Coming out - fragmenty (1)

Coming out A. Engel-Bernatowicz i A. Kamińska
Coming out A. Engel-Bernatowicz i A. Kamińska
Ocena: ocena: 3.25 /głosów: 4

Zaloguj się, aby ocenić!

Wybrane rady i listy

W Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka czytamy: "Art. 3. Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby. Art. 5. Nie wolno nikogo torturować ani karać lub traktować w sposób okrutny, nieludzki lub poniżający. Art. 12. Nie wolno ingerować samowolnie w czyjekolwiek życie prywatne, rodzinne, domowe, ani w jego korespondencję, ani też uwłaczać jego honorowi lub dobremu imieniu. Każdy człowiek ma prawo do ochrony prawnej przeciwko takiej ingerencji lub uwłaczaniu."

Aleksandra Kamińska: (…) Podczas mojej pracy wolontarystycznej w Stowarzyszeniu Lambda Warszawa wielokrotnie spotykałam i spotykam się z pytaniami, czy jest dostępna literatura na temat coming out'u, czy warto się ujawniać, jak to zrobić, jak się do tego przygotować. Książek dotyczących tej problematyki jest w Polsce niewiele, a te które są, nie do końca odpowiadają realiom naszego kraju. (…)

Agata Engel-Bernatowicz: (…) Od kilku lat współpracuję z osobami homoseksualnymi. Dzięki ich zaufaniu mam okazję być świadkiem i towarzyszem procesu terapeutycznego, w którym kształtują się indywidualne odpowiedzi na pytania - jak akceptować swą osobowość, jak nauczyć się miłości, szacunku i sympatii do siebie, jak rozwijać relacje międzyludzkie oraz jak radzić sobie z trudnymi emocjami takimi jak lęk, wstyd, poczucie winy czy nieadekwatności. (…)
(…) Decyzja o ujawnieniu orientacji seksualnej wybranym osobom (coming out) to indywidualny wybór każdej lesbijki i geja. Niektóre osoby homoseksualne uznają ten etap za niezbędny w procesie samoakceptacji, inne nie czują potrzeby by dzielić się swymi intymnymi sprawami z innymi ludźmi. W moim odczuciu osoby trzecie nie powinny do niego nakłaniać, ani też - zniechęcać, warto natomiast wspierać osoby homoseksualne w podejmowaniu przez nie własnych, świadomych, suwerennych decyzji. Niezależnie od tego czy w praktyce coming out nastąpi czy nie, ważne, by osoby homoseksualne były do niego przygotowane emocjonalnie i psychologicznie, tak, by ewentualna sytuacja rozmowy o ludzkiej seksualności nie stanowiła dla nich stresu czy psychicznego obciążenia.

(…) Pierwszym etapem procesu coming out'u jest ujawnienie się przed samym sobą, czyli uświadomienie sobie i przyjęcie do wiadomości faktu, że odczuwa się zainteresowanie erotyczne i pragnienie bliskości emocjonalnej w stosunku do osób tej samej płci. Z obiektywnego punktu widzenia, jest to doświadczenie tak samo naturalne, poruszające, ekscytujące, piękne, jak w przypadku tych samych uczuć przeżywanych przez osoby heteroseksualne. Bywa jednak, że dla lesbijek i gejów jest to etap bardzo obciążający psychicznie i że akceptacja homoerotycznych uczuć i pragnień trwa nawet kilka lat. (…)

(…) coming out to praca nad otwartością wobec samego siebie, nad samoakceptacją, nad poczuciem swojej własnej wartości. To również czas uświadomienia, że osobowość człowieka nie składa się jedynie z jego orientacji seksualnej. Prócz tego, że jesteśmy homo-, hetero-, czy biseksualistami, jesteśmy przede wszystkim ludźmi o licznych cechach osobowości, o rozmaitych zainteresowaniach, wiedzy, umiejętnościach, o złożonej historii, w którą wpisane są rozmaite kontakty z innymi ludźmi. (…)

(…) Z osobą ujawniającą się przed nami często po prostu wystarczy być, choć to stwierdzenie brzmi tak prosto, że aż tajemniczo. Wystarczy zapewnić ją o naszej sympatii. Niewiarygodne, jak kojące działanie ma samo przyjęcie do wiadomości czyjejś tajemnicy. (…)

(…) Byłoby dobrze, by ujawnienie stanowiło konsekwencję przemyślanej i osobistej decyzji. Nikt z zewnątrz nie powinien mieć na nią wpływu, wymuszać, wywierać nacisku, gdyż dotyczy ona najskrytszych emocji i intymności, seksualności. (…)

(…) Edukacja seksualna w Polsce ciągle jest na niskim poziomie, tak więc wciąż niektórzy specjaliści z zakresu medycyny, psychologii, mimo, że pełni dobrej woli, dysponują wiedzą sprzed 20-30 lat, gdy homoseksualność oficjalnie uznawana była jeszcze za zaburzenie, które można korygować. (…)

(…) Często rodzice godzą się tolerować orientację seksualną swego dziecka, wiedząc, że nie mają na nią wpływu i nie chcąc obciążać go swym żalem, ale by poczuli pełną akceptację potrzebują czasem wielu lat. (…)

(…) pomoc dziecku jest rzeczywiście bardzo potrzebna, natomiast nie polega ona na "leczeniu z orientacji seksualnej" (gdyż jest to niewykonalne), a na wspieraniu w procesie akceptacji i wyborze drogi, która pozwoli dziecku odnaleźć szczęście i spełnienie w życiu. (…)
Data publikacji w portalu: 2005-04-10
"Coming out. Ujawnienie orientacji psychoseksualnej zaproszeniem do dialogu"
Agaty Engel-Bernatowicz i Aleksandry Kamińskiej. Wydawnictwo: anka zet studio, Warszawa 2005 r.
Podoba Ci się? Możesz to skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

nałka2005-03-31 13:14
bardzo cenna inicjatywa

yga  yga@poczta.onet.pl2005-03-31 22:51
polecam, książka warta kupienia, może pomyślcie też komu warto ją podarować? coming out jest bardzo ważny, a niewiele osób wie, jak go dobrze przeprowadzić,....

anonim2005-04-01 23:49
klolik

ronin2005-04-01 23:49
przeczytam:)

anonim2005-04-02 00:00
ofca

Mała Mi  mi-zdoliny@wp.pl2005-04-04 15:16
Kupię do uczelnianej biblioteki i mam nadzieję, że nie utknie gdzieś na na półce.

di_ti2005-04-05 12:13
Ale - kurna - jaki ona ma tytuł? Ta książka? głupio najpierw sprawdzałam "Trzy grosze".. W CUDZYSŁOWIE BYŁO :-)

no nick  no mail2005-04-12 22:06
Tytul ksiazki: "Coming out. Ujawnienie orientacji psychoseksualnej - zaproszenie do dialogu"

simone192009-11-25 12:32
nie chcę mieć problemów...nie chcę się ujawniać.Niw wiem w czym problem:>

Lilien2010-05-19 10:33
gdzie mogę ją kupić?


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

WYSZUKIWARKA


KSIĘGARNIA DLA LESBIJEK

Dzięki współpracy z kilkoma księgarniami oraz porównywarką cen Nokaut.pl mamy katalog kilkudziesięciu tysięcy książek i możemy pokazać ceny i miejsca gdzie możesz kupić książki najtaniej.

Nasza specjalność to oczywiście wybór literatury o tematyce LGBTQ i feminizmu.

Korzystaj, oceniaj, zaznaczaj książki, które chcesz przeczytać, komentuj. A już wkrótce zobaczysz zestawienia i porównania jakich nigdzie indziej nie znajdziesz.

NAPISZ DO NAS

Jeśli przeczytałaś książkę, która Cię poruszyła, podziel się wrażeniami. To nie musi byc profesjonalna recenzja. Takie możemy przeczytać w gazetach i na innych portalach. Może być nawet parę zdań, byle subiektywnie.

Zaprzaszam też do przesyłania wszelkich uwag, pomysłów, sugestii. Ty też możesz współtworzyć ten dział:)

Napisz do nas: info@kobiety-kobietom.com

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

Ostatnio komentowane:

lesbijka Znane lesbijki
smaku Ja też bym się wstydziła potem, gdybym zrobiła jakiś błąd w artykule, bo kiedy pisze się komentarze, to wiadomo, że aby pisać i nawet się nie sprawdza za bardzo, bo to bieżące, jak... opinia dodana 2020-07-01 21:49:15
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Muskając aksamit - Waters Sarah
Czytałam i później widziałam film BBC. Polecam obie wersje, a na deser \" Złodziejkę\" \r\nFantastyczne...

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020