W 50. rocznicę zamieszek w Stonewall ruszy konferencja naukowa na Uniwersytecie Warszawskim.

Do połowy kwietnia osoby chętne mogą zgłaszać swoje wystąpienia na konferencję „W 50 rocznicę Stonewall: dokąd zmierza ruch LGBTQIA?” Wydarzenie zaplanowano na 6-7 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim.
Celem konferencji jest podsumowanie 50 lat działalności ruchu LGBTQ oraz innych ruchów
prorównościowych i próba odpowiedzi na pytanie o ich przyszłość. Organizatorki i organizatorzy
chcą zebrać na Uniwersytecie Warszawskim jak najwięcej osób, zajmujących się naukowo tą
tematyką. Okazją jest 50. rocznica wybuchu zamieszek w nowojorskim barze Stonewall Inn, które
uważane są za symboliczny początek ruchów LGBTQ.
– Zależy nam na tym, by w sensie naukowym także mocno podkreślić tę rocznicę. Od pół wieku
emancypacja ruchów LGBTQ i innych prorównościowych nasiliła się i teraz mocno jak nigdy
kształtuje świat wokół nas. Interdyscyplinarna refleksja na ten temat wydaje się najlepszym
uczczeniem ważnej dla nas rocznicy – mówi Agnieszka Ziemińska z Queer UW.
Zgłoszenia na konferencję przyjmowane są do 15 kwietnia za pośrednictwem formularza on-line
dostępnego pod adresem https://tinyurl.com/50Stonewall. Propozycje wystąpień oceniać będzie
komitet naukowy wydarzenia, w skład którego weszły i weszli: dr hab. Tomasz Basiuk, dr hab.
Michał Bilewicz, dr Anna Kurowicka, dr Krystyna Mazur i dr Marta Usiekniewicz.
W opisie wydarzenia czytamy m.in.:
Wśród istotnych sukcesów ruchu LGBTQIA trzeba wymienić dekryminalizację homoseksualności w
większości krajów, legalizację małżeństw jednopłciowych w niektórych oraz rosnącą społeczną
akceptację dla związków jednopłciowych. Jednocześnie, nadal istnieją miejsca, gdzie tzw.
“zachowania homoseksualne” pozostają nielegalne, nie mówiąc o społecznych uprzedzeniach
wobec osób nieheteronormatywnych. Co więcej, nawet w krajach, gdzie nastąpił duży postęp, osoby
LGBTQIA nadal spotykają się z dyskryminacją w niektórych obszarach życia (np. w zatrudnieniu).
Ponadto, sam ruch nie jest bez wad; pomimo walki o równość i prawa dla marginalizowanej
społeczności, ruch LGBTQIA ma też wstydliwą historię dyskryminacji i marginalizacji osób trans,
osób biseksualnych, mniejszości rasowych i etnicznych, kobiet, oraz innych grup. Kwestie takie jak
klasa, (nie)pełnosprawność, rasizm, seksizm itp. są często pomijane, mimo że wpływają na życie
wielu osób LGTQIA.
Konferencja będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych osób i odbędzie się na terenie UW w
czerwcu – w przededniu kolejnej Parady Równości.


Dodatkowe informacje: tło historyczne
Zamieszki w Stonewall Inn w Nowym Jorku uważane są za początek ruchu LGBT (osób homo-, biskeksualnych i transpłciowych). Dzielnica Greenwich Village, będąca tłem wydarzeń, była wówczas odwiedzana przez grupy młodzieży zafascynowanej ruchem antywojennym, często lewicujących. W tle wydarzeń wzrastało niezadowolenie z wojny w Wietnamie i kwitł ruch hippisowski. W piątek 27 czerwca odbył się pogrzeb słynnej aktorki Judy Garland – ważnej ikony ówczesnej popkultury, z którą identyfikowało się wiele osób LGBT. W pogrzebie brało udział około 22 tys. osób, w tym najprawdopodobniej 12 tys. osób homoseksualnych.
Stonewall Inn było trzecim z kolei gejowskim lokalem, na który dokonano nalotu w czasie tamtego tygodnia. Tego typu akcje policji stanowiły wówczas zwykłą, często stosowaną procedurę. Lokale mniejszości seksualnych często zamykano z powodu braku licencji na sprzedaż alkoholu. Ich bywalców traktowano brutalnie, spisywano personalia wszystkich obecnych, a policjanci czynili pod ich adresem złośliwe komentarze. Pod zarzutem "nieprzyzwoitości" zazwyczaj również dochodziło do aresztowań przypadkowych, najbardziej rzucających się w oczy przedstawicieli mniejszości – najczęściej transwestytów. Nazwiska drukowano w gazetach, co rujnowało życie i kariery wielu osób.
Stonewall Inn był jednym z wielu nielicencjonowanych klubów działających w dzielnicy, do którego wejście kosztowało 3 dolary. W środku można było dostać drinki i zatańczyć z kim się chciało.
Wydarzenia rozpoczęły się o 1:20 w nocy z 27 na 28 czerwca 1969, gdy policja w sile dziewięcioosobowego oddziału dokonała rutynowego nalotu na Stonewall Inn. Policjanci z nakazem rewizji wkroczyli do baru. Kolejno przepytywali klientów i pojedynczo wypuszczali na zewnątrz lokalu, ci zaś zamiast rozejść się, zatrzymywali się przed wejściem.
Zebrał się tłum w liczbie ok. 200 osób. Gdy policjanci wyprowadzali kelnera, ochroniarza, trzech transwestytów i jedną lesbijkę do wozu policyjnego, tłum zareagował okrzykami. Doszło do przepychanek, gdy policjanci chcieli wepchnąć lesbijkę do samochodu, która broniąc się, w końcu się oswobodziła. Na policjantów posypały się kamienie, butelki i śmieci.
Funkcjonariusze zabarykadowali od środka drzwi lokalu. Doszło do wybuchu gniewu i agresji wśród tłumu. Gdy próbowano wedrzeć się do środka, policjanci odbezpieczyli broń i zagrozili jej użyciem krzycząc. Hałas ściągnął pod lokal osoby z innych okolicznych pubów i mieszkańców Greenwich Village. Najbardziej agresywna część tłumu wyrwała licznik parkingowy i próbowała posłużyć się nim jako taranem. Usiłowano także podpalić drzwi.

Po 45 minutach posiłki policyjne uwolniły zabarykadowanych funkcjonariuszy, co kosztowało ich czterech rannych.
Ranni byli również po stronie tłumu. Aresztowano w sumie 13 uczestników zajścia. Na ulicach wybuchły jednak zamieszki, które trwały do późna w nocy.
Wieczorem następnego dnia ponownie doszło do zamieszek z udziałem ponad 2000 gejów i lesbijek. W całej okolicy wybuchały pożary. Do rozpędzania tłumu skierowano 400 policjantów ze specjalnych jednostek porządkowych. Starcia
z policją trwały do 4 rano. Zamieszki w mniejszym zakresie wybuchały również w kolejnych dniach. W nocy z 2 na 3 lipca do rozpędzenia tłumu użyto specjalnych jednostek porządkowych i ciężkiego sprzętu. Wybuchło kilka pożarów.
Był to pierwszy wspólny opór grupy większej liczby homoseksualistów przeciwko sposobowi traktowania ich przez ówczesne władze.
Queer UW
Data publikacji w portalu: 2019-02-22
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów:
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

smaku2019-08-04 20:44
Ja nigdy nie rozumiem akurat tych wszystkich ruchów i petycji, manifestacji, odezw, wniosków, zamieszek, wojen, etc. - nie wiadomo, o co chodzi i po co to komu? Ja całe życie w swoim życiu dbam o swoje własne sprawy, więc zawsze unikam jakichkolwiek sporów, zamieszek, krzyków, bitw, niebezpieczeństw, etc., to chyba oczywiste. Mam szczęśliwe życie własne, o które sobie sama dbam codziennie i nagle ktoś krzyczy gdzieś, że wojna, że zamieszki, no to kurde od razu strach, żeby wojny jakiejś nie było, oczywiste. No przecież ja mam zawsze swoje miłe, spokojne życie własne i sprawy, więc zawsze boję się jakichś bitw i zamieszek i kłótni, etc., oczywiste. A co do tych ruchów konkretnie, to też nie rozumiem, bo ja na przykład jestem lesbijką, uwielbiam tylko i wyłącznie dziewczyny, oczywiste i jakoś wszyscy na świecie wiedzą i ja zawsze wszystkim mówię wprost, no bo akurat uwielbiam dziewczyny i co z tego niby ma wynikać, że mam manifestować o coś? O co konkretnie? Przecież by mnie zabili, albo cegłówką ktoś uderzył, albo coś, a w jakim celu? Nie rozumiem tego zupełnie, hmm, dziwne to jest. Wolę się nie interesować chyba, to dziwne rzeczy chyba są jakieś, niebezpieczne, hmm, lepiej nie tykać, oczywiste. Najgorsze w byciu lesbijką jest to, że skończy się niedługo cywilizacja, bo rodzin nie będzie, ani celu życia. Hmm...

gbdvdfvd2019-09-01 21:46
mo, o co chodzi i po co to komu? Ja całe życie w swoim życiu dbam o swoje własne sprawy, więc zawsze unikam jakichkolwiek sporów, zamieszek, krzyków, bitw, niebezpieczeństw, etc., to chyba oczywiste. Mam szczęśliwe życie własne, o które sobie sama dbam codziennie i nagle ktoś krzyczy gdzieś, że wojna, że zamieszki, no to kurde od razu strach, żeby wojny jakiejś nie było, oczywiste. No przecież ja mam zawsze swoje miłe, spokojne życie własne i sprawy, więc zaw

gbdvdfvd2019-09-01 21:46
sex site www.sexforeal.com

Vikka242019-09-26 19:50
Jestem ładną dziewczyną. Moje seksowne zdjęcia i filmy są tutaj, a kamera internetowa seks: 𝘄𝘄𝘄.𝘃𝗶𝗸𝗸𝗮𝟮𝟰.𝘁𝗸


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Ostatnio komentowane:

news Kobiece strefy nagości, czyli polskie kino lesbijskie
smaku Filmy lesbijskie? Ciekawe... widząc nazwisko pani Szapołowskiej nie byłam pewna, czy to współczesne, aktualne coś? Nigdy nie było szans zobaczyć na golasa tej pani, a tu nagle na stare... opinia dodana 2019-11-13 19:41:28
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Lesbos Najlepsze opowiadania erotyczne - Warnock Kathleen
Za ile można by odkupić? Bo chyba po 30 zł. jest na rynku, to za drogo trochę, a bardzo spodobała mi...

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2019