Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam gdzie chcą

Ute Ehrhardt
Spodobało mi się zdanie z recenzji na stronie wydawnictwa: "Wbrew obiegowej opinii grzeczne dziewczynki nie idą do nieba. Ich samych po prostu nie ma."

Nikt nie wie, od którego dokładnie momentu rozpoczyna się w życiu kobiety proces, który kończy się osiągnięciem "szczytu kobiecości" pojmowanej jako ciągłe poświęcanie się, noszenie pochylonej głowy, ciągłe próby zadowolenia całego świata. Niestety nie dostajemy wzamian tego, co obiecuje świat. Taki styl prowadzi do ciągłych porażek. Rosną z nas duże dziewczynki, które boją się głośno mówić, nie mówiąc już o tupaniu. Grzecznie śmiejemy się z dowcipów o kobiecych ambicjach i innych "niewinnych" żarcików na temat kobiet.

Autorka jest Niemką, ale książka ma styl typowego amerykańskiego poradnika. Co zresztą niczego jej nie ujmuje. Ute Ehrhardt prosto, ale z siła karabinu maszynowego rozprawia się z kolejnymi mitami nt. kobiet i kobiecości pojętej jako wypada/nie wypada, należy być miłą, uczynną, łagodną, skromną i obowiązkowo się poświęcać. Ze stereotypami rządzącymi kobietami w życiu zawodowym zagradzającymi drogę do władzy i osiągnięć. Zwraca również uwagę na sposoby, w jakie kobiety okazują swoją uległość i poddanie: postawa ciała, głos, uśmiech, sposoby komunikowania się, dostosowanie wyglądu itd.

Niby nic odkrywczego, bardzo dużo rzeczy podobnych jak w innych publikacjach tego typu, ale jednak znalazłam tu opis kilku pułapek, w które sama wpadłam w życiu zawodowym. A kiedy rozglądam się wkoło widzę, że nie jestem w tym odosobniona. Jedyne, co chwilami mi przeszkadzało– za wiele spraw w tej książce o kobietach zostało umieszczonych w kontekście mężczyzn, no ale w końcu jest to książka dla wszystkich kobiet, a nie tylko dla lesbijek ;)

Szafa, Warszawa 2003
Duszka
Data publikacji w portalu: 2003-09-16
Podoba Ci się? Możesz to skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

WYSZUKIWARKA


KSIĘGARNIA DLA LESBIJEK

Dzięki współpracy z kilkoma księgarniami oraz porównywarką cen Nokaut.pl mamy katalog kilkudziesięciu tysięcy książek i możemy pokazać ceny i miejsca gdzie możesz kupić książki najtaniej.

Nasza specjalność to oczywiście wybór literatury o tematyce LGBTQ i feminizmu.

Korzystaj, oceniaj, zaznaczaj książki, które chcesz przeczytać, komentuj. A już wkrótce zobaczysz zestawienia i porównania jakich nigdzie indziej nie znajdziesz.

NAPISZ DO NAS

Jeśli przeczytałaś książkę, która Cię poruszyła, podziel się wrażeniami. To nie musi byc profesjonalna recenzja. Takie możemy przeczytać w gazetach i na innych portalach. Może być nawet parę zdań, byle subiektywnie.

Zaprzaszam też do przesyłania wszelkich uwag, pomysłów, sugestii. Ty też możesz współtworzyć ten dział:)

Napisz do nas: info@kobiety-kobietom.com

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

Ostatnio komentowane:

info HAH
Galindia Muzyka klubowa w Hell to klimatyczne miejsce. Polecam. opinia dodana 2021-05-06 13:41:16
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Widoki Londynu - Woolf Virginia
Jest książka a nie ma opisu

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2021