Katolicyzm źródłem przemocy wobec kobiet. Czy to słowa minister Środy?

Katolicyzm nie wspiera bezpośrednio ale też nie sprzeciwia się przemocy wobec kobiet. Istnieją jednak pośrednie związki, poprzez kulturę, która jest silnie oparta na religii - powiedziała - według agencji Reuters - Magdalena Środa, pełnomocnik rządu RP. Minister w czwartek rano zaprzeczyła tym doniesieniom. Kilka godzin później zapowiedziała, że odda się do dyspozycji premiera
Magdalena Środa
Magdalena Środa
- Żadne z moich publicznych wystąpień podczas konferencji nie wiązało przemocy bezpośrednio z katolicyzmem - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie Magdalena Środa, pełnomocnik rządu do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn. Dodała, że jej "angielski nie jest zbyt silny", dlatego wszystkie jej wystąpienia były wcześniej przetłumaczone. Pełnomocniczka odczytała je z kartek. Środa przyznała, że udzieliła też wypowiedzi w kuluarach konferencji, nie pamięta jednak w jakich językach, komu i jakich udzieliła; nie pamięta także swojej rozmowy z dziennikarzem Reutersa.

Powołując się na wypowiedź minister Magdaleny Środy, która na sztokholmskiej konferencji o zwalczaniu przemocy wobec kobiet reprezentowała Polskę, dziennikarz agencji Reutera pisze, że niektórzy eksperci uważają, iż wszelkie religie zdominowane przez mężczyzn, w których Bóg i jego prorocy czy apostołowie to postaci męskie, stwarzają warunki do podporządkowywania i krzywdzenia kobiet.

- Katolicka, w przeważającej mierze, Polska, choć wolna od "honorowych zabójstw", ma problemy ze zjawiskiem stosowania przemocy wobec kobiet, mające źródło w silnym wpływie kościoła katolickiego na życie publiczne - powiedziała Reuterowi polska minister.

I dodała: - Katolicyzm nie wspiera bezpośrednio ale też nie sprzeciwia się przemocy wobec kobiet. Istnieją jednak pośrednie związki, poprzez kulturę, która jest silnie oparta na religii.

- Jest to struktura opierająca się na patriarchalnej dominacji Boga Ojca, a mniej ważna rola kobiet daje się zauważyć choćby na przykład w listach Świętego Pawła - uważa - jak czytamy - polska minister.

W czwartek Magdalena Środa zaprzeczyła temu na antenie Radia TOK FM.

- To nie jest moje zdanie. Bo ja w ogóle nie używam określenia Bóg Ojciec - o ile się orientuję. Poza tym, zdaje się, że ja w czasie tej konferencji nie wchodziłem w takie tematy. W moim wystąpieniu słowo "katolicyzm" pojawiło się jeden raz (...). Może to ktoś inny powiedział - powiedziała w Radiu TOK FM.

Wicepremier Izabela Jaruga Nowacka powiedziała "Rzeczpospolitej", że do czasu zapoznania się z pełnym tekstem wystąpienia minister Środy, nie będzie komentowała jej słów. Gazecie nie udało się także dowiedzieć co o wypowiedzi minister sądzi rzecznik rządu. Cytowani przez dziennik politycy PiS i PO nie kryją oburzenia.

Tymczasem Liga Polskich Rodzin chce odwołania minister Środy. Złożenie takiego wniosku zapowiedział Stanisław Gudzowski, lubuski poseł LPR. Twierdzi on, że nawet bez wniosku LPR-u powinna zostać zdymisjonowana, gdyż - jego zdaniem - takie wypowiedzi szkodzą Polsce.

Także szef klubu PiS Ludwik Dorn zaapelował w czwartek do premiera Marka Belki o odwołanie Magdaleny Środy.

- PiS uważa, że nie może być wysokim funkcjonariuszem publicznym w rządzie osoba, która jako przedstawiciel rządu głosi poglądy skrajnie nieprawdziwe, niemądre i skrajnie obraźliwe dla ludzi wierzących - podkreślił Dorn.
Gazeta.pl
Data publikacji w portalu: 2004-12-09
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

lilith262004-12-19 14:16
Wiec wychodzi szydło z worka....bo kto tylko odważy sie podważyć nieomylność i uczciwość Kościoła w tym naszym "tolerancyjnym i otwartym na potrzeby bliźniego" państwie, jest albo samobójcą albo nie wie co robi. Żal mi pani Środy, która jest kolejnym dowodem na to, iż w Polsce rządzi kler bez dwóch zdań. Kościół nie znosi krytyki dlatego wszystkie wzmianki na ten temat kończą się "biczowaniem" tego,kto się na to odważył , obojętnie czy ma rację czy nie.


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Ostatnio komentowane:

lesbijka Znane lesbijki
smaku Ja też jestem znaną lesbijką. Może kiedyś dopiszą mnie do list. Chciałabym mieć kiedyś certyfikat lesbijki i legitymację jakąś, jak dowód osobisty, żeby mieć to formalnie jakoś w urzędach... opinia dodana 2019-04-30 23:11:13
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Rose Madder - King Stephen
d should provide a cushty support for any heel along with ankle.\nWakeboard basics vary in elasticity...

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2019