Ślub lesbijek w Suwałkach

W piątek, 22 lipca br. na Suwalszczyźnie odbył się ślub lesbijek - happening organizowany przez Nieformalną Grupę Feministyczną AD HOC.
Panny młode świętują
Panny młode świętują
Wydarzenie, początkowo zaplanowane o godz. 12:00 w Suwałkach, ze względu na warunki pogodowe zostało przeniesione na wieczór i odbyło się na terenie prywatnego gospodarstwa.

Podczas happeningu Magda i Monika, bo tak nazywają się Panny Młode, złożyły przysięgę w obecności ok. 50 sióstr, a ślubu udzieliła jedna z nich, występująca jako urzędniczka Urzędu Stanu Cywilnego. Poniżej przytaczamy treść przysięgi:

"Ja, Magda, biorę sobie Ciebie, Moniko, za żonę, i ślubuję Ci:
- raz na tydzień przynoszenie kawy do łóżka,
- i że Cię będę kochała nawet, jak będziesz niewyspana,
- oraz że Cię nie opuszczę aż do ewentualnego rozwodu.
I będziemy żyć długo i szczęśliwie."

Po ślubie odbyło się radosne wesele z tańcami, toastami i sesją zdjęciową, której efekty można zobaczyć na poniżej podanych linkach.

Celem happeningu było zwrócenie uwagi opinii publicznej na problemy, z jakimi borykają się osoby dyskryminowane ze względu na orientację seksualną. Obowiązujący w tej chwili w Polsce stan prawny nie pozwala na wstępowanie w rejestrowane związki partnerskie z osobami tej samej płci. W efekcie osoby homoseksualne, często żyjące w związku od kilku czy kilkunastu lat, przez prawo i instytucje publiczne są traktowane jako zupełnie obce osoby. Nie mają prawa do wspólnoty majątkowej, odwiedzania partnerki / partnera w szpitalu czy dziedziczenia po sobie. Jednocześnie w Polsce trwa swoista nagonka przeciwko osobom homoseksualnym, prowadzona przez organizacje i partie prawicowe. W społeczeństwie cały czas funkcjonują negatywne i krzywdzące stereotypy dotyczące gejów i lesbijek, często skutkujące dyskryminacją w postaci agresji fizycznej, ośmieszania, wyzywania i innych przejawów wrogości. Dlatego, z powodu powszechnej w Polsce homofobii, zdecydowałyśmy się po raz kolejny zwrócić uwagę społeczeństwa na problematykę równych praw dla mniejszości seksualnych.

Nieformalna Grupa Feministyczna AD HOC zawiązała się w efekcie warsztatów i dyskusji przeprowadzonych podczas Feministycznej Akcji Letniej - obozu organizowanego przez Ulicę Siostrzaną, który odbył się w dniach 10-24 lipca br. na Suwalszczyźnie.

W przypadku pytań pozostajemy do Pań dyspozycji, telefon kontaktowy - Joszka, 0 501 522 934

Wiecej fotek ze ślubu i Feministycznej Akcji Letniej:
www.kobiety-kobietom.com/galeria/thumbnails.php?album=217
www.jedwab.net.pl/~edytka/fal2005/
Data publikacji w portalu: 2005-07-30
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

schatz2005-07-30 19:38
Gratuluje pania mlodym i zycze szczescia i powodzenia ,Ja tez w niedalekiej przyszlosci wezme slub ze swoja kobieta :) pozdrawiam pa:):):):

kraska2005-07-31 18:57
I ja tam byłam, miód i wino piłam, po brodzie ściekało, do ust nie trafialo:) Podczas ślubu na niebie pojawiła sie potrójna tęcza, a podczas wesela na dachu domu wylądował bocian i został tam na noc:)

ariel_et_vero2005-08-04 12:43
Kraska, ty nie tylko tam byłaś ale i ślubu udzielalaś, wiem, bo widziałam na zdjęciu:) (A wiem, że to Ty, bo się dwa razy na fair/fal spotkałyśmy:) tylko w tym roku mnie nie było, czego świetle powyżej opisanych wydarzeń gorzko żałuję;( )

kraska2005-08-04 18:29
Tak i jestem strasznie dumna, ze taki zaszczyt mnie spotkal:)

ahoj2005-08-04 20:52
Luuuuuuuuuuuuuuudzie, jest szansa, by na Prezydenta została wybrana kobieta, inicjatorka ustawy o związkach osób tej samej płci! Kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla. Kobieta o niezwykłej erudycji i poziomie kultury. No właśnie. Tymczasem inni kandydaci na prezydenta prześcigają się w umiłowaniu gejów i lesbijek! Czy nie jest to tania zagrywka pod nadchodzące wybory? Czy ta "lewica" jest tak naiwna, że myśli iż po raz kolejny damy się oszukać? Nie proszę Państwa, ja i wielu moich przyjaciół i znajomych, ludzie w całej Polsce i homo i niehomo mają w nosie wyborcze kłamstwa i czcze obietnice. My zagłosujemy na wierną od początku do końca naszej sprawie Prof. M. Szyszkowską. Bo tak mówi nam nasze sumienie. Ściągnij listę poparcia, zbierz wśród znajomych i pomóż dozbierać brakujące głosy, by nasza sojuszniczka miała możliwość wreszcie przemówić w "niezależnych", wcale niekatolickich:) mediach! www.szyszkowska.org

benni  e_k_t_g@wp.pl2005-08-11 09:16
Pare miesięcy temu brałam udział w podobnej imprezie. Podczas urodzin jednej z pań wzięły "ślub". Udzielił go kolega, który długo był ministrantem. Można powiedzieć byłam świadkiem na tym ślubie i nie przyjmuję informacji o rozwodach. To jest to co mnie zaskoczyło przy powyższym opisie, przysięga "oraz że Cię nie opuszczę aż do ewentualnego rozwodu". Czy należy z góry zakładać , że się rozejdą !!? Pozdrawiam

ZADYMA-ONA  zadyma96@wp.pl2005-08-15 16:52
CZESC WAM.JESTEM CO PRAWDA PIERWSZY RAZ NA STRONIE KK ALE BARDZO MI SIE PODOBA JEST WIELE DO POCZYTANIA I LUBIE OPINIE O KLUBACH.UWIELBIAM SZALEC PO KLUBACH TYLE ZE DOTYCHCZAS WE WROCLAWIU,ALE OD NIE DAWNA MIESZKAM KOLO WAWY I OPRUCZ PARADIASU NIE BYLAM NIGDZIE W KLUBACH WARSZAWSKICH,WIEC WARTO POCZYTAC KTORE SA NAJ.A CO DO SLUBOW TO JESTEM CALKOWICIE NA TAKKKK I CIESZE SIE ZE ZACZYNACIE COS W TYM KIERUNKU ROBIC.POZDRAWIAM WSZYSTKICH I ZYCZE POWODZONKA.


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Ostatnio komentowane:

news Bycie gejem na Kaukazie - film online.
sztukJeden Jest tu jakakolwiek moderacja, czy ten ściek niejakiego "smaku" będzie tak sobie wisiał dalej?... opinia dodana 2021-07-27 14:36:40
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Widoki Londynu - Woolf Virginia
Jest książka a nie ma opisu

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2021