W Danii dyskryminacja homoseksualnych nauczycieli nie popłaca

W Polsce PiS i bracia Kaczyńscy już się zastanawiają nad tym, jakimi sposobami wykluczyć z zawodu nauczyciela gejów i lesbijki. U naszych sąsiadów zza Morza Bałtyckiego takie pomysły spotykają się z szybką i ostrą reakcją.

21.10.2005 Politiken.dk
Zakaz zatrudniania homoseksualistów w jutlandzkiej szkole podstawowej

Przewodniczący rady szkolnej w podstawówce na Półwyspie Jutlandzkim w Danii odmawia zatrudniania homoseksualnych nauczycieli. Przewodniczący Bent Oluf Damm uważa, że "zaburzają oni obraz całości". Związek Zawodowy Nauczycieli określa wypowiedź odmawiającą zatrudniania homoseksualistów jako "dyskryminację".

Homoseksualni nauczyciele nie są mile widziani w szkole podstawowej

To dotyczy w każdym razie szkoły Noerre Loegum Central w Loegumkloster. Tutaj przewodniczący rady szkolnej ma zamiar odrzucać homoseksualnych kandydatów do pracy, pisze Jydske Vestkysten. "Oni zaburzają obraz całości, ponieważ tak już jest, że dzieci pochodzą od jednej kobiety i jednego mężczyzny. I to jest według mnie najbardziej naturalne i wzbudzające zaufanie u dziecka", mówi Bent Oluf Damm, będący członkiem rady szkolnej od lat 12, a od 8 jej przewodniczącym.

Kierownictwo popiera

Kierownictwo szkoły nie uważa, aby poglądy przewodniczącego były jakimś problemem, ale są one problemem dla organizacji rodziców "Szkoła i Społeczeństwo". "Czy zaburzyłoby obraz całości, gdyby ktoś był członkiem Partii Jedności, był gruby lub był katolikiem?", pyta wiceprzewodnicząca "Szkoły i Społeczeństwa" Solveig Gaarsmand i uznaje wypowiedź przewodniczącego za nielegalną.

Przewodniczący Związku Zawodowego Nauczycieli chce, aby gmina zadbała o to, by dyskryminacja nie miała miejsca.


24.10.2005 Politiken.dk
Wypowiedzi o gejach kosztują przewodniczącego stanowisko

Przewodniczący rady szkolnej w szkole na Półwyspie Jutlandzkim zrezygnował ze stanowiska po tym, jak został skrytykowany za kontrowersyjne wypowiedzi o gejach. Bent Oluf Damm zrezygnował ze stanowiska, na które wybrali go rodzice (przewodniczący rady w szkole Noerre Loegum Central) w związku ze swoimi wypowiedziami o homoseksualnych nauczycielach.

W zeszłym tygodniu powiedział, że "praktykowanie homoseksualizmu" wchodzi w skład jego systemu oceny i weryfikacji nauczycieli, którzy starają się o pracę w szkole. Szkoła ostro dystansuje się od tych wypowiedzi, a Bent Oluf Damm ustosunkował się do tego na zwołanym w trybie natychmiastowym zebraniu rady szkoły podając się do dymisji.

Opinia szkoły w niebezpieczeństwie

"Dla rady szkoły i zatrudnionych w niej było ważne, aby głośno powiedzieć, że takie poglądy nie są naszymi poglądami. A reakcja Benta Olufa Damma jest jasna: zrezygnował z uczestnictwa w radzie", mówi dyrektor szkoły Bjarne Oesterlund dla gazety JydskeVestkysten. Obawia się on, że sprawa zaszkodzi opinii szkoły na wiele lat i że społeczeństwo będzie wiązało tę szkołę z nietolerancją, rasizmem i dyskryminacją. Nową przewodniczącą rady wybrano poprzednią wiceprzewodniczącą, Hanne Loenborg, która jest głęboko poruszona sprawą. "Jest mi niewymownie przykro, że do tego musiało dojść, ale nie można siedzieć i udawać, że się nie słyszy takich wypowiedzi".
Joey
Data publikacji w portalu: 2005-10-25
Politiken.dk - internetowa witryna jednej z największych gazet krajowych w Danii.
Tłumaczenie z języka duńskiego - Joey
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

abs_ik2005-10-25 13:38
Ech, cywilizacja. I to tuż za morzem...

nierealna2005-10-26 21:06
pozazdrscic...pozazdroscic....zeby jeszcze bronic...ech..a u nas conajwyzej..kopa na pozegnanie...:/


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  

Ostatnio komentowane:

news Bycie gejem na Kaukazie - film online.
RysioPyyysio Mimo skali kampanii karnej żaden z Czeczenów nie zwrócił się do rosyjskich organów ścigania z oskarżeniem.😜 opinia dodana 2019-02-19 13:19:56
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Rose Madder - King Stephen
d should provide a cushty support for any heel along with ankle.\nWakeboard basics vary in elasticity...

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2019