Podróż na Wschód

Podróż na wschód Romanowski Andrzej
Podróż na wschód Romanowski Andrzej
Ocena: ocena: 0 /głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić!

Herman Hesse
Głównym bohaterem Podróży na Wschód jest starszy pan, były muzyk, były członek tajemniczego Związku, były uczestnik wielkiego przedsięwzięcia, czyli podróży na Wschód, obecny – urzędnik. Bohater próbuje spisać historię Związku i mityczną historię podróży, co przychodzi mu z wielkim trudem, gdyż okazuje się, że barwne przygody, zdarzenia, święta, a także historia zdrady jednego z braci i upadku Związku, wszystko to poplątało się w pamięci muzyka, a próby uporządkowania ogromnej ilości barwnych zdarzeń i nadania im jakiegoś porządku wydają się wręcz niemożliwe, tym bardziej, że nie wolno mu naruszyć Tajemnicy Związku, tajemnicy, której, jak się okazuje, bohater i tak nie pamięta.

Podróż na Wschód to metaforyczna opowieść o podróży w głąb siebie, w głąb własnej duszy, własnej transcendencji, podróż w poszukiwaniu tego, co najcenniejsze : „Ten pochód wiernych i ufnych dążył na Wschód, do Ojczyzny Światła, nieprzerwanie i od wieków, był on w drodze od całych stuleci, zmierzając do świetlistej krainy cudu, a każdy z nas, braci, każda z naszych grup, ba, cały nasz hufiec i jego wielka wyprawa to tylko fala wiecznego strumienia dusz, wiecznego dążenia duchów na Wschód, do Ojczyzny. Zrozumienie to przeniknęło mnie niby promień, a zarazem w sercu moim odezwało się zdanie, które przeczytałem podczas mego nowicjatu i które zawsze wydawało mi się wspaniałe, chociaż go właściwie nie rozumiałem. Było to zdanie poety Novalisa: ‘Dokąd więc zmierzamy? Zawsze do domu’”.

Podróż na Wschód to jedna z moich „książek wszechczasów”. Książka, do której często wracam, którą za każdym razem czytam inaczej i w której ciągle odkrywam nowe treści. Opowieść pełna poezji, opowieść o tym, co najważniejsze.

Uwielbiam język Hessego, pełen zakrętasów i ozdobników, a jednak lekki jak piórko, jak secesyjne esy-floresy. Gdyby nie to, że pod tym pięknym językiem kryją się równie piękne treści, czytałabym go dla samego rozkoszowania się formą:)

Polecam bardzo gorąco. Każdej.
kraska
Data publikacji w portalu: 2004-03-11
Podoba Ci się? Możesz to skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

zuza2005-04-01 19:27
gdybym nie znała nazwiska autora,a co za tym idzie nie wiedziala ze to noblista,obawiam sie, że ta ksiazke,a tu mianowicie chodzi mi o teksty typu "dazenie do ojczyzny swiatla,do swietlistej krainy cudu"itp-to moznaby ja pomylic z alchemikiem Coehlo-ktorego tworczosc byla tak rozpropagowana czego konsekwencja bylo zbanalizowanie tematu "podrozy w glab siebie",oczywiscie Hesse byl pierwszy i tez oczywiste sa roznice na poziomie jezyka,jednakze ta "Tajemnica" i poszukiwanie siebie to dla mnie (pewnie wlasnie przez nieszczesnego Coehlo,ktorego nie cenie) temat dosc wyswiechtany


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

WYSZUKIWARKA


KSIĘGARNIA DLA LESBIJEK

Dzięki współpracy z kilkoma księgarniami oraz porównywarką cen Nokaut.pl mamy katalog kilkudziesięciu tysięcy książek i możemy pokazać ceny i miejsca gdzie możesz kupić książki najtaniej.

Nasza specjalność to oczywiście wybór literatury o tematyce LGBTQ i feminizmu.

Korzystaj, oceniaj, zaznaczaj książki, które chcesz przeczytać, komentuj. A już wkrótce zobaczysz zestawienia i porównania jakich nigdzie indziej nie znajdziesz.

NAPISZ DO NAS

Jeśli przeczytałaś książkę, która Cię poruszyła, podziel się wrażeniami. To nie musi byc profesjonalna recenzja. Takie możemy przeczytać w gazetach i na innych portalach. Może być nawet parę zdań, byle subiektywnie.

Zaprzaszam też do przesyłania wszelkich uwag, pomysłów, sugestii. Ty też możesz współtworzyć ten dział:)

Napisz do nas: info@kobiety-kobietom.com

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

Ostatnio komentowane:

info HAH
Galindia Muzyka klubowa w Hell to klimatyczne miejsce. Polecam. opinia dodana 2021-05-06 13:41:16
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Widoki Londynu - Woolf Virginia
Jest książka a nie ma opisu
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2021