbaniak rozmawiają z kilkunastoma mężczyznami próbując odnaleźć w ich losach paralele.
Bohaterowie książki są różni. Mają odmienne poglądy społeczne i polityczne, inaczej zapatrują się na kwestie emancypacji, homofobii, formalizacji związków osób homoseksualnych czy adopcji dzieci. Niektórzy traktują kościół katolicki jako źródło homofobicznej opresji. Inni, głęboko wierzący, szukają w nim oparcia. Wielu sądzi, że nadal są skazani na życie w podziemiu. Część zauważa, że nadeszły czasy przełomu. Wszyscy czekają na normalność.
W rozmowach powtarzają się opowieści o trudnym procesie odkrywania tożsamości, bolesnym coming oucie, próbach nawiązania głębokich relacji w heteronormatywnym świecie. Bohaterowie „Gejdaru” mają odwagę szczerze mówić o swoim życiu.
Polska debata publiczna dotycząca homoseksualizmu i miejsca gejów w społeczeństwie pełna jest frazesów, pustych haseł, opinii często nie mających pokrycia w rzeczywistości. Warto w końcu zapytać samych gejów co myślą, czego chcą, jak żyją. To właśnie zrobili autorzy książki „Gejdar”. Po prostu pytali.
O autorach:
Dominika Buczak (1975) – dziennikarka, miłośniczka Nowego Jorku, niekończących się rozmów i odważnych kobiet. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2000 do 2006 roku pracowała w Radiu Kraków. Publikowała w „Midraszu”, „Słowie Żydowskim”, „Autoportercie”, „Zwierciadle”. Współpracuje z „Wysokimi Obcasami”. Ze Śląska uciekła do Krakowa, z Krakowa – do Warszawy.
Mike Urbaniak (1981) – dziennikarz i animator kultury. Pomysłodawca i współtwórca inicjatyw kulturalnych i kampanii społecznych. Był związany z wieloma organizacjami gejowskimi i żydowskimi. Współprowadzi Kibbutz Sztuki, promujący współczesną kulturę izraelską. Mieszkanie z widokiem na Starą Synagogę, zamienił na mieszkanie z widokiem na Pałac Kultury. Pracuje w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Uwielbia Tel Awiw.
abs_ik
Data publikacji w portalu: 2008-11-11
Dominika Buczak i Mike Urbaniak, Gejdar, Wydawnictwo Korporacja Ha!art, Kraków 2008
Podoba Ci się? Możesz to skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Nump | 2009-12-13 19:12 |
Rzetelnie napisana książka na poziomie. Pytania, zadawane i przez mężczyznę i kobietę (widać przy tym, że para ta jest ze sobą zgrana), sprawiają, że czytelnik może poznać losy, życie i poglądy na różne, mniej lub bardziej życiowe, tematy pewnej grupy gejów - a są to geje niekiedy całkiem od siebie odmienni - z obiektywnej perspektywy.
Daje to poczucie, że autorzy natrudzili się, postarali i sięgnęli głębiej - próbując poznać nie tylko jednego homoseksualnego mężczyznę, na podstawie którego słów i opinii wygłoszą długi elaborat na temat położenia, pragnień i poglądów współczesnych polskich gejów, a gejów z różnych środowisk, różnych grup wiekowych i na różnym etapie swojego życia.
Ukłony dla autorów za widocznie włożoną pracę i całkiem niezłą książkę, którą czyta się jednym tchem. |
|
Elle_80 panna_e-be@wp.pl | 2011-12-10 12:46 |
Bardzo dobra. Bardzo mądra. To zbiór historii 'człowieka powszechnego' (jak pisał Walter Benjamin) - nie opowieści celebrytów, a ludzi, którym się powiodło, bądź nie; na stanowiskach lub bez pracy; tych, których rodziny zaakceptowały ich tożsamość i tych, którzy zostali przez najbliższych odrzuceni; opowieści dorosłych i młodych; tych wciąż ukrytych i jawnie działających...
Szczerze polecam. Nie tylko jako prezent na nadchodzące święta... |
|
Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu
KSIĘGARNIA DLA LESBIJEK
Dzięki współpracy z kilkoma księgarniami oraz porównywarką cen Nokaut.pl mamy katalog kilkudziesięciu tysięcy książek i możemy pokazać ceny i miejsca gdzie możesz kupić książki najtaniej.
Nasza specjalność to oczywiście wybór literatury o tematyce LGBTQ i feminizmu.
Korzystaj, oceniaj, zaznaczaj książki, które chcesz przeczytać, komentuj. A już wkrótce zobaczysz zestawienia i porównania jakich nigdzie indziej nie znajdziesz.
NAPISZ DO NAS
Jeśli przeczytałaś książkę, która Cię poruszyła, podziel się wrażeniami. To nie musi byc profesjonalna recenzja. Takie możemy przeczytać w gazetach i na innych portalach. Może być nawet parę zdań, byle subiektywnie.
Zaprzaszam też do przesyłania wszelkich uwag, pomysłów, sugestii. Ty też możesz współtworzyć ten dział:)
Napisz do nas: info@kobiety-kobietom.com
FACEBOOK
Zapraszamy na nasz profil
Facebook