Na złym tropie, Leena Lehtolainen

Na złym tropie Leena Lehtolainen
Na złym tropie Leena Lehtolainen
Ocena: ocena: 0 /głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić!

Klasyczny kryminał, napisany przez kobietę, Finkę, i to napisany doskonale. Dzielna komisarz Maria Kallio na tropie podwójnego mordercy. Akcja trzyma w napięciu, zabójcy nie sposób odgadnąć do samego końca, zakończenie z suspensem. Żadnych zbędnych wątków, ozdobników, opisów. Książka napisana zgodnie z zasadą, że jeśli w pierwszej scenie pojawia się pistolet, to w ostatniej musi wypalić. Czego można więcej chcieć od kryminału?

A jednak. W wypadku książek Lehtolainen równie ciekawe, jak zawiłe wątki kryminalnej fabuły, jest tło. Czy kiedykolwiek, w jakimkolwiek kryminale czy książce sensacyjnej, zdarzyło się Wam przeczytać, że policjantka nie odbiera chwilowo telefonu, gdyż właśnie przebywa na konferencji European Gay Police Network w Amsterdamie, próbując podłączyć pod tę sieć także własny kraj? Sama główna bohaterka niestety jest heteryczką, ale za to: jeździ do pracy autobusem lub na rowerze, ściga niebezpiecznych zbrodniarzy nie nosząc przy sobie broni (nie lubi), używa domowego kompostownika, jeździ na demonstracje fińskiej masy krytycznej. W jednej z poprzednich książek prowadziła śledztwo będąc w zaawansowanej ciąży, a wolnych chwilach odwiedzała siłownię i biegała. W finałowej scenie stoczyła nawet z mordercą walkę wręcz. To wszystko – z wielkim brzuchem. Mąż naszej pani komisarz, wykładowca akademicki, zazwyczaj zajmuje się domem (ktoś musi), gotuje (nawet piecze ciasta!), a w późniejszych książkach opiekuje się dziećmi.

Akcja Na złym tropie rozgrywa się w środowisku fińskich sportowców, a drugą główną bohaterką jest dziennikarka sportowa, która ujawniła aferę dopingową i którą teraz ktoś próbuje zabić. W sporcie, jak to w sporcie. Kobiety są dyskryminowane nawet bardziej, niż w innych dziedzinach życia. Ich osiągnięcia, rekordy, medale olimpijskie, mają znacznie mniejszą rangę od męskich sukcesów, bywają molestowane na obozach sportowych, a dziennikarki rutynowo przydziela się do pisania o sporcie dzieci, wychowaniu fizycznym, czy sporcie niepełnosprawnych. Podczas przeprowadzania śledztwa Maria Kallio rozmawia z wieloma kobietami i one jej o tym mówką: „- Próbowałam skoków narciarskich, ale w latach osiemdziesiątych był to próżny trud. Nikt nie chciał widzieć dziewcząt w tym sporcie i żaden trener nie zgodził się mnie prowadzić, choć skakałam dalej od większości chłopaków. Czasem na górce słyszałam komunikat, że pizdom na skocznię wstęp wzbroniony, a tak na wszelki wypadek raz połamali mi narty.” U Lehtolainen niektóre problemy społeczne po prostu istnieją. Pisarka, doskonała obserwatorka codzienności, po prostu je zauważa.

Jedna z moich ulubionych scen w książce to przesłuchanie podejrzanego o morderstwo młodego lekkoatlety, podczas którego chłopak w dosyć dramatyczny sposób przyznaje się do bycia gejem. „Nie dramatyzuj.” – odpowiada mu komisarz Kallio – „Chłopcze, żyjemy w dwudziestym pierwszym wieku i mnie przynajmniej swoimi wyznaniami nie przerazisz. W naszej komendzie pracują najróżniejsi ludzie i mam zaprzyjaźnioną rodzinę, którą tworzą para mężczyzn, para kobiet i czworo ich wspólnych dzieci.” Wyobrażacie sobie taką odpowiedź policjanta w Polsce?

Warto przeczytać. Warto znaleźć się na chwilę w innym świecie. W nim też istnieją seksizm i homofobia, ale tam przynajmniej mówi się o tym. Do tego naprawdę świetne pisarstwo, a mordercy nie zgadniecie, dopóki autorka tego nie ujawni, gwarantuję!
Agnieszka Kraska
Data publikacji w portalu: 2013-01-07
Na złym tropie, Leena Lehtolainen, tłum. S. Musielak, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2012 Książka do nabycia w księgarni internetowej 3K:
Podoba Ci się? Możesz to skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

zoo

WYSZUKIWARKA


KSIĘGARNIA DLA LESBIJEK

Dzięki współpracy z kilkoma księgarniami oraz porównywarką cen Nokaut.pl mamy katalog kilkudziesięciu tysięcy książek i możemy pokazać ceny i miejsca gdzie możesz kupić książki najtaniej.

Nasza specjalność to oczywiście wybór literatury o tematyce LGBTQ i feminizmu.

Korzystaj, oceniaj, zaznaczaj książki, które chcesz przeczytać, komentuj. A już wkrótce zobaczysz zestawienia i porównania jakich nigdzie indziej nie znajdziesz.

NAPISZ DO NAS

Jeśli przeczytałaś książkę, która Cię poruszyła, podziel się wrażeniami. To nie musi byc profesjonalna recenzja. Takie możemy przeczytać w gazetach i na innych portalach. Może być nawet parę zdań, byle subiektywnie.

Zaprzaszam też do przesyłania wszelkich uwag, pomysłów, sugestii. Ty też możesz współtworzyć ten dział:)

Napisz do nas: info@kobiety-kobietom.com

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

zoo

Ostatnio komentowane:

news Donald Trump nie chce finansowania organizacji promujących aborcję za granicą
justsomebody10 Posługiwanie się przykładem N. Vujicica nie ma, moim zdaniem, większego sensu, bo to jest wyjątek na tle setek tysięcy niepełnosprawnych. Od dzieciństwa był otoczony opieką, wsparciem,... opinia dodana 2017-02-11 13:52:24
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Lesbos Najlepsze opowiadania erotyczne - Warnock Kathleen
Ciekawe opowiadania :) wciągające ! polecam.\r\n\r\nPS. Odsprzedam za pare groszy . Więcej info na @.

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2017