Rodziny homoseksualne z dziećmi

Nie mogą wziąć wspólnie kredytu, rozliczyć się z podatków, ale wychowują razem dzieci. Homoseksualne rodziny są w Polsce istnieją, o czym zapomnieli posłowie, wyrzucając do kosza ustawę o związkach partnerskich.
Najlepiej jest wtedy, gdy nas nie ma. Gdy nie wychodzimy z szafy - mówi Jola, partnerka Asi, przytulając czteroletnią Ninkę. Przypomina, że nikt nawet nie wie, ile homorodzin żyje w tych szafach. W Stanach Zjednoczonych dziecko ma jedna na trzy pary lesbijek i jedna na pięć par gejów. W Polsce dane są różne: jedne mówią o 50 tysiącach, inne o 15.

Jedno jest pewne: z reguły się ukrywają. Jola z Asią na placu zabaw za rękę nie trzymają się nigdy. Ale i tak wszyscy na nie patrzą. - Bo Ninka nie wie jeszcze, że nie powinna głośno mówić w piaskownicy o świecie, który jest dla niej najbliższy - wyjaśnia Jola. - Mówi: ,,mama" i ,,druga mama". I właśnie wtedy wszyscy patrzą.

- Bardzo chciałyśmy żyć uczciwie - wyjaśnia Asia, która Ninę urodziła. - Nie chciałyśmy, żeby Jola była dla Niny ,,ciocią".
- Wierzyłyśmy, że nam akurat się to uda - dodaje Jola. - Gówno się udało.
Właśnie zmieniły córce przedszkole. Dyrektora placówki nic do dziecka nie miała. Tylko rodzice zagrozili, że albo Ninka, albo ich dzieci. Sprawa została przesądzona po uroczystym dniu taty, na którym zjawiła się Jola, bo Asia akurat była w delegacji. Wyjeżdża dość często.
- Za każdym razem umieram z przerażenia - przyznaje Jola.

Bo gdyby Nince się coś stało, to byłby kłopot. Dziecko ma jechać do szpitala, a gdzie jest jego matka? Jak nic to sprawa dla służb społecznych, może nawet policji, prokuratury.
- Nasz sposób na życie? Jak najmniej mówić o sobie - tłumaczą zgodnie.

Właśnie uznały, że nie chcą dla Ninki takiego życia. Czarę goryczy przelała niedawna decyzja sejmowej komisji ustawodawczej, która pod koniec czerwca wyrzuciła do koszta ustawę o związkach partnerskich. Pakują się i wyjeżdżają z Polski. Nie powiedzą dokąd, ale możliwości jest sporo. Małżeństwa osoby tej samej płci mogą zawierać m.in. w Holandii, Belgii, Hiszpanii, Norwegii i Szwecji. A związki partnerskie są w większości krajów starej Europy.

Marta Abramowicz, psycholożka, członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej: - Nie ma ustawy, nie ma ochrony. Politycy mają w ustach piękne hasła o dzieciach, tymczasem lesbijskie i gejowskie rodziny zostawione są same sobie. Nie wiemy nawet, jak bardzo bywają dyskryminowane. I nie dowiemy się, dopóki nie damy im wreszcie szansy na to, by wyszły z ukrycia.

Cały tekst w nowym numerze "Newsweeka".
Maja Kaim
Data publikacji w portalu: 2012-07-08
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

iki2012-07-10 20:28
Idę po Newsweeka nie będę sobie psuć zabawy i od razu przeczytam całość ;)

san_rajs2012-07-13 13:21
artykuł b. ciekawy, ale dla nas (osób homo) same oczywistości - w końcu skierowany głównie do osób hetero. nie mniej jednak uważam, że osoby te czytając zwrócą szczególną uwagę na fakt, że jedna zostawiła drugą i takie wrażenie (znów!) o lesbijkach w głowach im pozostanie, szkoda.

reniiia2012-07-14 23:05
Witajcie.Artykuł ciekawy,jestem heteryczką,a raczej less,tylko w związku z facetem,ale nieważne,wracając do artykułu,uważam iż nasi posłowie nie traktują poważnie niczego co mogłoby być ważne dla nas-kobiet.Co komu przeszkadza les-mama?jeśli dziecko jest szczęśliwe,kocha mamy po równo to w czym problem?człowieka kocha się nie za to jaką ma płeć,lecz za to kim jest!!!W krajach UE mogą brać ślub i jakoś to nikogo nie obrzydza.Ja osobiście jestem za tym,żeby człowiek decydował z kim jest i z kim chce tworzyć rodzinę,to homofobów powinno się karać za to kim są,nie rezygnujcie z tej ustawy,walczcie o nią!!

matylda252012-07-15 20:32
Fajnie, że dziewczyny pokazały iż istnieją w tych związkach również dzieci. Bardzo bym chciała być mamą, ale niechce aby "moje dziecko" musiało się zmagać z nie toleracją i brakiem szacunku dla drugiego człowieka. Zazdroszcze parom hetero, które takich problemów nie mają....

kwiat79paproci2012-07-17 04:25
A ja ,i wiekszosc moich znajomych, uwazam,ze to bardzo slaby artykul. Do tego bardzo niekorzystnie pokazuje nasz swiat i zycie lesbijek z dziecmi. Powiedzialabym wrecz,zewypacza obraz przedstawiajac jedynie nirofzineszczesliwe historie i trudna sytuacje dzieci z takich rodzin. Przeciez sa tez szczesliwe zwiazki,ktore spokojnie sobie zyja a akceptacja otoczenia to norma. Czekam na tak pokazana rzeczywistosc. Niech uczy ludzi,otwiera ich umysly na to,czego nie znaja.Moja taka jest!

thexxcrystalise2012-07-22 00:54
Fajnie, że taki artykuł powstał, jest dość ciekawy, ale ciekawe to są dopiero wypowiedzi ultra-prawicowców, szczególnie polecam wymioty słowne Terlikowskiego na fronda.pl, czasami to nie wiem, czy śmiać się, czy płakać jak go czytam.

kwiat79paproci2012-08-15 16:28
Aaa! I nie jest prawda to,ze pary jednoplciowe nie moga wziac razem kredytu. Ja mam kredyt na mieszkanie z moja partnerka na 30 lat. Nie bylo zadnego problemu z dosyaniem kredutu i nikogo nie dziwilo,ze biora go dwie kobiety.

smooczyca2012-08-15 19:44
kredyt wzielyscie jako dwie obce osoby a nie para pozostajaca w formalnym zwiazku; z pkt. widzenia splacania kredytu nie ma duzej roznicy pomiedzy malzenstwem a obcymi ludzmi, klu jest w dziedziczeniu :)

fagnes2012-08-16 22:21
Nie orientuję się w formalnościach przy obecnych kredytach. Jadnak jeszcze 8 lat temu były ogromne różnice miedzy związkami hetero a homo. Banki inaczej wyliczały zdolność kredytową dla pary hetero. Odejmowały wydatki na życie od ich wspólnych dochodów. Nam od każdego dochodu odejmowali osobno kwoty na utrzymanie (czynsz, śmieci, internet itp). I na nic się zdały tłumaczenia, że przecież to na to samo mieszkanie. Heterykom potrącali 900 zł od wspólnego dochodu a parze jednopłciowej dwa razy po 900zł. To bardzo obniżało zdolność kredytową. Ale poza tym nie było problemów.

femi12012-10-24 14:31
ta.....


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

FACEBOOK

Zapraszamy na nasz profil Facebook
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2022