"Przypadki" Katarzyny Groniec, czyli dekalog inaczej

Wielbiciele głosu i tekstów Katarzyny Groniec na pewno zdążyli już posłuchać tej płyty. Tych, którzy jeszcze tego nie zrobili serdecznie zachęcam.

Piosenki Kasi Groniec mają swoich stałych odbiorców, których o klasie artystki przekonywać nie trzeba.

Katarzyna Groniec odkąd zasłynęła jako Anka w musicalu "Metro" konsekwentnie trzyma wysoki poziom, interpretując piosenki na scenach teatrów i nagrywając płyty. Tak jest i tym razem. Płyta „Przypadki” to czwarty krążek w jej dorobku.

Mimo, że sama autorka nazywa swoje piosenki dekalogiem, nie należy szukać tam bezpośrednich odniesień do biblijnych przykazań. Żaden z utworów nie mówi o nich wprost. To raczej zbiór osobistych impresji inspirowanych dekalogiem. To przywołanie faktów z życia, zdarzeń, okoliczności, przemyślenia i rozważania nad powinnościami. To swoista dekonstrukcja dekalogu . Całość rozważań ponumerowana jest od I do X, a pierwszy i ostatni utwór na płycie stanowią prolog i epilog .
Słuchając piosenek Groniec zwraca się zwykle uwagę na tekst, a właściwie na jego interpretację. To, co uderza pierwsze, to ekspresja przekazu będąca wynikiem niesłabnącego scenicznego kunsztu.
Na „Przypadkach” mamy do czynienia z tekstem śpiewanym, mówionym, a nawet szeptanym. Mamy tu zarówno wykonania w formie lżejszej („Poniedziałek”) oraz interpretacyjne popisy wyróżniające piosenki z całości („ Nie zabijaj”)
Muzyka, akompaniament stanowi tło, a jednocześnie współistnieje. Aranżacje są jak dobrze skrojone na miarę ubranka, w które przystrojono teksty. Na szczególną uwagę zasługuje „Tamta kobieta” oraz prolog rozpoczynający płytę („Istnieje gdzieś podobno niedany nam świat, gdzie kochać wszyscy mogą, płacze się z radości, tęsknoty się spełniają raz na sto lat, zgubieni powracają, nie wstydzą się czułości, mów gdzie to jest, pomóż znaleźć to miejsce, to w którym zatęsknię i zasnę a potem obudzę się ...”)
Muzykę do „Przypadków” i tym razem skomponował Piotr Dziubek – znakomity wirtuoz, pianista, akordeonista, miłośnik jazzu, autor aranżacji do wielu świetnych muzycznych spektakli.

Płyta jest liryczna i nastrojowo zróżnicowana. Nastrój buduje szereg instrumentów perkusyjnych, klawiszowych, smyczkowych, a prawie połowa piosenek nagrana została z akompaniamentem Orkiestry Kameralnej "Hanseatica". Płytę otwiera pastelowo brzmiące „Podobno gdzieś istnieje” do słów Jacka Bończyka. Kompozycje są bardzo różnorodne. Są takie, na których dominuje lub wybija się jeden instrument („Będę z tobą” – cudownie przeszywająca wnętrze trąbka, „Czas” – fortepian) oraz te, na których słychać rozbudowane partie orkiestry („Code”, „Nie zabijaj”- w którym na budowanie napięcia, mrocznego klimatu lęku oprócz instrumentów składają się również słowa i ich mistrzowska interpretacja)

Płytę kończy prześliczna krótka kompozycja „Code” i za sprawą niezrozumiałych słów pozostawia słuchających w tajemniczym zamyśleniu.
Wielbiciele głosu i tekstów Kasi Groniec na pewno zdążyli już posłuchać tej płyty. Tych, którzy jeszcze tego nie zrobili serdecznie zachęcam. • strona oficjalna Katarzyny Groniec


 • fragmenty płyty do odsłuchania


 • Katarzyna Groniec na YouTube
 • ruby
  Data publikacji w portalu: 2007-05-11
  OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

  stefan2007-05-14 15:43
  byłoby fajnie gdyby Piotr Dziubek nie komponował identycznej muzyki jak Carlos Santana.

  kafa2007-05-16 16:04
  bosz.....uwielbiam Panią Katarzyne..... Byłam na nie jednym koncercie..... i za każdym razem odpływałam.. ;) Kobieta ma niezwykły głos.

  stefcia2008-02-14 15:56
  Ty mi Pana Dziubka zostaw w spokoju i plyta i glos - arcydzielo!


  Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

  Zaloguj się

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

  Witaj, Zaloguj się

  NAPISZ DO NAS

  Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
  A może chciałabyś opublikować swój tekst?
  - Napisz do nas!

  NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

  Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
  Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  Ostatnio komentowane:

  80kobiet Krystyna Janda
  ama Przed Wajdą grała u Bardiniego w teatrze tv. Bardini zaangażował Jandę studentkę trzeciego roku szkoły teatralnej i w ciąży, do roli Maszy we wspaniałych, telewizyjnych Trzech siostrach... opinia dodana 2020-05-09 03:00:02
  muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
  Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
  literatura Lesbos - Lis Renata
  \"Lesbos\" Renaty Lis to dla mnie brakująca podstawa, kanon myśli lesbijskiej w kulturze polskiej....
  © KOBIETY KOBIETOM 2001-2020