Oswiadczenie członków Komitetu Helsińskiego w Polsce

Wolność pokojowego gromadzenia się ludzi, chcących zademonstrować poglądy odmienne od poglądów większości, jest jednym z praw fundamentalnych. Bez tego nie ma wolnego społeczeństwa. W świecie demokratycznym jest to oczywiste od ponad 200 lat.
W 2005 roku władze Warszawy usiłują zakazać zorganizowania pokojowej Parady Równości, podobnie jak uczyniły to rok wcześniej. Już w połowie maja prezydent miasta oświadczył: "Nie widzę powodu do krzewienia kultury gejów. Nie zgadzam się na tę paradę i zdania nie zmienię"; "... zakażę parady niezależnie od tego, co napisali" [w zawiadomieniu organizatorzy zgromadzenia]. Te wypowiedzi jednoznacznie wskazują, że wydany przez władze miasta zakaz odbycia parady jest motywowany ideologicznie, zaś podane uzasadnienie prawne jest tylko pretekstem.

W państwie prawnym rządzi prawo, a nie ideologia czy wola jednostki. Prezydent miasta ma obowiązek respektować swobody wszystkich obywateli i nie może wybierać, która grupa ma prawo publicznie demonstrować swą obecność i swoje poglądy, a która nie.

Wzywamy prezydenta m.st. Warszawy do poszanowania obowiązującego prawa.

Organizatorzy Parady zapowiadają, że mimo zakazu nie zrezygnują z korzystania ze swego obywatelskiego prawa do demonstracji. Z licznych środowisk w kraju i za granicą dochodzą sygnały, że zakaz zmobilizował dodatkowych uczestników, którzy przyjdą, by wyrazić solidarność z grupa dyskryminowaną przez władze Warszawy. Także Komitet Helsiński w Polsce wyśle swych obserwatorów, by sprawdzić, czy na miejscu zgromadzenia nie dojdzie do kolejnych naruszeń praw człowieka i obywatela.

Warszawa, 6 czerwca, 2005r.

W imieniu członków Komitetu Helsińskiego w Polsce

Danuta Przywara
Komitet Helsiński w Polsce
Data publikacji w portalu: 2005-06-08
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Ostatnio komentowane:

lesbijka Znane lesbijki
smaku Ja też bym się wstydziła potem, gdybym zrobiła jakiś błąd w artykule, bo kiedy pisze się komentarze, to wiadomo, że aby pisać i nawet się nie sprawdza za bardzo, bo to bieżące, jak... opinia dodana 2020-07-01 21:49:15
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Muskając aksamit - Waters Sarah
Czytałam i później widziałam film BBC. Polecam obie wersje, a na deser \" Złodziejkę\" \r\nFantastyczne...
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020