Informacja prasowa z konferencji Partnerstwa dla Związków pt.: Miłosny apel środowisk LGBT do Premiera Tuska

14 lutego, w wyjątkowym dniu jakim dla zakochanych i wszystkich żyjących w szczęśliwych związkach jest 14 lutego, jako organizacje działające na rzecz wprowadzenia do polskiego systemu prawnego instytucji związku partnerskiego dla par jedno- i różnopłciowych, z wielkim smutkiem odnosimy się do wypowiedzi nt. związków partnerskich udzielonych mediom przez premiera Donalda Tuska oraz do działań eurodeputowanych PO w związku z „Raportem Lunacek”, który został przyjęty przez Parlament Europejski 4 lutego br. 1 lutego premier Tusk powiedział: „- Kiedy słyszę od niektórych <>, ja im zawsze szczerze będę odpowiadał: jeśli będę miał choćby cień przekonania, że w Sejmie możliwa jest dyskusja, która doprowadzi do cywilizowanej regulacji w tej kwestii, to będę gotowy, tak jak wtedy włożyć jak najlepszą energię w to. Jeśli będzie możliwy konsens, jestem pierwszy, który się w to zaangażuje”. (źródło PAP)

W naszej opinii wypowiedź Premiera Rządu RP jest co najmniej rozczarowująca. Ponad rok od odrzucenia m. in. przez część Klubu PO trzech projektów ustaw o związkach partnerskich, nie toczą się żadne prace legislacyjne nad rozwiązaniem palącej kwestii społecznej jaką są formalne związki partnerskie. Dodatkowo lider partii rządzącej de facto wycofuje się z obietnicy wyborczej, jaką było uchwalenie ustawy o związkach partnerskich. Jeszcze w styczniu 2013 Przewodniczący Klubu PO Rafał Grupiński powiedział: „- Wrócimy do projektu [ustawy o związkach partnerskich], będziemy dyskutować w klubie. Prędzej czy później moim zdaniem te zmiany, konieczne społecznie, i tak zostaną przeprowadzone przez Sejm.” (Źródło: PAP)

Panie Przewodniczący, Panie Premierze rok to najwyższy czas, aby wrócić do realizacji własnych obietnic i deklaracji!

Wyrażamy także zaniepokojenie informacjami przekazanymi nam przez przedstawicieli Twojego Ruchu i Sojuszu Lewicy Demokratycznej, że od ponad roku Pani Marszałek Ewa Kopacz, nie skierowała do dalszych prac kolejnych dwóch projektów ustaw w tej sprawie, nie nadając im nawet numeru druku sejmowego. W naszej opinii jest to celowe działanie, aby demokratycznie wybrany Sejm nie mógł w swoim zwykłym trybie procedować nad projektami ustaw o związkach partnerskich.

Inną bardzo ważną kwestią bardzo ważną dla społeczności LGBT (lesbijki, geje, biseksualiści i osoby transpłciowe) jest sprawa przeciwdziałania dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu, z którymi spotykamy się w codziennym życiu. Poprawie sytuacji osób LGBT w Unii Europejskiej, w tym w Polsce ma pomóc raport przygotowany przez austriacką eurodeputowaną Urlike Lunacek. Raport zaprezentowany i przyjęty przez Parlament Europejski zawiera (niewiążące państwa członkowskie) wskazówki, tzw. mapę drogową dla poprawy sytuacji nieheteroseksualnych obywatelek i obywateli Unii Europejskiej.

Niestety politycy Platformy Obywatelskiej RP, z wyjątkiem Tadeusza Rossa, zagłosowali przeciw przyjęciu raportu lub lekceważąc swoich wyborców nie wzięli udziału w głosowaniu, będąc na Sali obrad.

Dziesięcioro eurodeputowanych PO głosując przeciwko „miękkim” zaleceniom Raportu Lunacek, pokazało to samo, co rok wcześniej posłanki i posłowie PO odrzucając projekt ustaw o związkach partnerskich, że Platforma Obywatelska jest całkowicie zamknięta na postulaty naszych organizacji i nie jest prowadzony żaden dialog społeczny w tej kwestii.

Po raz kolejny Wzywamy Pana Premiera do osobistego spotkania z Przedstawicielkami i Przedstawicielami naszych organizacji, w celu omówienia ważnych dla nas kwestii.

Panie Premierze do końca kadencji Sejmu jest jeszcze ponad 1,5 roku. To odpowiedni czas aby powrócić do debaty politycznej i jeśli Pana zapowiedzi w kampanii wyborczej w 2011 roku były szczere, wzywamy do ponownej próby uchwalenia ustawy o związkach partnerskich.

Partnerstwo dla Związków jest koalicją zrzeszającą 41 organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających na rzecz wprowadzenia w Polsce ustawy o związkach partnerskich dla par jednopłciowych i różnopłciowych.
Kampania Przeciw Homofobii
Data publikacji w portalu: 2014-02-15
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów:
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Ostatnio komentowane:

lesbijka Znane lesbijki
smaku Ja też bym się wstydziła potem, gdybym zrobiła jakiś błąd w artykule, bo kiedy pisze się komentarze, to wiadomo, że aby pisać i nawet się nie sprawdza za bardzo, bo to bieżące, jak... opinia dodana 2020-07-01 21:49:15
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Muskając aksamit - Waters Sarah
Czytałam i później widziałam film BBC. Polecam obie wersje, a na deser \" Złodziejkę\" \r\nFantastyczne...

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020