Ocalić Ofelię

Ocalić Ofelię Pipher Mary
Ocalić Ofelię Pipher Mary
Ocena: ocena: 0 /głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić!

Mary Pipher
Jak wychowanie i kultura może być niszcząca dla osobowości młodych dziewczyn? Jak to się dzieje, ze pełne życia, werwy dziewczynki staja się zahamowanymi osobami, których życiowym celem staje się spełnienie oczekiwań innych i znalezienie akceptacji? Jak to się dzieje, że płacą sobą za to nic, które dostają w tym czasie od świata?

Autorką jest psychoterapeutka, która wiele lat pracowała z młodymi dziewczynami i dzieli się z nami przemyśleniami, jak to się dzieje, że mimo rozwoju ruchu feministycznego, dorastające dziewczyny mają coraz więcej problemów. Wśród nich takie zagrażające życiu, jak anoreksja czy samookaleczanie, ale i wiele innych utrudniających życie, jak odmowa chodzenia do szkoły, wyniki niższe niż możliwości, czy zmienne nastroje. Skupia się na kilku szczególnych momentach na etapach dojrzewania, jak i na problemach, z jakimi współcześnie boryka się młodzież. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak mają sobie radzić młode kobiety, które pozostają pod ogromną presją kultury, wkraczają w świat pełen przemocy i seksu nie będąc do tego przygotowane i nie mając oparcia w rodzinie i społeczeństwie. Daje mnóstwo przykładów, jak współczesny świat jest nieprzyjazny dla kobiet, czego dziewczynki uczą się w szkołach, jakie pozostawia im role. Mnie uderzyło jej spostrzeżenie, jak wiele dziewczynek przed okresem dojrzewania kipi energią, wszystkim się interesuje, potrafi sobie radzić nawet z ciężkimi chwilami. A potem nagle coś się z nimi dzieje - znikają, przestają istnieć. I trafiają na terapię jako nastoletnie dziewczęta borykające się z uzależnieniami (od alkoholu, papierosów i narkotyków), z molestowaniem fizycznym, seksualnym, psychicznym i przemocą. W tym kontekście słowa "jak w bajce" nabierają innego znaczenia: czy to na pewno wzór dla kobiety - zasnąć ukłutą wrzecionem, by po latach snu być wybawioną przez królewicza, przy którym do końca życia można się realizować przez bycie pięknym, słodkim i uległym stworzeniem.

Media Rodzina of Poznan, 1998
Duszka
Data publikacji w portalu: 2003-09-16
Podoba Ci się? Możesz to skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

AlicjaLiddell  AlicjaML@interia.pl2004-06-17 19:17
Czytałam tę książke, niestety do połowy. Troszkę mnie znudziła, ale ogólna myśl autorki była przerażającym werdyktem dla świata - jak traktuje się kobiete w dzisiajszym świecie. Kobiete, to mało powiedziane, młode, jeszcze ufne dziewczęta dostawały lekcję, jaka mia być, jak się zachowywać, i tak dalej... Całkowicie zdominowana przez mężczyzn, totalnie zagłuszona przez świat, w którym oni rzekomo kiedują. Jej postać jawiła się jako albo ułożona dziewczynka z dobrego domu, albo wyłuzdaną za przeproszeniem dziwką. Ale dzięki bogu, jest to prawdopodobna w naszym kraju. Przecież Polka jest raczej szanowana, wręcz uwielbiana... Nie to co w USA. Ale mimo to, polecam tę książkę każdej kobiecie :)


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Witaj, Zaloguj się

WYSZUKIWARKA


KSIĘGARNIA DLA LESBIJEK

Dzięki współpracy z kilkoma księgarniami oraz porównywarką cen Nokaut.pl mamy katalog kilkudziesięciu tysięcy książek i możemy pokazać ceny i miejsca gdzie możesz kupić książki najtaniej.

Nasza specjalność to oczywiście wybór literatury o tematyce LGBTQ i feminizmu.

Korzystaj, oceniaj, zaznaczaj książki, które chcesz przeczytać, komentuj. A już wkrótce zobaczysz zestawienia i porównania jakich nigdzie indziej nie znajdziesz.

NAPISZ DO NAS

Jeśli przeczytałaś książkę, która Cię poruszyła, podziel się wrażeniami. To nie musi byc profesjonalna recenzja. Takie możemy przeczytać w gazetach i na innych portalach. Może być nawet parę zdań, byle subiektywnie.

Zaprzaszam też do przesyłania wszelkich uwag, pomysłów, sugestii. Ty też możesz współtworzyć ten dział:)

Napisz do nas: info@kobiety-kobietom.com

FACEBOOK

Zapraszamy na nasz profil Facebook