Tanita Tikaram

Uderzenie w perkusję przechodzące w pełen niepokoju rytm… następnie dobiegają do nas dźwięki subtelnie poprowadzonej gitary… i basu… gdzieś w tle przemykają instrumenty smyczkowe. Któż z nas nie odczuwał dreszczu na dźwięk jej niskiego, matowego głosu?
Tanita Tikaram
Tanita Tikaram

Już słyszymy jak śpiewa:

„Look my eyes are just holograms
Look your love has drawn red from my hands
From my hands you know you'll never be
More than twist in my sobriety…”Tanita Tikaram urodziła się 12 sierpnia 1969 roku w Niemczech, ale od 12 roku życia wychowywała się w Wielkiej Brytanii. Oryginalną urodę zawdzięcza rodzicom pochodzącym z Malezji i Fidżi. Już jako nastolatka pisała piosenki, śpiewała i akompaniowała sobie na gitarze. W wieku 17 lat dała swój pierwszy koncert a rok później usłyszał o niej cały świat.

Swoją karierę rozpoczęła od albumu, który do  tej pory jest chyba najmocniejszą pozycją w jej dyskografii. Wydany w 1988 roku krążek „Ancient Heart” rozszedł się na świecie w ponad 4 milionach egzemplarzy a pochodząca z niego piosenka „Twist In My Sobriety” stała się największym przebojem wówczas osiemnastoletniej piosenkarki . Oczywistym jest, że skupiając się tylko na tej piosence krzywdziłabym i szufladkowała tę artystkę. Zapewne wiele z Was pamięta, że pierwsza płyta Tanity przyniosła również inne przeboje: „Cathedral Song” czy „Good Tradition” . Jej dojrzała twórczość, bardzo dobre aranżacje oraz niepowtarzalny niski głos przyciągnęły rzesze fanów na całym świecie.

Kolejne dwa albumy Tanita wydała w 1990 i 1991 roku. Niestety kolejne krążki wprawdzie przyniosły kilka przebojowych piosenek (np. "You Make The Whole World Cry", "I Might Be Crying", "World Outside Your Window"), ale nie miały już tak dużego powodzenia i takiej mocy jak „Ancient Heart” .
Po wydaniu kolejnych dwóch albumów Tanita zdecydowała się na poważne zmiany na wielu płaszczyznach swojego życia. Ścięła włosy, zmieniła styl ubierania się ponadto spróbowała swoich sił w aktorstwie (mało kto wie, że jej brat – Ramon jest dosyć popularnym aktorem). W życiu artystycznym piosenkarki również zaszły istotne zmiany. Tanita rozpoczęła współpracę z nowym managerem, przeniosła się do innej wytwórni, a także znalazła nowego producenta dla swojego kolejnego albumu. Został nim Marco Sabiu, który współpracował m.in. z Kylie Minogue, Take That i Moby’m. Te zabiegi wyszły artystce na dobre i wydany w 1998 roku kolejny album "The Cappuccino Songs" stał się dużym sukcesem, głównie w Europie. Ta płyta przyniosła kolejny wielki przebój Tanity "Stop Listening". W tym samym roku piosenkarka dwukrotnie odwiedziła Polskę. Pierwszy raz w czerwcu podczas promocji "The Cappuccino Songs". Spotkała się wtedy z fanami oraz odbyła kilka konferencji prasowych z dziennikarzami. Ten pobyt oprócz promocji płyty oficjalnie potwierdził udział Tanity w koncercie gwiazd Festiwalu Sopot ‘98.

Wydawało się, że po dużym sukcesie ostatniej płyty artystka nie pozwoli nam czekać na kolejne swoje dokonania. Było to błędne wrażenie. Na ostatni album Tanity "Sentimental” przyszło oczekiwać z niecierpliwością aż siedem lat. Singiel promujący płytę ”Don’t Let The Cold” to łatwo wpadająca w ucho subtelna kompozycja, świetnie zapowiadająca klimat krążka. Słyszymy delikatną gitarę, melodyjny głos Tanity i męski chórek przyśpiewujący w tle. Ta płyta jest idealna do wyciszenia się i odpoczynku przy dobrej muzyce.

Obecnie Tanita mieszka w Londynie, ale wiele czasu spędza we Włoszech i dużo podróżuje. Mam nadzieję, ze na nowy album nie będziemy musieli czekać zbyt długo.
Lucciola
Data publikacji w portalu: 2007-03-15
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

Jewel*2007-03-15 13:09
Uwielbiam Tanitke :*

Jeanne6662009-11-14 14:38
niski, gard?owy wokal i pi?kna twarz:*


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

FACEBOOK

Zapraszamy na nasz profil Facebook
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2022