Po co ci szczęście, skoro możesz być normalna? Jeanette Winterson

Po co ci szczęście jeśli możesz być normalna? Winterson Jeanette
Ocena: ocena: 4.2 /głosów: 5

Zaloguj się, aby ocenić!

Po co ci szczęście… to, jeśli dobrze policzyłam, dziewiąta książka Jeanette Winterson przetłumaczona na język polski. Jejstoria zatoczyła koło. Debiut literacki autorki, książka Nie tylko pomarańcze… to fikcja literacka oparta w dużej mierze na wątkach biograficznych. Po co ci szczęście… to autobiografia pisarki.
Te dwie książki stanowią komplet (Rebis wydał równocześnie wznowienie Nie tylko pomarańczy…), choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je czytać osobno. Powieść i autobiografia mają wiele wspólnych wątków - opowiadają o dorastaniu dziecka, adoptowanej dziewczynki, która trafia do zielonoświątkowej rodziny, o jej relacji z oszalałą religijnie matką, o katastrofie, jaką wywołało zakochanie się w dziewczynie, o odejściu z domu i powrocie do niego. Na tym etapie kończy się fabuła powieści. Autobiografia idzie znacznie dalej i głębiej. To książka o poszukiwaniu. Własnej tożsamości. Matki. Miłości. Akceptacji i zrozumienia. Wybaczenia. Siebie. To nie jest łatwe zadanie dla nikogo, dla osoby adoptowanej – zadanie szczególnie trudne.

Dla Jeanette Winterson droga do siebie wiedzie przez poszukiwanie matki. Autorka szuka jej wspominając zmarłą panią Winterson, ich wzajemną relację, badając wpływ wydarzeń z dzieciństwa na swoje dalsze życie. Tak, jak w innych książkach, tak i w autobiografii prowadzi narrację w nietypowy, nielinearny sposób. Wspomnienia płyną swobodnie, przetykane opowieściami z czasu teraźniejszego, w którym szuka matki żyjącej, biologicznej. Pragnie znaleźć to, czego nie mogła uzyskać od pani Winterson – zrozumienie, akceptację, bezwarunkową miłość. Okazuje się jednak, że nie to jest najważniejsze. To ona sama potrzebuje zaakceptować matkę taką, jaką była. Żeby odnaleźć siebie, musi jej wybaczyć. „Szczęśliwe zakończenia są tylko pauzą. Są trzy rodzaje zakończeń: Zemsta. Tragedia. Wybaczenie. Zemsta i Tragedia często zdarzają się razem. Wybaczenie to ratowanie przeszłości. Wybaczenie odblokowuje przyszłość”. Po to, żeby odzyskać wszystko, co utracone. Żeby móc dalej żyć.

Winterson napisała książkę bardzo szczerą i odważną. Nie tylko barwnie opisała swoje niezwykłe, pełne dramatycznych wydarzeń dzieciństwo, ale i dramat dorosłej kobiety – szaleństwo, depresję, napady paniki, myśli samobójcze, nieumiejętność przyjmowania miłości. Dzięki głębokiej autorefleksji przeszłość i teraźniejszość układają się w spójny obraz - „Autoportret z matką”. Ta straszna matka – matka zaborcza, karząca, okrutna, oszalała – sportretowana jest z… miłością. Na spotkaniu autorskim pisarka powiedziała o niej „Była potworem, ale to był mój potwór!”

Mam wrażenie, że Nie tylko pomarańcze… i Po co ci szczęście… to dwie najważniejsze książki zarówno w twórczości, jak i w życiu Jeanette Winterson. Pierwszą z nich napisała po to, żeby odejść, wyzwolić się od matki, odciąć się, postawić kropkę, zacząć iść własną drogą. Ostatnią – żeby wrócić. Obie – żeby żyć. „Jestem tu, odchodzę z jej ciała, odchodzę od tej jedynej rzeczy, jaką znam, i bez końca powtarzam to odchodzenie, aż wreszcie to, od czego próbuję odejść, to już moje własne ciało, więcej już uciekać nie mogę. Ale wybaczenie dokonało się. Jestem tu. Już nie odchodzę. Dom.”

Na zakończenie warto dodać, że Winterson czyta się doskonale. To wyborna literatura najwyższego sortu, wciągająca jak kryminał, wzruszająca, zabawna, mądra, po prostu piękna książka.
Agnieszka Kraska
Data publikacji w portalu: 2013-01-07
Po co ci szczęście, skoro możesz być normalna? Jeanette Winterson, tł. K. Karłowska, Rebis, Poznań 2012 Książka do nabycia w księgarni internetowej 3K:
Podoba Ci się? Możesz to skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

boga2013-07-25 15:16
znakomita, świetne studium psychologiczne wyjątkowej dziewczyny...

krysewa12014-06-21 01:54
Świetna, smutna....życie...rn

4getmeenot2015-05-10 17:46
Świetna książka, napisana lekko, z humorem, czyta się rewelacyjnie. Prze przeczytaniem tefj biografii zachęcam do przeczytania "Nie tylko pomarańcze" tej samej autorki.

4getmeenot2015-05-10 17:46
Świetna książka, napisana lekko, z humorem, czyta się rewelacyjnie. Prze przeczytaniem tefj biografii zachęcam do przeczytania "Nie tylko pomarańcze" tej samej autorki.


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

WYSZUKIWARKA


KSIĘGARNIA DLA LESBIJEK

Dzięki współpracy z kilkoma księgarniami oraz porównywarką cen Nokaut.pl mamy katalog kilkudziesięciu tysięcy książek i możemy pokazać ceny i miejsca gdzie możesz kupić książki najtaniej.

Nasza specjalność to oczywiście wybór literatury o tematyce LGBTQ i feminizmu.

Korzystaj, oceniaj, zaznaczaj książki, które chcesz przeczytać, komentuj. A już wkrótce zobaczysz zestawienia i porównania jakich nigdzie indziej nie znajdziesz.

NAPISZ DO NAS

Jeśli przeczytałaś książkę, która Cię poruszyła, podziel się wrażeniami. To nie musi byc profesjonalna recenzja. Takie możemy przeczytać w gazetach i na innych portalach. Może być nawet parę zdań, byle subiektywnie.

Zaprzaszam też do przesyłania wszelkich uwag, pomysłów, sugestii. Ty też możesz współtworzyć ten dział:)

Napisz do nas: info@kobiety-kobietom.com

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

Ostatnio komentowane:

info HAH
Galindia Muzyka klubowa w Hell to klimatyczne miejsce. Polecam. opinia dodana 2021-05-06 13:41:16
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Widoki Londynu - Woolf Virginia
Jest książka a nie ma opisu
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2021