W 50. rocznicę zamieszek w Stonewall ruszy konferencja naukowa na Uniwersytecie Warszawskim.

Do połowy kwietnia osoby chętne mogą zgłaszać swoje wystąpienia na konferencję „W 50 rocznicę Stonewall: dokąd zmierza ruch LGBTQIA?” Wydarzenie zaplanowano na 6-7 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim.
Celem konferencji jest podsumowanie 50 lat działalności ruchu LGBTQ oraz innych ruchów
prorównościowych i próba odpowiedzi na pytanie o ich przyszłość. Organizatorki i organizatorzy
chcą zebrać na Uniwersytecie Warszawskim jak najwięcej osób, zajmujących się naukowo tą
tematyką. Okazją jest 50. rocznica wybuchu zamieszek w nowojorskim barze Stonewall Inn, które
uważane są za symboliczny początek ruchów LGBTQ.
– Zależy nam na tym, by w sensie naukowym także mocno podkreślić tę rocznicę. Od pół wieku
emancypacja ruchów LGBTQ i innych prorównościowych nasiliła się i teraz mocno jak nigdy
kształtuje świat wokół nas. Interdyscyplinarna refleksja na ten temat wydaje się najlepszym
uczczeniem ważnej dla nas rocznicy – mówi Agnieszka Ziemińska z Queer UW.
Zgłoszenia na konferencję przyjmowane są do 15 kwietnia za pośrednictwem formularza on-line
dostępnego pod adresem https://tinyurl.com/50Stonewall. Propozycje wystąpień oceniać będzie
komitet naukowy wydarzenia, w skład którego weszły i weszli: dr hab. Tomasz Basiuk, dr hab.
Michał Bilewicz, dr Anna Kurowicka, dr Krystyna Mazur i dr Marta Usiekniewicz.
W opisie wydarzenia czytamy m.in.:
Wśród istotnych sukcesów ruchu LGBTQIA trzeba wymienić dekryminalizację homoseksualności w
większości krajów, legalizację małżeństw jednopłciowych w niektórych oraz rosnącą społeczną
akceptację dla związków jednopłciowych. Jednocześnie, nadal istnieją miejsca, gdzie tzw.
“zachowania homoseksualne” pozostają nielegalne, nie mówiąc o społecznych uprzedzeniach
wobec osób nieheteronormatywnych. Co więcej, nawet w krajach, gdzie nastąpił duży postęp, osoby
LGBTQIA nadal spotykają się z dyskryminacją w niektórych obszarach życia (np. w zatrudnieniu).
Ponadto, sam ruch nie jest bez wad; pomimo walki o równość i prawa dla marginalizowanej
społeczności, ruch LGBTQIA ma też wstydliwą historię dyskryminacji i marginalizacji osób trans,
osób biseksualnych, mniejszości rasowych i etnicznych, kobiet, oraz innych grup. Kwestie takie jak
klasa, (nie)pełnosprawność, rasizm, seksizm itp. są często pomijane, mimo że wpływają na życie
wielu osób LGTQIA.
Konferencja będzie otwarta dla wszystkich zainteresowanych osób i odbędzie się na terenie UW w
czerwcu – w przededniu kolejnej Parady Równości.


Dodatkowe informacje: tło historyczne
Zamieszki w Stonewall Inn w Nowym Jorku uważane są za początek ruchu LGBT (osób homo-, biskeksualnych i transpłciowych). Dzielnica Greenwich Village, będąca tłem wydarzeń, była wówczas odwiedzana przez grupy młodzieży zafascynowanej ruchem antywojennym, często lewicujących. W tle wydarzeń wzrastało niezadowolenie z wojny w Wietnamie i kwitł ruch hippisowski. W piątek 27 czerwca odbył się pogrzeb słynnej aktorki Judy Garland – ważnej ikony ówczesnej popkultury, z którą identyfikowało się wiele osób LGBT. W pogrzebie brało udział około 22 tys. osób, w tym najprawdopodobniej 12 tys. osób homoseksualnych.
Stonewall Inn było trzecim z kolei gejowskim lokalem, na który dokonano nalotu w czasie tamtego tygodnia. Tego typu akcje policji stanowiły wówczas zwykłą, często stosowaną procedurę. Lokale mniejszości seksualnych często zamykano z powodu braku licencji na sprzedaż alkoholu. Ich bywalców traktowano brutalnie, spisywano personalia wszystkich obecnych, a policjanci czynili pod ich adresem złośliwe komentarze. Pod zarzutem "nieprzyzwoitości" zazwyczaj również dochodziło do aresztowań przypadkowych, najbardziej rzucających się w oczy przedstawicieli mniejszości – najczęściej transwestytów. Nazwiska drukowano w gazetach, co rujnowało życie i kariery wielu osób.
Stonewall Inn był jednym z wielu nielicencjonowanych klubów działających w dzielnicy, do którego wejście kosztowało 3 dolary. W środku można było dostać drinki i zatańczyć z kim się chciało.
Wydarzenia rozpoczęły się o 1:20 w nocy z 27 na 28 czerwca 1969, gdy policja w sile dziewięcioosobowego oddziału dokonała rutynowego nalotu na Stonewall Inn. Policjanci z nakazem rewizji wkroczyli do baru. Kolejno przepytywali klientów i pojedynczo wypuszczali na zewnątrz lokalu, ci zaś zamiast rozejść się, zatrzymywali się przed wejściem.
Zebrał się tłum w liczbie ok. 200 osób. Gdy policjanci wyprowadzali kelnera, ochroniarza, trzech transwestytów i jedną lesbijkę do wozu policyjnego, tłum zareagował okrzykami. Doszło do przepychanek, gdy policjanci chcieli wepchnąć lesbijkę do samochodu, która broniąc się, w końcu się oswobodziła. Na policjantów posypały się kamienie, butelki i śmieci.
Funkcjonariusze zabarykadowali od środka drzwi lokalu. Doszło do wybuchu gniewu i agresji wśród tłumu. Gdy próbowano wedrzeć się do środka, policjanci odbezpieczyli broń i zagrozili jej użyciem krzycząc. Hałas ściągnął pod lokal osoby z innych okolicznych pubów i mieszkańców Greenwich Village. Najbardziej agresywna część tłumu wyrwała licznik parkingowy i próbowała posłużyć się nim jako taranem. Usiłowano także podpalić drzwi.

Po 45 minutach posiłki policyjne uwolniły zabarykadowanych funkcjonariuszy, co kosztowało ich czterech rannych.
Ranni byli również po stronie tłumu. Aresztowano w sumie 13 uczestników zajścia. Na ulicach wybuchły jednak zamieszki, które trwały do późna w nocy.
Wieczorem następnego dnia ponownie doszło do zamieszek z udziałem ponad 2000 gejów i lesbijek. W całej okolicy wybuchały pożary. Do rozpędzania tłumu skierowano 400 policjantów ze specjalnych jednostek porządkowych. Starcia
z policją trwały do 4 rano. Zamieszki w mniejszym zakresie wybuchały również w kolejnych dniach. W nocy z 2 na 3 lipca do rozpędzenia tłumu użyto specjalnych jednostek porządkowych i ciężkiego sprzętu. Wybuchło kilka pożarów.
Był to pierwszy wspólny opór grupy większej liczby homoseksualistów przeciwko sposobowi traktowania ich przez ówczesne władze.
Queer UW
Data publikacji w portalu: 2019-02-22
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów:
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

smaku2019-08-04 20:44
Ja nigdy nie rozumiem akurat tych wszystkich ruchów i petycji, manifestacji, odezw, wniosków, zamieszek, wojen, etc. - nie wiadomo, o co chodzi i po co to komu? Ja całe życie w swoim życiu dbam o swoje własne sprawy, więc zawsze unikam jakichkolwiek sporów, zamieszek, krzyków, bitw, niebezpieczeństw, etc., to chyba oczywiste. Mam szczęśliwe życie własne, o które sobie sama dbam codziennie i nagle ktoś krzyczy gdzieś, że wojna, że zamieszki, no to kurde od razu strach, żeby wojny jakiejś nie było, oczywiste. No przecież ja mam zawsze swoje miłe, spokojne życie własne i sprawy, więc zawsze boję się jakichś bitw i zamieszek i kłótni, etc., oczywiste. A co do tych ruchów konkretnie, to też nie rozumiem, bo ja na przykład jestem lesbijką, uwielbiam tylko i wyłącznie dziewczyny, oczywiste i jakoś wszyscy na świecie wiedzą i ja zawsze wszystkim mówię wprost, no bo akurat uwielbiam dziewczyny i co z tego niby ma wynikać, że mam manifestować o coś? O co konkretnie? Przecież by mnie zabili, albo cegłówką ktoś uderzył, albo coś, a w jakim celu? Nie rozumiem tego zupełnie, hmm, dziwne to jest. Wolę się nie interesować chyba, to dziwne rzeczy chyba są jakieś, niebezpieczne, hmm, lepiej nie tykać, oczywiste. Najgorsze w byciu lesbijką jest to, że skończy się niedługo cywilizacja, bo rodzin nie będzie, ani celu życia. Hmm...

gbdvdfvd2019-09-01 21:46
mo, o co chodzi i po co to komu? Ja całe życie w swoim życiu dbam o swoje własne sprawy, więc zawsze unikam jakichkolwiek sporów, zamieszek, krzyków, bitw, niebezpieczeństw, etc., to chyba oczywiste. Mam szczęśliwe życie własne, o które sobie sama dbam codziennie i nagle ktoś krzyczy gdzieś, że wojna, że zamieszki, no to kurde od razu strach, żeby wojny jakiejś nie było, oczywiste. No przecież ja mam zawsze swoje miłe, spokojne życie własne i sprawy, więc zaw

gbdvdfvd2019-09-01 21:46
sex site www.sexforeal.com

Vikka242019-09-26 19:50
Jestem ładną dziewczyną. Moje seksowne zdjęcia i filmy są tutaj, a kamera internetowa seks: 𝘄𝘄𝘄.𝘃𝗶𝗸𝗸𝗮𝟮𝟰.𝘁𝗸


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2022