Fabulous Disaster i muzyka przeciwko homofobii

W kwietniu, w warszawskim klubie "Aurora" po kilku trasach po Europie i USA po raz pierwszy w Polsce zagrały kobiety z Fabulous Disaster!


Fabulous Disaster są jedną z najbardziej znanych kobiecych formacji punkowych na świecie.

Ich muzyka to melodyjny punk/hardcore najlepszego sortu. Przy czym potrafią zagrać szybko i mocno, prezentując się przy tym doskonale na scenie. Brzmienie zespołu jest bliskie kalifornijskiemu hardcore i punk. Jako inspiracje członkinie FD wymieniają m.in. takie zespoły jak Descendents i klasyczny kobiecy zespół the Go Go's.

Lynda, wokalistka Fabulous Disaster, była członkinią kobiecego zespołu Inside Out, pierwszy zespół kobiecy, który grał w Europie Wschodniej po upadku komunizmu. Inside Out zagrało w 1990 roku w Otwocku, teraz po 14 latach Lynda zawita ponownie do Polski.

Natomiast Fabulous Disaster grały trasy z takimi zespołami jak NOFX, The Ataris, The Dickies, The Real McKenzies, The Briefs, Mad Caddies, Bouncing Souls, Avail, Propagandhi i inne.

Od początku istnienia, zespól ściśle związany jest z wytwórnią Fat Mike'a z No Fx - Fat Wreck Records oraz sublabelem Fat Wreck – Pink And Black Records.
Fabulous Disaster wystepuje obecnie w skladzie: Lynda Mess - voc, Sally Disaster - perk, Squaeky - g, voc, Chris Self - bg


Muzyka przeciwko homofobii

Mike, prowadzący wytwórnie Fat Wreck Records, we wstępie do wywiadu z zespołem w internetowym magazynie "Amp" wypowiadał się, że koncerty kultowego dyke/queerpunkowego zespołu Tribe 8 zrobił na niego olbrzymie wrażenie: było tak jakby najbardziej rebeliancki duch punk rocka zmartwychwstał. On tego czasu tylko marzył o tym, by mieć możliwość wydania podobnego zespołu. Po pięciu latach doczekał się - nowym zespołem i ikoną bardziej imprezowego oblicza queerpunka stał się zespół Fabulous-Disaster.
Dwie z 3 członkin (+ basista) Fabulous-Disaster otwarcie deklarowało się jako lesbijki. Na dodatek stanowi on nierozerwalną część lesbijskiej, a właściwie dykepunkowej i queerpunkwej sceny w San Francisco.


Fabulous Disaster wydało trzy duże płyty i jednego singla:

"Pretty Killers" CD/LP 1999 & Pink and Black/Fat Wreck Chords 2000

"Put Out Or Get Out" LP/CD 2001 (Pink and Black/Fat Wreck)

"Panty Raid" LP/CD 2003 (Pink And Black/Fat Wreck)

"I'm a mess" EP/MCD 2005 (Popsicle Rodent)


zuz@


 • strona zespołu (tam też są Mp3)

 • tutaj znajdziesz wywiad z zespołem
 • 15-tego kwietnia tego roku, w piątkową noc mialam przyjemność zobaczyć zespół w akcji. Fabulous Disaster gra żywiołowego i radosnego punk-rocka. Ich muzyka jest pełna energii, zadziorna i zaprawiona odrobiną buntu. Wyróżniającą się postacią jest pełna temperamentu, wręcz brawurowa gitarzystka Squaeky. Jej popisowym numerem jest zdjęcie sukienki w połowie występu i kontynuowanie grania w samej bieliźnie :). Wokalistka, Lynda Mess, obdarzona jest dobrym głosem, promieniuje luzem i łatwo nawiązuje kontakt z publicznością. Koncerty tego zespołu są przeżyciem bardzo intensywnym, po prostu nie da sie słuchać tej muzyki siedząc lub podpierając ścianę. Dzikie tańce i skoki pod sceną są wręcz wkomponowane w show. Zachwyca przy tym autentyczna radość grania, spontaniczność i żywiołowość. Wszystko to połączone z dobrym warsztatem gwarantuje przednią zabawę.


  juta
  Data publikacji w portalu: 2005-05-17
  OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

  pink2005-06-06 17:55
  niestety nie bylo mi dane byc na rzadnym z koncertow a szkoda moze kiedys..


  Dopisywanie opinii, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

  Zaloguj się

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

  Witaj, Zaloguj się

  NAPISZ DO NAS

  Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
  A może chciałabyś opublikować swój tekst?
  - Napisz do nas!

  NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

  Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
  Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  Ostatnio komentowane:

  lesbijka Znane lesbijki
  smaku Ja też bym się wstydziła potem, gdybym zrobiła jakiś błąd w artykule, bo kiedy pisze się komentarze, to wiadomo, że aby pisać i nawet się nie sprawdza za bardzo, bo to bieżące, jak... opinia dodana 2020-07-01 21:49:15
  muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
  Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
  literatura Muskając aksamit - Waters Sarah
  Czytałam i później widziałam film BBC. Polecam obie wersje, a na deser \" Złodziejkę\" \r\nFantastyczne...

  Dołącz do naszej społeczności!

  nowe i najaktywniejsze profile:

  © KOBIETY KOBIETOM 2001-2020