Zakonnice odchodzą po cichu

O miłości kobiet w habicie i o życiu zakonnym Nowa książka Marty Abramowicz w dobrych księgarniach w całej Polsce (Wyd. Krytyki Politycznej)
"Habit już uszyty. Za dwa miesiące siostra Joanna uroczyście otrzyma go z rąk Mistrzyni. Ale teraz jest noc i siostra Joanna myśli tylko o tym, czy wszyscy zasnęli. Jest po komplecie, światła zgaszone. Nie wolno opuścić łóżka, nie wolno się odezwać. Siostra Joanna łamie reguły zakonne i wymyka się z pokoju. Przebiega pod ścianą, po schodach w górę, do biblioteki. Drzwi skrzypią. Trzeba uważać. Między regałami czeka już siostra Magdalena..."

Byłe zakonnice nikomu nie opowiadają o swoim życiu. Nie występują w telewizji. Powiedzieć złe słowo na zakon, to stanąć samotnie przeciw Kościołowi. Nie mówią znajomym ani rodzinie, bo ludzie nic nie rozumieją. Dla ludzi świat jest prosty: odeszła, bo na pewno w jakimś księdzu się zakochała. W ciążę z biskupem zaszła. Jak one tam bez chłopa wytrzymują? Chyba w czystości nie żyją?

Byłe zakonnice nie mogą uwierzyć: O czym oni mówią?
Jaki biskup? W zakonie walczy się o przetrwanie.
Jaki ksiądz? Tam szuka się sensu, który dawno został zgubiony.
Jak wytłumaczyć, że chodzi o coś zupełnie innego?

W książce znajdziecie odpowiedzi.

Marta Abramowicz (1978) – dziennikarka, badaczka, psycholożka. Reportażu uczyła się pod okiem Hanny Krall. Napisała wiele tekstów lekkich, gazetowych, i sporo poważniejszych, naukowych, w tym kilka książek. Robi badania społeczne, najczęściej o ludziach, którym trudniej się odnaleźć. Zawsze najbliżsi jej byli wykluczeni, więc od lat z różnymi organizacjami pozarządowymi szuka sposobów na zmianę świata ( m.in. ze Stowarzyszeniem na rzecz Osób LGBT Tolerado, czy Świetlicą Krytyki Politycznej).
Anna Strzałkowska
Data publikacji w portalu: 2016-02-16
https://www.facebook.com/events/801326406646310/
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 4.5 /głosów: 2
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

katarzyna4k  kasiek4k@interia.pl2016-11-24 19:01
Fantastyczna książka, pokazuje życie zakonnic od kuchni. Dlaczego przełożone robią młodym dziewczynom takie pranie mózgu, wpajają ślepe posłuszeństwo względem siebie ... tłumacząc to wolą Boga. Dlaczego niektóre dziewczyny bezkrytycznie to wszystko akceptują? Można pogratulować odwagi i zdrowego rozsądku osobom, które potrafiły wyrwać się z tego chorego układu. Myślę, że jest to książka warta przeczytania.

kociak2017-05-26 05:42
Rewelacyjna książka, gratulacje i podziękowania dla autorki oraz dla Pań które nie pozwoliły zabić w sobie funkcji myślenia, która co najmniej jest nie mile widziane w tej ogromnej organizacji. Książkę poleciła mi osoba wierząca, która później przyznała się, że nie dała rady doczytać do końca..

_Galadriela_2017-06-07 09:58
Dziś zaczne czytać! Książka zapowiada się ciekawie, podejmuje temat tabu, jest kontrowersyjna. Ale przede wszystkim prawdziwa...

amorficzna2017-06-07 14:39
Przeczytałam. Genialna :)

_Galadriela_2017-06-07 22:57
Czytam, czytam i nie mogę przestać- muszę się zmuszać żeby ją odkładać choć na moment, bo sieje niezły zamęt w głowie- mocna jest, jestem pod wrażeniem. Genialna :)

Indeterminate2017-06-08 14:51
Zakonnica byłam, Marte poznałam, książkę przeczytałam... Dobra robota!


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2023