Ocalić Ofelię

Ocalić Ofelię Pipher Mary
Ocalić Ofelię Pipher Mary
Ocena: ocena: 0 /głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić!

Mary Pipher
Jak wychowanie i kultura może być niszcząca dla osobowości młodych dziewczyn? Jak to się dzieje, ze pełne życia, werwy dziewczynki staja się zahamowanymi osobami, których życiowym celem staje się spełnienie oczekiwań innych i znalezienie akceptacji? Jak to się dzieje, że płacą sobą za to nic, które dostają w tym czasie od świata?

Autorką jest psychoterapeutka, która wiele lat pracowała z młodymi dziewczynami i dzieli się z nami przemyśleniami, jak to się dzieje, że mimo rozwoju ruchu feministycznego, dorastające dziewczyny mają coraz więcej problemów. Wśród nich takie zagrażające życiu, jak anoreksja czy samookaleczanie, ale i wiele innych utrudniających życie, jak odmowa chodzenia do szkoły, wyniki niższe niż możliwości, czy zmienne nastroje. Skupia się na kilku szczególnych momentach na etapach dojrzewania, jak i na problemach, z jakimi współcześnie boryka się młodzież. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak mają sobie radzić młode kobiety, które pozostają pod ogromną presją kultury, wkraczają w świat pełen przemocy i seksu nie będąc do tego przygotowane i nie mając oparcia w rodzinie i społeczeństwie. Daje mnóstwo przykładów, jak współczesny świat jest nieprzyjazny dla kobiet, czego dziewczynki uczą się w szkołach, jakie pozostawia im role. Mnie uderzyło jej spostrzeżenie, jak wiele dziewczynek przed okresem dojrzewania kipi energią, wszystkim się interesuje, potrafi sobie radzić nawet z ciężkimi chwilami. A potem nagle coś się z nimi dzieje - znikają, przestają istnieć. I trafiają na terapię jako nastoletnie dziewczęta borykające się z uzależnieniami (od alkoholu, papierosów i narkotyków), z molestowaniem fizycznym, seksualnym, psychicznym i przemocą. W tym kontekście słowa "jak w bajce" nabierają innego znaczenia: czy to na pewno wzór dla kobiety - zasnąć ukłutą wrzecionem, by po latach snu być wybawioną przez królewicza, przy którym do końca życia można się realizować przez bycie pięknym, słodkim i uległym stworzeniem.

Media Rodzina of Poznan, 1998
Duszka
Data publikacji w portalu: 2003-09-16
Podoba Ci się? Możesz to skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

AlicjaLiddell  AlicjaML@interia.pl2004-06-17 19:17
Czytałam tę książke, niestety do połowy. Troszkę mnie znudziła, ale ogólna myśl autorki była przerażającym werdyktem dla świata - jak traktuje się kobiete w dzisiajszym świecie. Kobiete, to mało powiedziane, młode, jeszcze ufne dziewczęta dostawały lekcję, jaka mia być, jak się zachowywać, i tak dalej... Całkowicie zdominowana przez mężczyzn, totalnie zagłuszona przez świat, w którym oni rzekomo kiedują. Jej postać jawiła się jako albo ułożona dziewczynka z dobrego domu, albo wyłuzdaną za przeproszeniem dziwką. Ale dzięki bogu, jest to prawdopodobna w naszym kraju. Przecież Polka jest raczej szanowana, wręcz uwielbiana... Nie to co w USA. Ale mimo to, polecam tę książkę każdej kobiecie :)


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

WYSZUKIWARKA


KSIĘGARNIA DLA LESBIJEK

Dzięki współpracy z kilkoma księgarniami oraz porównywarką cen Nokaut.pl mamy katalog kilkudziesięciu tysięcy książek i możemy pokazać ceny i miejsca gdzie możesz kupić książki najtaniej.

Nasza specjalność to oczywiście wybór literatury o tematyce LGBTQ i feminizmu.

Korzystaj, oceniaj, zaznaczaj książki, które chcesz przeczytać, komentuj. A już wkrótce zobaczysz zestawienia i porównania jakich nigdzie indziej nie znajdziesz.

NAPISZ DO NAS

Jeśli przeczytałaś książkę, która Cię poruszyła, podziel się wrażeniami. To nie musi byc profesjonalna recenzja. Takie możemy przeczytać w gazetach i na innych portalach. Może być nawet parę zdań, byle subiektywnie.

Zaprzaszam też do przesyłania wszelkich uwag, pomysłów, sugestii. Ty też możesz współtworzyć ten dział:)

Napisz do nas: info@kobiety-kobietom.com

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

Ostatnio komentowane:

wydarzenia Warszawa. Prawa kobiet, upodmiotowienie i równość płci
smaku Równość płci? Co to znaczy? Od razu mi się coś przeczy, bo kobieta jest zawsze inna od faceta, hmm... nawet piersi ma wystające bardziej, poza tym karmi mlekiem, a facet nie, facetowi... opinia dodana 2020-03-04 23:53:08
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Lesbos - Lis Renata
\"Lesbos\" Renaty Lis to dla mnie brakująca podstawa, kanon myśli lesbijskiej w kulturze polskiej....
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020