Nastroje i miłość z Petersburga

Przypadek Snajperek wymyśliło samo życie tak wytrawnie i romantycznie, że wydaje się on mało realny, a jednak...
Svetlana Surganova
Svetlana Surganova
Diana Arbenina
Diana Arbenina
Grupa Nocni Snajperzy (Ночные снайперы) powstała w "mieście latarń" w sierpniu 1993 roku jako studencko-towarzyski pomysł dwóch nader utalentowanych artystek Świetlany Surganowej i Diany Arbieniny (Светланы Сургановой, Дианы Арбениной). Ich spotkanie było niezwykłym zbiegiem okoliczności ponieważ pochodzą z krańcowo oddalonych części byłego ZSRR, Swieta jest peterburżanką, Diana natomiast wychowywała się nieopodal miasta Magadan na Czukotce daleko na wschodzie tego ogromnego kraju. Na szczęście dla rzeszy ich późniejszych fanek i fanów Diana przyjechała na studia do północnej stolicy nad Newą.

Swietka nazywana czasem pieszczotliwie "Surik" uczyła się gry na skrzypcach i trwoniła swój talent poetycki usiłując zostać pediatrą, Diana natomiast, gitarzystka od dziecka, uciekła od rodziców myśląc o studiach, a na razie szukała przygód w wielkim mieście, marząc o karierze muzycznej. O ich pierwszym spotkaniu w ciasnej leningradzkiej komunałce, które owiane jest już legendą i o wzajemnej wielkiej fascynacji, można przeczytać na prowadzonej od lat przez wiernych wielbicieli stronie www.aprel.pp.ru.
Początkowo występowały jako duet akustyczny, Diana grała na gitarze Swieta na skrzypcach, śpiewały także solo. Zadebiutowały na II Wszechrosyjskim Festiwalu Pieśni Autorskiej w Sankt Petersburgu i od razu zostały jego laureatkami.

W swojej twórczości wykorzystywały teksty w większości pisane już znaczniej wcześniej do szuflady, niemal jakby przewidziały, iż ich czas nadejdzie. Wiele pieśni napisanych we wczesnej młodości ogląda światło dzienne dopiero od niedawna, bowiem obydwie wokalistki wciąż czerpią ze swej różnorodnej młodzieńczej twórczości.

Najwcześniejsze utwory z tamtego okresu to "Lato", "Rubież" i "Tęsknota", a początki nie były łatwe. Dianie potrzebny był nawet swingowany ślub, by mieszkać i występować w innej części kraju. Duet grywał na początku przede wszystkim w petersburskich klubach "Zasadzka", "Biały Królik", "Romantyk" goszcząc w swych szeregach m.in. Swietłanę Gołubiewą (Светлана Голубева) " (...) byłyśmy szeroko znane w wąskich kręgach" żartowały później. Jednak zespół zdobywał sławę i stopniowo rozrastał się o kolejnych muzyków.

W roku 1998 wydany zostaje pierwszy oficjalnie ukazujący się na rynku muzycznym dwupłytowy album "Kropla dziegciu w beczkę miodu" (Капля дегтя в бочке меда). Co można o nim powiedzieć... krztuszące się od uczucia skrzypcowe pasaże Swietłany i nerwowe palce na gitarze Diany idą w czułej, lirycznej parze z kocio miękkimi partiami wokalu. Czasem usłyszeć można elementy instrumentalnej dekadencji, a teksty są niezwykle liryczne ale i twarde, stojące na krawędzi między elegancką poezją, a emocjonalnym gwałtem. Połączenie akustycznej gitary i skrzypiec nadaje brzmieniu Snajperek pewien subtelny minimalizm i nerwową lakoniczność. Skrzypce i gitara są bowiem klasycznym mariażem, jednym z najpiękniejszych w światowej muzyce, stosowanym od dawna, bardzo zmysłowym i bardzo kobiecym.

Po pierwszych sukcesach w radio i na listach przebojów zespół regularnie już koncertuje: Moskwa, Magadan, Wyborg, Psków, Omsk, Dania, Szwecja, Finlandia...

Następny album to wydane w 1999 roku "Dziecięce gaworzenie" (Детский лепет), w którym zebrano domowe i studyjne kompozycje, zapisane w okresie od 1989 do 1995 roku. W międzyczasie zespół realizuje też wiele wspólnych pomysłów z gościnnie występującymi muzykami m.in. z legendarnego rosyjskiego zespołu Nautilus Pompilius.

Latem 2000 roku Snajperzy nagrywają album "Rubież" (Рубеж) w duchu eksperymentowania z brzmieniami elektrycznymi. Kolejne albumy to: koncertowy "Na żywo" (Живой) i następny elektryczny "Tsunami"(Цунами) oba nagrane w 2002 roku, a także niedawno wznawiany złożony z zapisanych w 1999 roku akustycznych wykonań "Kanaryjski" (Канарский).

W roku 2002 z zespołu odchodzi borykająca się z kłopotami zdrowotnymi Swietłana - wielki dramat osobisty, rozłam i dramat tysięcy fanów. Jednak to tylko pozory, bowiem niezwykle witalna i zaangażowana muzycznie Swietka przezwyciężając życiową bessę i piętrzące się problemy, kontynuuje działalności wstępując w szeregi zespołu założonego przez jednego z dawnych snajperskich gitarzystów Walerego Taja (Валери Тхая). Odtąd znana jest rosyjskiej i nie tylko publiczności jako Surganowa i Orkiestra (Сурганова и Оркестр). Do tej pory wspólnie wydali: "Czyż nie ja" (Неужели не я) 2003, "Na żywo" (Живой) 2003 "Ukochana Szopena"(Возлюбленная Шопена) 2005, "КругоCветка" 2006, "Sol" (Соль) 2007, "Wieczny ruch"(Проверено временем. Часть 1: ВЕЧНОЕ ДВИЖЕНИЕ) 2008. Dosłownie kilka dni temu wyszedł najnowszy album "Obce jak swoje" (Чужие как Свои) równolegle z płytą poświęconą poezji Anny Achmatowej, ale Surganowa i Orkiestra to już kolejna, całkiem inna historia...;)

Diana natomiast została w dawnych Snajperach i wciąż śpiewa, pisze oraz komponuje. Dyskografia snajperska powiększa się o albumy: "Trygonometria" (Тригонометрия) 2003, "SMS" 2004, "Trygonometria 2" (2CD) (Тригонометрия-2) 2005, "Koshika" 2006, "Bonni & Clayd" (Бонни & Клайд) 2007 i świeżutką "Armię" (Армия) 2009 w zupełnie odmiennych niż niegdyś aranżacjach. Teraz uwydatnia się całkiem nowe, częściej rockowe oblicze zespołu.

Obecnie obydwie twórczynie Nocnych Snajperów są niezwykle kreatywne i są prawdziwymi osobowościami na rosyjskiej estradzie, choć każda poszła już własną muzyczna droga. Dzięki temu my słuchacze, mamy dziś do wyboru dwie zupełnie nowe sceniczne jakości. Nie ma wiec tego złego, co by na dobre nie wyszło. Ja na przykład uwielbiam je obydwie i zachwycam się twórczością każdej z osobna.

A skąd wzięła się nazwa zespołu? Podobno pewnego wieczora w Magadam, gdzie zimy są ostre dziewczyny wracały z koncertu opatulone po czubek nosów, niosąc na plecach pokrowce z instrumentami, przypadkowy przechodzień zażartował, że "pewnie na polowanie"...a, że czasy były niespokojne... i tak już zostało - Nocni Snajperzy. Poza tym jak obie twierdzą pierwszy album nagrywały od 12 w nocy do 10 nad ranem, nazwa jest więc tym bardziej usprawiedliwiona.
Mnie "ustrzeliły" od razu :)
agata_1301
Data publikacji w portalu: 2010-01-14
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

krysia2010-01-16 11:59
Ca?a prawda. Je?eli si? Wam spodoba polecam równie? pani? o imieniu Zemfira.

vera782010-01-23 00:33
dzi?ki bardzo za te s?owa

agata_13012010-12-31 21:53
No i się pojawiła pani Zemfira nareszcie :) wśród "80 kobiet" POLECAM! :)

ewusrus2011-01-04 18:42
Pani Agato, jaka Pani aktywna w portalu :) :)))

agata_13012011-01-06 00:36
Tak, tylko ja cały artykuł napisalam (mój debiut na kk ;), a oni stronę zmienili jakiś czas temu i zostawili z tego co było 2 fragmenty...jestem wciąż niepocieszona..:( i tak misja propagatorska podupadła

ewusrus2011-01-06 14:25
:) Rozumiem Twe niepocieszenie lub jakoby rozczarowanie :D I tak fajnie, że coś się pojawiło! Wielkie poparcie od mojej skromnej osoby! Pozdrowionka! Wpadnijta do nas do Torunia w końcu! :*

Absolut6na92011-01-06 16:04
Hej, wcale nic nie miało zniknąć, nie zauważyłam, że tak popsułam. Naprawiła i już wszystko, mam nadzieje, wróciło do stanu zgodnego z zamierzeniem. Pozdrawiam!

agata_13012011-01-06 19:19
:) o, tak zdecydowanie lepiej, dziękuję pięknie :)


Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

FACEBOOK

Zapraszamy na nasz profil Facebook
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2022