Wolność na jedną noc - Jeanette Winterson

Wolność na jedną noc Winterson Jeanette
Wolność na jedną noc Winterson Jeanette
Ocena: ocena: 4.05 /głosów: 22

Zaloguj się, aby ocenić!

Wolność na jedną noc to historia skazanej na niepowodzenie miłości dwóch kobiet, ukazana w formie pojedynczych opowiadań. Bohaterki wcielają się w różne postacie, przenoszą do różnych czasów i przestrzeni. Same piszą swoje historie. Są nie tylko bohaterkami dramatu, ale także twórczyniami. To one kreują czas, przestrzeń i wydarzenia. Ta podróż jest wirtualna. To kreowanie nowej rzeczywistości za pomocą cyberprzestrzeni. To właśnie wolność, ale wolność, za którą trzeba płacić. Wolność na jedną noc.
"To tylko opowieść, mówisz. Owszem, tak jak cała reszta życia – historia stworzenia, romans, groza, zagadka zbrodni, dziwna opowieść o tobie i o mnie. Alfabet mojego DNA kształtuje niektóre słowa, ale nie całą opowieść. Dlaczego muszę to sobie wiecznie powtarzać? Zawsze jest jakiś nowy początek, inne zakończenie. Mogę zmieniać opowieść. To ja jestem opowieścią."

Już we wstępie autorka, wirtualny narrator, zaprasza do swojego dziwnego kramu, w którym można nabyć dowolną opowieść i wziąć w niej udział. „Rozbierz się. Zdejmij ubranie. Zdejmij ciało. Powieś je za drzwiami. Dzisiaj możemy posunąć się dalej, poza zwykłe przebrania.”

Pierwsza opowieść przenosi nas w czasy średniowiecza do egzotycznej Turcji. Bohaterką jest Ali, kobieta, która aby przeżyć, została przebrana i wychowywana jako chłopiec, a genitalia matka zrobiła jej z cebulek i pędu tulipana. Historia Alego jest klamrą rozpoczynającą i zamykającą wszystkie opowieści.

Główny wątek, historie miłosne dwóch kobiet, przeplatany jest metaforycznym opowiadaniem-bajką o adoptowanej dziewczynce, której egzystencja zamyka się w czterech ścianach należącego do przybranych rodziców Śmieciodomu. Ta dramatyczna historia to część autobiograficzna książki. Jeanette Winterson w rzeczywiści była adoptowanym dzieckiem, wychowywanym w zamkniętym, ortodoksyjnie religijnym domu.

Lubię język, jakim posługuje się Winterson. Jest prosty, lekki, a jednocześnie pełen słodko-gorzkiej poezji, nasycony emocjami, czasem zmysłowy, czasem dowcipny, a czasem bardzo dramatyczny. Łatwo się czyta, chociaż treść wcale nie jest taka prosta.

Polecam.
kraska
Data publikacji w portalu: 2004-03-11
Podoba Ci się? Możesz to skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

awaria2004-05-08 22:14
Klasa... Cudowna książka.

marze_nie2006-03-18 17:23
Jeżeli czyta się książkę z wypiekami na twarzy i nie dlatego,że masz zbyt mocno odkręcone kaloryfery to..musi w niej"coś" być i zapewne w tej pozycji znajdziecie wiele...do myślenia,przemyślenia,do zastanowienia i rzecz jasna do przeżycia...I tak jak czasami kupuje się płytę dla jednego utworu,którego możesz słuchać w nieskończoność..tak ta książka jest warta"powrotów". Warto..naprawdę warto

Jeanne6662009-12-20 22:25
Ja równiez lubię język, jakim posługuje sie Jeanette :) mam w planach, aby tę powieść Winterson również przeczytać przed nowym rokiem:)) serdecznie pozdrawiam:)

moja-iluzja2010-07-18 02:33
dobra książka. momentami.


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

WYSZUKIWARKA


KSIĘGARNIA DLA LESBIJEK

Dzięki współpracy z kilkoma księgarniami oraz porównywarką cen Nokaut.pl mamy katalog kilkudziesięciu tysięcy książek i możemy pokazać ceny i miejsca gdzie możesz kupić książki najtaniej.

Nasza specjalność to oczywiście wybór literatury o tematyce LGBTQ i feminizmu.

Korzystaj, oceniaj, zaznaczaj książki, które chcesz przeczytać, komentuj. A już wkrótce zobaczysz zestawienia i porównania jakich nigdzie indziej nie znajdziesz.

NAPISZ DO NAS

Jeśli przeczytałaś książkę, która Cię poruszyła, podziel się wrażeniami. To nie musi byc profesjonalna recenzja. Takie możemy przeczytać w gazetach i na innych portalach. Może być nawet parę zdań, byle subiektywnie.

Zaprzaszam też do przesyłania wszelkich uwag, pomysłów, sugestii. Ty też możesz współtworzyć ten dział:)

Napisz do nas: info@kobiety-kobietom.com

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

Ostatnio komentowane:

info HAH
Galindia Muzyka klubowa w Hell to klimatyczne miejsce. Polecam. opinia dodana 2021-05-06 13:41:16
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Widoki Londynu - Woolf Virginia
Jest książka a nie ma opisu
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2021