Cytaty

Izabela Filipiak
Spędziłam trochę czasu jako heteroseksualna kobieta i doszłam do tego, że z nudów i rozpaczy już nie mogłam.


Magdalena Środa
Sądzę, że największą przeszkodą, która stoi na drodze do uchwalenia tej ustawy jest po prostu brak wiedzy. Ludzie kojarzą homoseksualizm z czymś nienormalnym i traktują jako rodzaj seksualnej orientacji, a tymczasem to jest kwestia odmiennej osobowości. Przyzwolenie na homoseksualizm wydaje nam się przyzwoleniem na jakąś perwersyjną wolność, a tymczasem jest to akceptacją pewnej formy ludzkiej wolności. Zawsze nam się wydawało, że to co powszechne jest zgodne z naturą, ale dyskryminowała to tych innych, nie mieszczących się w tych kategoriach.
W odpowiedzi na pytanie: Jakie są Pani zdaniem szanse na ze Ustawa o związkach partnerskich trafi jeszcze w tej kadencji Parlamentu na biurko Prezydenta RP? podczas czatu przeprowadzona w portalu INTERIA.PL 05.10.04

Bożena Umińska
Nie chodzi o to, żeby pod osłoną umowy cywilnoprawnej udawać kogoś, kim się nie jest, lecz by bez wstydu i kręcenia być tym, kim się jest.
Przegląd, nr 29 (238)

Ryszard Bugaj
Gej - to nie jest norma. Nie utrudniajmy homoseksualistom życia, ale też nie dawajmy im prawa do zawierania małżeństw, adopcji czy wspólnego rozliczania podatków. Tym ludziom trzeba pomagać, ale w żadnym wypadku nie popularyzować ich zachowania. Co do kwestii prawa kobiet do przerywania ciąży - wciąż jestem zwolennikiem liberalizacji obecnie obowiązującej ustawy.
Ryszard Bugaj w rozmowie z Ewą Szadkowską na łamach Życia Warszawy

Janusz Korwin-Mikke
Mowy nie ma, bym był zmuszony związki homosiów nazywać "małżeństwami" - ani by mieli prawo adoptować dzieci. No: może dziewczynki. A lesbijki oczywiście chłopców. Niejlepiej sieroty po Wojciechu K. z Polskich Słowików.
Przegląd nr 14 (223) 4 kwietnia 2004

Ewa Kopacz - Posłanka PO
Nasze społeczeństwo jest tradycyjne. Inność nie może liczyć na poparcie i tolerancję. Ten pan [Robert Biedroń - przyp. red.] wyznaniem o homoseksualizmie raczej sobie zaszkodził niż pomógł. Moim zdaniem, nie powinien on sprawować żadnych funkcji publicznych i kandydować w wyborach.
Echo Dnia, 16.09.2002

Piotr Gadzinowski (SLD)
Często w naszym parlamencie są honorowane różnego rodzaju mniejszości narodowe i kulturalne. Mam wniosek formalny, aby tęczowa flaga, symbol gejów i lesbijek na całym świecie, znalazła się na terenie naszego parlamentu. Niech dumnie powiewa i pokazuje, że jesteśmy ponad ksenofobią
W sejmie 12.03.2004

German Ritz
Kobiety i homoseksualistów łączy dziś to, że zyskali własną historię, wprawdzie nie ogólną, jaką pozostali mężczyźni dawno już sobie napisali, ale historię płciowości.
"Nić w labiryncie pożądania", Wiedza Powszechna, Warszawa 2002

Gustaaf Joos - belgijski kardynał
Jestem gotów napisać mą własną krwią, że spośród wszystkich tych, którzy mówią o sobie, że są lesbijkami lub gejami, maksymalnie pięć do dziesięciu procent jest faktycznie lesbijkami lub gejami. Cała reszta to po prostu seksualni zboczeńcy.
W wywiadzie dla belgijskiego tygodnika "P-Magazine", syczeń 2004.
Pierwszą reakcją Kościoła katolickiego w Belgii na wywiad kardynała Joosa jest oświadczenie, że wypowiadał się on prywatnie.


Andrzej Federowicz, LPR
Zgłoszona przez nas zmiana zamknęłaby furtkę nauczania osobom, które publicznie deklarują swoją odmienną orientację seksualną. Nie ma innej orientacji seksualnej, są tylko dewiacje i choroby. Należy chronić polską młodzież przed nauczaniem w szkołach przez osoby, które mają dewiacje. To tak, jakby o kolorach mówił daltonista
Uzasadnienie projektu zmiany Karty Nauczyciela. 07.01.2004

Brytyjska królowa Elżbieta II
Mój rząd będzie podtrzymywał zaangażowanie w sprawy równości i sprawiedliwości społecznej i dlatego przedstawi projekt ustawy o partnerstwie cywilnym, czyli rejestracji związków osób tej samej płci
Otwierając sesję brytyjskiego parlamentu w listopadzie 2003r.

Zygmunt Wrzodak
Politycy jak najbardziej powinni się ujawniać. Niech ludzie wiedzą, na kogo głosują. W poprzednim parlamencie był klub homoseksualistów, działający w sposób tajny. Było tam około 15 posłów praktycznie ze wszystkich partii od SKL, wchodzącego w skład AWS, po Unię Wolności i SLD. Tworzyli bardzo silne lobby, które miało wpływ na władzę wykonawczą. Nie ujawnię jednak, kto tam był, bo nie mam na to papierów. W obecnym Sejmie jest mniej takich posłów, z moich obserwacji wynika, że 5–8 osób. Tacy dziwni ludzie kręcą się głównie w SLD, ale na razie nie słyszałem, by stworzyli lobby, jak w poprzednim parlamencie.
W odpowiedzi na pytanie "Życia Warszawy" o to, czy politycy powinni przyznawać się do homoseksualizmu. Polityka, NUMER 22/2002.

ojc Jarosław Kupczak
W klasycznym rozumieniu, znanym od wieków nie tylko zachodniej cywilizacji, małżeństwo to monogamiczny związek mężczyzny i kobiety. Związek, który zapewnia przyszłość społeczeństwu, narodowi i ludzkości. Legalizacja innych związków jest więc po prostu krzywdą, którą wyrządzamy następnym pokoleniom. To nie jest kościelne straszenie - ta krzywda będzie mieć wymiar całkiem realny i tym poważniejsze konsekwencje, że dokonuje się w obliczu bardzo poważnego kryzysu demograficznego, który dotknął Europę.
rektor dominikańskiego Kolegium Filozoficzno-teologicznego w Krakowie

Stanisław Łyżwiński
Sejm nie ma czasu zajmować się takimi sprawami. trzeba ratować Polskę, chronić majątek narodowy, który jest rozkradany.
Stanisław Łyżwiński, Samoobrona, luty 2002

Dorota Arciszewska - Mielewczyk
Polecam małżeństwo. Jeśli ktoś chce żyć na kocią łapę, to jego sprawa i jego ryzyko. Idei sankcjonowania związków homoseksualnych w ogóle nie dopuszczam.
Dorota Arciszewska - Mielewczyk, Stronnictwo Konserwatywno - Ludowe, luty 2002

Izabela Sierakowska (SLD)
To są normalne rodziny, które prowadzą normalne domy. Prawo nie może tego ignorować.
luty 2002

Elżbieta Radziszewska
Warto pomyśleć o usankcjonowaniu konkubinatu. Natomiast dyskusja o prawach par homoseksualnych to kwestia przyszłości.
posłanka PO, luty 2002

apb Jóżef MIchalik
Żenujący list kobiet podających się za "polskie intelektualistki", a także wcześniejsze projekty usankcjonowania konkubinatów i związków homoseksualnych z jednoczesnymi tendencjami i ustawami deprecjonującymi rodzinę oraz dzietność nie napawają optymizmem, lecz przedstawiają nasz kraj jako owego pawia narodów, który za wszelką cenę pragnie przypodobać się elitom światowego liberalizmu.
"Niedziela", 31-03-2002

Lech Kaczyński
Może przyjść taki dzień, że komuś wpadnie do głowy, żeby nakazać wszystkim państwom europejskim, żeby uznawały małżeństwa homoseksualne lub eutanazję. My nie chcemy, żeby ustalono większością głosów, że eutanazja jest dopuszczalna i żeby europejskie trybunały egzekwowały ten przepis w Polsce.
02-04-2002

Joanna Mazan
Przeciętna Polka ma dwadzieścia kilka lat, chce mieć męża, dzieci, mieszkanie i pracę. Tymczasem państwo nie pomaga jej w realizacji swoich planów. W zamian chce ją "uszczęśliwić" aborcją, konkubinatem, legalizacją związków homoseksualnych oraz przymusowymi dodatkowymi latami pracy.
Tygodnik Katolicko-Narodowym „Głos"


Rober Pucek
Nie będę ukrywał, że i ja uważam homoseksualizm za stan chorobliwy (za Arystotelesem), za czyn nie podobający się Bogu (za Biblią), wreszcie za zamiar, którego realizacją, z racji rozstrzygnięć anatomicznych, kłóci się ze zdrowym rozsądkiem. (...) Niepokoi mnie również narzucanie opinii publicznej żargonu poprawności politycznej (pojęcie mniejszości seksualnych w odniesieniu do homoseksualistów ma według mnie tyle sensu, co nazywanie analfabetów mniejszością literacką, a miłość inaczej kojarzy mi się raczej z nienawiścią) przez środowisko, którego filozofia, filmy, talk-show i reportaże usiłują nas przekonać, że biały, heteroseksualny mężczyzna (nie daj Boże jeszcze chrześcijanin) to pijak, który bije żonę i molestuje własną córkę.
publicysta, Rzeczpospolita, maj 2001

biskup Tadeusz Pieronek
To jest trochę tak, jak z chorobą zakaźną. Nikt normalny nie będzie dyskryminował takich ludzi (homoseksualistów - WG), ale ze względu na swoje bezpieczeństwo będzie domagał się jakiś barier, pewnej izolacji. Ja myślę, że nauczyciel - jawny homoseksualista - po prostu nie spełnia podstawowego warunku wykonywania tego zawodu. (...) Tu nie chodzi o zakaz pracy, tylko o niedopuszczenie do pewnych zajęć ze względu na brak stosownych kompetencji.
Gazeta Wyborcze, 22-23 września

Sylwia Pusz
Wszyscy z szefostwa SLD mają pozytywny stosunek do oczekiwań lesbijek i gejów. Jednak polityka wymaga czasami wstrzemięźliwości w wypowiedziach. Na listy Sojuszu głosuje przecież także konserwatywny obyczajowo elektorat.
posłanka SLD w wywiadzie dla "Inaczej", wrzesień 2001

Sylwia Pusz
Wszyscy młodzi kandydaci SLD wspierają walkę o prawa lesbijek i gejów. Zresztą cały Sojusz jest jedynym ugrupowaniem, a młodzieżówka SLD z pewnością jedyną młodzieżówką, która upomina się o te prawa. Nie wstydzimy się o tym rozmawiać. Nie wstydzimy się bronić praw wszystkich ludzi odrzuconych przez swoją inność. (...) Za to dostaje nam się bardzo ostro od opozycji.
posłanka SLD w wywiadzie dla "Inaczej", wrzesień 2001

Michał Wiśniewski
Jeżeli ktoś uważa, że to, że się maluję, oznacza, że jestem pedałem, to niech sobie tak myśli. Co mam zrobić? Jeden z dziennikarzy zapytał mnie wprost, czy spałem z facetem. Spałem. I co z tego? Inni może spytają, czy spałem z psem albo kiedy miałem strzykawkę w żyłach? To moja sprawa.
Michał Wiśniewski z zespołu Ich Troje, wywiad dla "Trybuny Śląskiej", sierpień 2001

Ryszard Kalisz
Jeśli dziecko nie ma normalnych rodziców, nie ma normalnej rodziny i miałoby być w domy dziecka lub w ogóle bez żadnej opieki... to gdyby to miało być dla dobra dziecka (...), to ja nie wykluczam możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne.
Ryszard Kalisz, Doradca prezydenta RP, kwiecień 2001

Stefan Niesiołowski
Ja widziałem pederastów w akcji w więzieniu. Czuję szczególny rodzaj obrzydzenia do tej kategorii zboczeń płciowych. Dawanie im przywilejów uważam za wynaturzenie i dziwactwo.
kwiecień 2001

Lech Wałęsa
Ja to jestem niezmienny, człowiekiem starej daty wyznającym zasady chrześcijańskie. Nie zmienię się za żadne pieniądze i punkty wyborcze. Uważam, że tych ludzi (homoseksualistów - WG) należy leczyć. Proszę sobie wyobrazić, co by było gdyby wszyscy poszli w tym kierunku, to nie byłoby naszych następców.
lipiec 2000

Piotr Samka
Strategia homoseksualistów coraz bardziej przypomina metody i taktykę bolszewików
Piotr Samka, komentator prawicowej prasy, lipiec 2000

Marian Krzaklewski
Dążenie organizacji homoseksualistów do uzyskania specjalnej [...] pozycji w systemie prawnym i w życiu społecznym nie jest wystarczającym powodem do tego, by zburzyć konsensus moralny i pokój społeczny w Polsce. Jestem gotów bronić prawa rodziców do ochrony ich dzieci przed deprawacją i destrukcją moralną. To rodzice są powołani do kształtowania klimatu moralnego i ustalania zasad obyczajowych, w jakich pragną wychować swoje dzieci. Nikt nie ma prawa ingerować w tę sferę życia rodziny. Zatem żadne akty prawne nie mogą tej zasady podważać.
w liście do dziennikarzy, lipiec 2000

Ryszard Kalisz
Aleksander Kwaśniewski sądzi, że są to normalni ludzie, że jeżeli mogą wychowywać dzieci, to niech wychowują. (...) Mogą po prostu być ze sobą, jak nazwiemy związek pomiędzy nimi, to już sprawa wtórna.
w wywiadzie dla radiowej "Trójki" w odpowiedzi na pytanie dotyczące adopcji dzieci przez pary homoseksualne, lipiec 2000

Ryszard Kalisz
Prezydent Aleksander Kwaśniewski uważa homoseksualistów za takich samych ludzi jak pani, jak wiele innych osób w Polsce. Oni mają prawo chociażby do tego, żeby normalnie żyć, żeby być akceptowanymi, żeby mieć prawa cywilne, żeby móc dziedziczyć itd.
w wywiadzie Moniki Olejnik dla radiowej "Trójki", lipiec 2000

Jerzy Wierchowicz
Należy rozpocząć rozważania nad możliwością stworzenia takich rozwiązań prawnych, które umożliwiłyby rozwiązanie problemów mniejszości seksualnych
Jerzy Wierchowicz, Szef Klubu Parlamentarnego Unii Wolności, lipiec 2000

Jerzy Wierchowicz
Każda grupa społeczna, także determinowana przez orientację seksualną, ma prawo do obrony swoich praw, w sposób nie naruszający praw i wolności innych grup
Jerzy Wierchowicz, Szef Klubu Parlamentarnego Unii Wolności, lipiec 2000

Jan Paweł II
W imieniu Kościoła Rzymskiego muszę wyrazić smutek z powodu znieważenia Wielkiego Jubileuszu roku 2000 i obrażenia wartości chrześcijańskich w mieście, które jest tak drogie sercom katolików całego świata
w nawiązaniu do festiwalu "Gay Pride" w Rzymie w 2000 roku, lipiec 2000

Manuela Gretkowska
Wszystkie jesteśmy półlesbijkami. Pragniemy kobiet tak, jak nas tego nauczyli mężczyźni. Absurd? Porównaj: która scena jest seksowniejsza - ta niewinna z Gildy, gdy Rita Hayworth ściąga rękawiczkę, czy kiedy Banderas gołym tyłkiem obija się o kraty w Nie rozmawiaj z nieznajomym? Hayworth, obnażając zaledwie ręke, robi najbezwstydniejszy striptiz.
"Cosmopolitan" - "Półlesbijki z haremu, lipiec 1999

Manuela Gretkowska
Nie wierzę w lesbijki. Jeśli kobieta ma do wyboru zupełnie dennych facetów albo superbabkę, to może wtedy...
W wywiadzie z Bogusławem Lindą dla "Ellle", czerwiec 1995


Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

FACEBOOK

Zapraszamy na nasz profil Facebook
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2022