"Balladyna" inaczej - nowa płyta Renaty Przemyk

\'Balladyna\' to kolejny krążek Renaty Przemyk. Jakże inny jednak od poprzednich. Płyta stanowi ilustrację muzyczną do spektaklu \'Balladyna\' Juliusza Słowackiego w reżyserii Jana Machulskiego, którego premiera odbyła się 24 czerwca tego roku w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie.
Renata Przemyk
Renata Przemyk
Balladyna
Balladyna
Na płycie znajdują się 4 utwory do słów Anny Saranieckiej, tylko w jednym utworze "Alina" wykorzystano fragment tekstu J.Słowackiego (krążka nie należy traktować jako muzyki do słów Juliusza Słowackiego). Reszta to instrumentalna ilustracja do przedstawienia. Muzykę w całości skomponowała Renata Przemyk!
Zastanawiałam się, czy można sięgnąć po płytę nie oglądając spektaklu, lub nie pamiętając treści dramatu. Owszem można, choć znając treść, pamietając charakterystyczne cechy postaci i bieg wydarzeń, rozpoznaje się niemal każdą scenę. Treść jest słyszalna w muzyce. Utwory instrumentalne wspaniale oddają klimat wydarzeń. Kompozycje bogate są w efekty specjalne uzyskane dzięki połączeniu orkiestry symfonicznej z elementami komputerowymi, wokali z loopami w róznych klimatach: od szeptanych do operowych. Na płycie słychać szum lasu, wody, dzwoneczki, szepty, zgrzyty, trzaski piorunów, odgłosy pociągu, wojny i inne efekty akustyczne. Tradycyjnie już utworom towarzyszy akordeon, który nie pozwala nam zapomnieć, kto skomponował muzykę.
Płytę rozpoczyna znany już utwór "Łatwo uwierzyć" stanowiący wspaniałe wprowadzenie do poruszanych w fabule problemów. Kolejne instrumentalne: "Wiosna"- radosna to jeden z najbardziej obrazowych utworów uruchamiających wyobraźnię. "Grabiec" wykorzystuje efekt katarynki z zabawnym wokalem Renaty oddającym pijackiego ducha postaci, zaklętego w wierzbę świadka morderstwa Aliny. "Goplana" i "Czary" utrzymane w podobnym tajemniczym brzmieniu magii i czarów. Podobnie w dwóch kolejnych utworach "Lutnia" i "Filon"- romantyczny pasterz przy dźwiękach lutni marzy o wielkiej doskonałej miłości. Pierwszy znajduje zamordowaną Alinę. Utwory "Wojna" i "Śmierć" są dynamiczne, najbogatsze w efekty specjalne. Kończący fabułę "Piorun" jest wyrokiem bożym na Balladynę, która jako królowa i sędzia zarazem trzykrotnie wydaje na siebie wyrok.Pycha i żadza władzy zostają ukarane.
Teksty napisane przez Annę Saraniecką są bardzo uniwersalne. Nie tylko wprowadzają w klimat dramatu ale zarazem mówią o poważnych egzystencjalych problemach człowieka takich jak: zazdrość, zawiść, żądza władzy, przemoc i złych emocjach: poczuciu krzywdzie, winy, płaczu, bólu, strachu. Sięgając po tą płytę obawiałam się, czy nie zburzę sobie wizerunku takiej Przemyk, jakiej lubię słuchać. Pomyslałam: klasyka, dramat romantyczny, Słowacki, co wielkim poetą był... Zaskoczenie było miłe. Płyta dołączyła do ulubionych krążków z muzyką filmową. Szkoda, że tak nieliczna dobra literatura ilustrowana jest w tak ciekawy i oryginalny sposób. Dzięki takiej ilustracji utwory literackie przestają kojarzyć się li tylko z lekturą obowiązkową i stają się przyjemnością samą w sobie.
Trzeba też przyznać, że niewiele kobiet komponuje muzykę do spektakli. Dla Renaty to na pewno powód do dumy! Bo nie tylko sobie z tym poradziła pracując wytrwale w szalonym tempie, ale zrobiła to doskonale.

Polecam płytę również jako prezent - jest wydana w ślicznym pudełeczku!!
Ruby
Data publikacji w portalu: 2003-08-30
Oficjalna strona Renaty
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

Ten artykuł nie ma jeszcze opini. Twoja może być pierwsza!

Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

FACEBOOK

Zapraszamy na nasz profil Facebook
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2024