Kolor purpury

Kolor purpury Walker Alice
Kolor purpury Walker Alice
Ocena: ocena: 0 /głosów: 0

Zaloguj się, aby ocenić!

Kolor purpury Walker Alice
Kolor purpury Walker Alice
Ocena: ocena: 4.83 /głosów: 6

Zaloguj się, aby ocenić!

Alice Walker Powieść Alice Walker, na podstawie której powstał najlepszy film Spielberga, z niestety niedocenioną Oskarem kreacją Whoopi Goldberg, opowiada losy niewykształconej wiejskiej czarnoskórej dziewczyny, urodzonej na południu Stanów Zjednoczonych na początku XX w.
Nie chcę pisać o tragicznej sytuacji głównej bohaterki, o jej rodzącej się świadomości oraz o tym, że ”zadośćuczynienie za krzywdy wyrządzone od mężczyzn kobieta może znaleźć tylko w ramionach innej kobiety”. Niech mi działaczki kobiece wybaczą, ale ten opis można znaleźć gdzie indziej.

O życiu Celii dowiadujemy się, popełniając duży nietakt: czytając jej korespondencję, najpierw z Bogiem, później z rodzoną siostrą. W obu przypadkach – bezzwrotną. W listach tych roi się od wszelkiej maści błędów, które śnią się pod postacią koszmaru redaktorom tego świata. Redaktorką nie jestem, ale bałam się, iż moje zamiłowanie do czystości języka odbierze mi radość czytania. Te obawy rozwiał już pierwszy list. Dzięki takiej formie ja – osoba urodzona w pięknym kraju nad Wisłą pod koniec lat 60. – mogłam zrozumieć, ba, więcej, wczuć się w kogoś, czyja mentalność jest i była mi obca.
Przez dwie i pół godziny znalazłam się w świecie, gdzie niewolnictwo zostało zniesione wyłącznie na papierze i chyba tylko po, to by poprawić samopoczucie białym. Gdzie czarnoskóra kobieta traktowana jest, hmm, napisać, że przedmiotowo, to za mało. Wszak o przedmioty się dba.

Czytając listy Celii, byłam na nią zła. Na jej bezwolność i poddańczość. Zrozumienie przychodziło stopniowo. I mogłam wspólnie z nią budzić się do życia jako osoba, kobieta. Powodem zmian była miłość, która, wydawałoby się, pozostanie tylko w sferze marzeń. Marzenia są jednak po to, aby się spełniały.

Alice Walker nie używa wielkich słów, by opisać miłość, przyjaźń, seksualność, przemianę wewnętrzną bohaterów. I ta prostota dla mnie stanowi największą wartość jej powieści.

Odkładam Kolor purpury na półkę z książkami, do których wracam i zawsze znajduję w nich coś nowego.
Rudewredne
Data publikacji w portalu: 2005-04-18
Alice Walker, Kolor Purpury, przełożył Michał Kłobukowski, MUZA, sierpień 2003
Podoba Ci się? Możesz to skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

sylviavonharden2010-01-21 14:41
Mocna rzecz ! Nie wiem czy można mieć bardziej kiepską karmę niż być czarną + kobietą + lesbijką na południu USA w czasach przed ponowoczesnych.. Gorzej to chyba być jeszcze dodatkowo ślepogłuchą.. W warstwie fabularnej - katastrofa na żywo. W warstwie stylistycznej pocieszne, Walker nie znęca się nad czytelnikiem -opisy przyrody koszmaru potrafią być miłościwie zabawne.. można się pośmiać. (Spielberg zekranizował tę książkę)


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

WYSZUKIWARKA


KSIĘGARNIA DLA LESBIJEK

Dzięki współpracy z kilkoma księgarniami oraz porównywarką cen Nokaut.pl mamy katalog kilkudziesięciu tysięcy książek i możemy pokazać ceny i miejsca gdzie możesz kupić książki najtaniej.

Nasza specjalność to oczywiście wybór literatury o tematyce LGBTQ i feminizmu.

Korzystaj, oceniaj, zaznaczaj książki, które chcesz przeczytać, komentuj. A już wkrótce zobaczysz zestawienia i porównania jakich nigdzie indziej nie znajdziesz.

NAPISZ DO NAS

Jeśli przeczytałaś książkę, która Cię poruszyła, podziel się wrażeniami. To nie musi byc profesjonalna recenzja. Takie możemy przeczytać w gazetach i na innych portalach. Może być nawet parę zdań, byle subiektywnie.

Zaprzaszam też do przesyłania wszelkich uwag, pomysłów, sugestii. Ty też możesz współtworzyć ten dział:)

Napisz do nas: info@kobiety-kobietom.com

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

Ostatnio komentowane:

info HAH
Galindia Muzyka klubowa w Hell to klimatyczne miejsce. Polecam. opinia dodana 2021-05-06 13:41:16
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Widoki Londynu - Woolf Virginia
Jest książka a nie ma opisu

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2021