Nie był dyskryminowany

Bronisław Kalinowski* nie był zmuszony do odejścia z firmy Czata ze względu na swoją orientację seksualną - uznał sąd pracy. To pierwszy tego typu wyrok w Polsce.

Firma Czata sprząta centrum handlowe Echo przy ul. Przemysłowej od kilku lat. Od stycznia do maja 2005 jej pracownikiem był Bronisław Kalinowski. Odszedł, bo - jak twierdzi - był szykanowany za to, że jest homoseksualistą. Skierował sprawę do sądu pracy. Zażądał 25 tys. zł odszkodowania.

Spółka od początku zarzekała się, że nikt nawet nie wiedział o orientacji seksualnej pracownika, a Kalinowski po prostu źle wykonywał swoje obowiązki, więc doszło do konfliktu.

Sprawa trwała prawie rok. Sąd przesłuchał kilkunastu świadków. Wczoraj wydał wyrok. Uznał, że to przedstawiciele firmy Czata mówią prawdę. Według sądu Kalinowski nawet nie uprawdopodobnił tego, że jego kłopoty w pracy wynikały z orientacji seksualnej. Był kiepskim pracownikiem, a uwagi przełożonej i współpracowników, owszem, potęgowały złą atmosferę w pracy, ale nie miały nic wspólnego z homoseksualizmem.

Kalinowski i jego pełnomocnik Andrzej Popławski nie zgadają się z wyrokiem. - Byłem dyskryminowany w pracy, a teraz w sądzie - nie ukrywa rozczarowania płocczanin, zapowiadając apelację. - Moim zdaniem nie ulega wątpliwości, że mój klient uprawdopodobnił taką sytuację - dodaje Popławski.

Adam Bodnar, Helsińska Fundacja Praw Człowieka: - Mocno zaangażowaliśmy się w tę sprawę, bo wierzymy, że pan Kalinowski mówi prawdę. Zresztą naszym zdaniem, o ile nie udowodnił tego przed sądem, to na pewno uprawdopodobnił taką sytuację. Zgodnie z najnowszymi przepisami to wystarczy.

- Sprawiedliwość zwyciężyła - skwitował wyrok pełnomocnik i jednocześnie wiceprezes Czaty Tomasz Niciak. - Dyskryminacja, z jakiegokolwiek powodu, to coś obrzydliwego.

* Imię i nazwisko zmieniono na jego prośbę
Data publikacji w portalu: 2006-03-21
Źródło: gazeta.pl
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Ostatnio komentowane:

erotyka Fitness intymny kobiet
Mona99 filmvod.pl - rn----------------------rnTo Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online!rnZnajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 rnrnSetki... opinia dodana 2020-02-22 20:18:29
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Lesbos - Lis Renata
\"Lesbos\" Renaty Lis to dla mnie brakująca podstawa, kanon myśli lesbijskiej w kulturze polskiej....

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020