Tolerado - oświadczenie ws. nieprawdziwych treści nt. Gdańskiego Modelu na Rzecz Równego Traktowania

W czwartek w Radzie Miasta odbędzie się głosowanie dotyczące Modelu ds. Równego Traktowania. Jest ono finałem wielu miesięcy prac, w których brały udział też osoby z Tolerado. Nie możemy dopuścić by ta wielka szansa dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska została zaprzepaszczona. Przeciwnicy Modelu są bardzo zdeterminowani. Od kilku dni w Gdańsku w skrzynkach pocztowych można znaleźć ulotkę „Koń Trojański w Gdańsku”, zawierającą rzekomo prawdziwe treści z dokumentu Modelu. Niestety autorzy ulotki dopuścili się celowej manipulacji przeinaczając treść rekomendacji i tym samym zmieniając ich wydźwięk.

Przykładowo:

Zapis z ulotki: "Jednym z największych zagrożeń jest rozpowszechnianie jednej religii czy światopoglądu. Tradycje religii rzymskokatolickiej pojawiają się poza jej lekcjami, co prowadzić może do dyskryminacji. Przykładem jest np. zachęcanie dzieci do przebierania się za świętych patronów."

Faktyczny zapis z Modelu (strona 28) jest następujący:
"Rodzice zwracają także uwagę na sytuacje, w których tradycje religii rzymskokatolickiej pojawiają się w przestrzeni szkoły poza lekcjami religii, co prowadzić może do niebezpośredniej dyskryminacji uczniów i uczennic, którzy nie są jej wyznawcami. Przykładem takiej sytuacji jest np. zachęcanie dzieci do przebierania się za świętych patronów lub święte patronki ich imion i związana z tym ochrona przed otrzymaniem tego dnia złej oceny z przedmiotów innych niż religia. Jest to przykład sytuacji, w której założenie, że dana tradycja religijna czy światopoglądowa dotyczy wszystkich członków i członkiń danej społeczności, może prowadzić do wykluczenia części z nich. Raport Dyskryminacja w szkole... pokazuje także, że w większości szkół nie ma równoprawnego uwzględniania symboliki religijnej różnych wyznań i światopoglądów. W obliczu zmian społecznych – rosnącej migracji z różnych kręgów kulturowych i religijnych, sekularyzacji społeczeństwa – zadbanie o przestrzeń dla różnych tradycji religijnych i światopoglądowych będzie coraz większym wyzwaniem."

Zapis z ulotki: "Informacje o mężu czy żonie nie jest czymś intymnym. Nie ma powodu inaczej traktować sytuacji gdy znajomy przedstawia nam swojego partnera życiowego, a dziecko swoje dwie mamy. Nie jest to intymna informacja o życiu seksualnym, tylko wzmianka o sytuacji rodzinnej."

Faktyczny zapis z Modelu (strona 34) jest następujący:
„Informacja o tym, że ktoś jest gejem lub lesbijką, jest często uważana za sprawę intymną, o której nie należy publicznie mówić, bo dotyczy życia seksualnego. Podobne zastrzeżenia nie są jednak zgłaszane w sytuacji, w której o sobie mówi osoba heteroseksualna – wówczas informacja o mężu czy żonie, ciąży czy ślubie nie jest uważana za coś intymnego. Jest to po prostu wiadomość o stanie cywilnym lub opowieść o ważnych wydarzeniach życiowych. Nie ma powodu, dla którego inaczej mamy traktować sytuację, w której znajomy przedstawia nam swojego partnera, a dziecko na placu zabaw swoje dwie mamy. Nie jest to intymna informacja o życiu seksualnym, tylko wzmianka o sytuacji rodzinnej lub osobistej napotkanych osób. W niniejszej diagnozie chcemy więc zmienić perspektywę i omówić kwestie dotyczące osób homoseksualnych nie z punktu widzenia biologii lub katechezy, jak to ma miejsce w polskich szkołach, a z punktu widzenia wiedzy o społeczeństwie, w tym zwłaszcza społeczności gdańskiej."

Zapis z ulotki: "Miasto Gdańsk będzie dążyło do opracowania i wdrożenia w szkołach zajęć dostarczających wiedzy o osobach homoseksualnych oraz będzie realizowało program edukacji seksualnej dla dzieci i młodzieży."

Faktyczny zapis z modelu (strona 60) jest następujący:
„Realizacja programów edukacji seksualnej (edukacja do miłości), kierowanych przede wszystkim do seniorów i seniorek, dzieci i młodzieży (za zgodą rodziców) oraz ich opiekunów, w tym do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.”

Nie zgadzamy się na takie metody. Model jest owocem pracy ponad stu osób. Był konsultowany z wieloma ekspertami i ekspertkami, osobami związanymi z instytucjami miejskim. Był także poddany konsultacjom społecznym.

Wizją Modelu jest miasto różnorodne i dbające o wszystkich mieszkańców i mieszkanki. Jak czytamy w dokumencie (strona 4): „Gdańsk to Miasto: wolności, solidarności, równości, otwartości. Każdy z filarów Miasta stanowi podstawy do budowania zróżnicowanego, otwartego społeczeństwa, którego siła i bogactwo biorą się z uczenia się od siebie nawzajem i widzenia korzyści tam, gdzie inni widzą zagrożenie.”

Gdańsk to miasto postępowe, otwarte, wolne, solidarne i równe. Jak widać z dyskusji toczącej się wokół Modelu, dokument jest bardzo potrzebny, aby Miasto mogło zapewnić każdej osobie większe szanse na komfort i bezpieczeństwo oraz równy dostęp do usług miejskich, bez względu na różnice cechujące mieszkańców. Obserwując poziom dyskusji wokół rekomendacji Modelu, widać jak bardzo ten dokument jest potrzebny i że konieczne jest pilne wdrożenie edukacji antydyskryminacyjnej. Błędny przekaz kreowany przez przeciwników, stygmatyzuje wszystkich mieszkańców i mieszkanki Gdańska, gdyż z rozwiązań i usprawnień, które wprowadza model, będą korzystali wszyscy gdańszczanie i gdańszczanki. Starając się sprostować błędny przekaz, przypominamy i podkreślamy, że z rozwiązań i usprawnień, które wprowadza Model prawo korzystać będzie miał każdy i każda.

Nie dajmy się zmanipulować. Wspólnie przyjdźmy 28 czerwca o godzinie 8.30 pod Nowy Ratusz w Gdańsku, wyrazić nasze poparcie dla Modelu.
Tolerado
Data publikacji w portalu: 2018-06-28
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów:
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

smaku2019-09-13 15:49
To ciekawe, w XXI wieku takie tematy, hmm... myślałam, że to tematy końca XX wieku, żeby na całym świecie na pewno nie było już nigdzie ani rasistów, ani walk poglądów chorych dowolnego rodzaju, etc. Koniec XX wieku był podsumowaniem wielu tysięcy lat głupot na świecie i przejściem cywilizacji na Ziemi do świata społeczeństwa rozumnego i świadomego, hmm... a teraz w XXI wieku, po 20 latach, jakby nadal ociemniałe społeczeństwo, albo średniowiecze, hmm... i to są tematy prawdziwe, bieżące, w XXI wieku, kurde, kosmos niedowierzania chyba normalnie, hmm... XX wiek zakończył się jakąś zagładą chyba i rozpoczęciem cywilizacji znowu od poziomu średniowiecza jakoś w początku XXI wieku - tak to widzę, ciekawe... 20 lat ciemnoty i zabobonu normalnie, jak w średniowieczu, hmm... no takie tematy w XXI wieku, nawet nie wiadomo jak to analizować z ludźmi, bo trzeba by traktować, jako debilnych, albo coś i rozmawiać, jak z przedszkolakami, normalnie, no nie wiem, zagłada, hmm... a poza tym ja nie jestem religijna, ja mam rozum, oczywiste, religia jest dla ociemniałych na mózg i nieświadomych tylko, każdy wie, oczywiste, równość to nawet nie wiadomo jak to komentować, bo to było w XVIII wieku, po Napoleonie jakoś, więc to ponad 200 lat temu, hmm... no kurde, OK. To nie ten świat, gdzieś zabłądziłam, idę stąd...

smaku2019-09-13 15:54
Z równością trzeba uważać, bo równość źle rozumiana prowadzi do zagłady i wyginięcia światów w całym kosmosie, oczywiste. Niedługo zrównają psy z ludźmi i zaczną zabijać ludzi za naruszenie równości i godności psa, przykładowo. Albo większe prawa do rozmnażania mają homoseksualiści, niż heteroseksualni, bo mniejszości muszą być pod ochroną, przykładowo, więc trzeba by zakazać rozmnażania dla normalnych, zdrowych małżeństw, i inwestować w przechowalnie materiału genetycznego na sztuczne rozmnażanie i dotować sztuczne płody, zamiast rodzin naturalnych i wtedy wszyscy wyginą jak kaleki i odpady i spaczeńce nienaturalne, no i tak musi być, rozum czyli, dzięki Bogu, oczywiste... najważniejszy we wszystkim: ROZUM, reszta szmelc, oczywiste...


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2024