Ostatni raz w Wolnym Czasie :(

Warszawski klub tylko dla kobiet Wolny Czas niestety zakończy swoją działalność. Iwona, właścicielka, ogłosiła w ubiegłym tygodniu że podjęła taką decyzję, bo "się nie opłaca". Przykre, ale prawdziwe: w Polsce jeszcze nie ma warunków, żeby się taki lokal utrzymał.

Chciałabym tu serdecznie podziękować Iwonie i Jackowi, za to, że przez pół roku miałyśmy "swoje" miejsce, zawsze otwarte, zawsze do dyspozycji dla każdej inicjatywy: wieczory filmowe, wystawy, recitale, kabaretka, benefit dla Naszej Sprawy, nawet wesele! Będzie mi tego brakowało.

Wielka impreza pożegnalna odbędzie się w sobotę 14 stycznia. Mam nadzieję, że przyjdą tłumy "aficionados" i nie tylko, oby słynny W.C. miał godne siebie zakończenie.

Wolny Czas
ul. Białostocka 4
zuz@
Data publikacji w portalu: 2006-01-09
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

Joey2006-01-09 13:28
Niestety likwidacja Wolnego Czasu pociąga za sobą dwie sprawy. Jedna - to, że baaaaaaaaardzo dużo wody w Wiśle upłynie, nim ktokolwiek zdecyduje się na założenie klubu dla kobiet w naszym kraju. Druga - dałyśmy argument do ręki właścicielom klubów gejowskich, którzy niby chcą coś dla lesbijek robić, ale wykręcają się względami ekonomicznymi. Jest jeszcze jedno "ale" - aby z sukcesem prowadzić lokal dla lesbijek trzeba je dobrze poznać, obserwować środowisko przez wiele lat i wiedzieć "what lesbians want". Nie wystarczy BYĆ lesbijką i mieć wizję - wizja musi odpowiadać rzeczywistości, także tej biznesowej. To specyficzny "target" ze specyficznymi potrzebami i oczekiwaniami, bo chociaż Warszawa jest miastem, w którym mieszka naprawdę wiele lesbijek, to jednak czegoś zabrakło... I nie myślę tu o metrach kwadratowych czy pełnym szkle.

igrażka2006-01-09 14:42
Przede wszystkim DZIĘKUJEMY wszystkim paniom, które WNOSIŁY WŁASNY ALKOHOL do klubu. Te, które zachowują się w tak naganny sposób nie zdają sobie sprawy, że wnosząc własne piwo czy wódkę, po prostu OKRADAJĄ właścicieli klubów. Równie dobrze mogłybyście wynieść szklanki, sprzęt grający (notabene z półek poznikała część filmów branżowych prezentowana w ramach klubu filmowego WC i jeszcze nie wróciła - Ładnie to tak?) Jak sobie wyobrażacie funkcjonowanie "waszego" klubu, skoro nawet o niego nie dbacie? Mam nadzieję, że zarówno przyszli właściciele klubów lesbijskich i wy, ich użytkowniczki wyciągniecie odpowiednie wnioski na przyszłość, w przeciwnym razie będzie "door selection", sprawdzanie plecaków i obowiązkowa szatnia - o ile w ogóle ktokolwiek się zdecyduje na klub dla lesbijek.

abs_ik2006-01-09 15:03
Bez obaw, nikt z zamknięcia W.C. specjalnych wniosków nie wyciągnie, może oprócz Iwony, która pewnie już teraz wie, że zaangażowanie i otwarcie na potrzeby gości nie skutkuje niestety zaangażowaniem gości i ich otwarciem na potrzeby właścicieli. Przekonał sie o tym niejeden klub, który zdecydował sie na poświęcenie przynajmniej jednego dnia w tygodniu wyłącznie lesbijkom, nie mówiąc już o miejscach nastawionych niemal wyłącznie na lesbijską klientelę. Trudno mi powiedzieć, skąd się w nas bierze tak wielka nieodpowiedzialność i niedbanie o "nasze" miejsca, niemniej jednak jeszcze sporo wody musi w Wiśle upłynąć, nim nauczymy się choć trochę kultury w tym względzie. Wielka szkoda, że nie będzie już Wolnego Czasu, nie wiem, czemu, ale miałam taką irracjonalną nadzieję, że to miejsce - dzięki jego aurze i pomysłowości właścicieli - przetrwa.

mela32  mela32@op.pl2006-01-09 15:12
Bardzo żałuje, że w ten sposób i tak szybko kończy swoją działalność WC. Było to jedno z miejsc, gdzie mogłam czuć się jak u siebie, gdzie wiedziałam, że zawsze można przyjechać i nie zastanę zamknietych drzwi, że wieczorami można wpaść i wspólnie ze znajomymi obejrzeć film czy porozmawiać nad domową szarlotką i gorącą, pachnącą herbata ... Może Wolny Czas nie miał hucznego charakteru, ale gdzie indziej możnabyło bez spoglądania na zegarek przyjść i poczuć się jak u siebie ....? Bardzo żałuje, że się nie udało i BARDZO DZIEKUJE IWONIE I JACKOWI za ten czas jaki Nam poświecili i miejsce jakie Nam chcieli dać.

pigula732006-01-09 19:34
Kwestia wnoszenia "swojego" alkoholu, nagannego zachowania, wynoszenia tego i owego... qrcze, przecież to jest dokładnie tak samo... jak... 10-15 lat temu... Kiedy zaczynałam swoje spotkanie z "branżą"... Myślałam, że choć troszkę się na lepsze zmieniło... :(

agna27  agna275@wp.pl2006-01-09 21:21
Przyznam, że jestem zaskoczona takim obrotem sprawy. Nie mieszkam w Warszawie i nie zdążyłam odwiedzić Wolnego Czasu mimo że Iwonka wielokrotnie mnie zapraszała... Nie znam "branży", ale po tym co przeczytałam powyżej nie wiem, czy warto "ją" poznawać... Serdeczne pozdrowienia dla Iwony i Jacka

baf2006-01-09 22:54
Ech... :( Nie jestem z Warszawy, ale szkoda mi niezmiernie, bo było to miejsce, które odwiedzałam z przyjemnością... Iwonuś i Jacku...bardzo Wam dziękuję za wszystkie dobre chwile w Wolnym Czasie..

Absolut6na92006-01-09 23:55
Ja się nie dziwie. W sprawie dbania o „nasze miejsca” to wygląda to tak, że angażuje się kilka osób, a reszta korzysta. I nie istotne czy jest to klub czy portal, nie można liczyć na zaangażowanie w sprawę większej ilości osób. I nie na zaangażowaniu powinien bazować biznesplan przedsięwzięcia. A ten nieszczęsny alkohol. Nie wierze! lokal 4x4 metry i nie można było upilnować? :(

Joey2006-01-10 13:16
Absolucie - lokal to 2 razy 4x4 metry, a pomieszczenia oddzielone ścianą i dodatkowe pomieszczonko, do którego właściciele raczej wcale nie zaglądali. Plus brak obowiązkowej szatni i wnoszenie plecaczków...nikt nie ma oczu dookoła głowy, a tym bardziej nie widzi przez cegłę. W sytuacji gdy jedno stoi przy barze, a drugie przygotowuje np. tosty w kuchni to aż się prosi, żeby sobie spokojniutko dolać do szklanki. Druga rzecz, że trudno coś zarobić, gdy się kupuje piwo nie po cenach hurtowych w Makro czy w browarze, ale w sklepie po cenach detalicznych dla końcowego konsumenta. Mimo to wkurza mnie, że nasze koleżanki "po orientacji" są takie "sprytne". Osobiście widziałam jak na les-niedzieli w Tombie pannica się samoobsłużyła i nalała z beczki, gdy barmanka na chwilkę odeszła. Złodziejka po powrocie do stolika skwitowała swój czyn słowami: "w końcu tu tak drogo (6zł/0,5l), a ja biedna studentka". Tylko czekać, aż się Krystian wkurzy i lesbijki na zbity pysk wywali ze swojego lokalu. I tak pewnie nic nie zarabia na tych dwóch niedzielach w miesiącu.

100krotka2006-01-10 19:19
Upilnować? a czy to przedszkole? Jak można pilnować co wyczyniają dorosłe Panie, które się obrażają, bo zwrócono im uwage, że wniosły jawnie własne piwo. :/ Brak nam lokalu gdzie można pójść, usiąść, pogadać. Gdzie jak masz ochote potańczyć, wybierasz sobie płyte i sama puszczasz muzyke. Gdzie możesz iść jeśli "coś" tworzysz i chcesz by twoje prace ujrzały światło dzienne. Gdzie możesz obejrzeć film branżowy do którego akurat nie masz dostępu. Brak lokalu gdzie obsługujący cię barman nie traktuje cię jak zła koniecznego pomiędzy gejami, bo to oni więcej kasy zostawiają w klubach. Brak mi będzie lokalu, w którym Jacek jak wpadne na chwile przed wieczorem zmarznięta, będzie częstował pyszną zupą ogórkową. Iwona, Jacku dziękuje za to, że choć przez chwile był ten lokal, za pyszna czekolade < i czekolade..i czekolade... i czeko... :D > za prezent "desert heart", za wszystko :D sciskam was mocno.

Green2006-01-10 19:40
Myślę, że najłatwiej wszystko zwalić na klientki - bo nie przychodzą, bo są niegrzeczne, bo nie chcą wydawać pieniędzy. Tymczasem lokal to biznes jak każdy inny - trzeba po prostu umieć zachęcić klientki, żeby przychodziły i wydawały pieniądze. Do lokalu idzie się, bo jest fajny! A nie dlatego, że jedyny. Widać zabrakło dobrego rozeznania rynku i potrzeb klientek. No i profesjonalizmu - znam wiele osób, które zniechęciła niemiła obsługa i jakieś takie dziwnie słabe piwo, że się tak wyrażę. A tak na marginesie - piwo w Tombie kosztuje 6 zł małe, 8 zł duże. I zapewne te niedzielne imprezy są niedochodowe, bo kto organizuje party w niedziele? Wiadomo, że przyjdą tylko studentki, i to też nie wszystkie. A lepiej zarabiający target musi niestety wstać w poniedziałek rano do pracy. Więc proszę, nie zwalajmy wszystkiego na te niedobre klientki. ;)

abs_ik2006-01-10 20:57
"znam wiele osób, które zniechęciła niemiła obsługa i jakieś takie dziwnie słabe piwo, że się tak wyrażę." ??? Niemiła obsługa??? W Wolnym Czasie??? Dziwnie słabe piwo??? Jasne, szczególnie, że było podawane w puszkach. Profesjonalizm? Jasne, tylko jakoś tak się dziwnie dzieje, że wszystkie kluby nastawione na lesbijki, niezależnie od profilu działalności, padają. A jeżeli już jakiś decyduje się oddać paniom np. piątek, to szybko rezygnuje z tego pomysłu - ze względów ekonomicznych właśnie. Czyli jednak z tą lesbijską klientelą nie jest tak różowo i wspaniale.

harpie22006-01-10 21:01
Zgadzamy się, że obsługa nie była zbyt uprzejma w WC (szczególnie dla "nowych twarzy"). Właścicielka jakaś taka nadąsana... Odczuwalny był też wyraźny brak profesjonalizmu (jeżeli chodzi o organizowanie większych imprez). Idea klubu dla pań szczytna, ale realizacja pozostawiała wiele do życzenia... Uczmy się jednak na błędach.

Seoirse2006-01-13 14:47
WC był bardzo sympatycznym miejscem. Jako jednocześnie zarabająca i studiująca część klienteli cieszyłam się z miejsca, do ktrego można zajechać po studiach na piwo, pogawędkę czy zabawę. Był klimatycznym miejscem i jedyne, co mi przeszkadzało (nie z winy właścicieli bynajmniej) to kompletne nierespektowanie próśb o niepalenie w sali podczas imprez. Nic to jednak, dym mi oczu na szczęście nie wyjadł i WC będę bardzo miło wspominać. Wyznam tylko, że z narastającym zdumieniem czytam głosy wynoszeniu filmów, a za to przynoszeniu własnego piwa. Więc to jednak nie złe krasnoludki sikają nam do mleka? Właścicielce Wolnego Czasu serdecznie dziękuję za te kilka miłych wieczorów, które tam spędziłam.