Gorąca debata uczniów Cervantesa

- Szkoła nie jest od tego, żeby uczyć o seksualnych dewiacjach takich jak homoseksualizm - grzmiał na debacie licealistów z Cervantesa poseł Stanisław Pięta z PiS. Odgrażał się też, że doprowadzi do zwolnienia dyrektora, który wpuści na teren szkoły organizację mówiącą o antykoncepcji
Licealiści z Cervantesa wczoraj triumfowali. Nie dość, że udało im się zorganizować debatę "Ile nam wolno pomyśleć, ile nam wolno powiedzieć?", to jeszcze sala była pełna uczniów, studentów i innych ludzi, którzy chcieli dorwać się do mikrofonu. Debatowali w Collegium Civitas. Uczniowie zamierzali o wolności słowa rozmawiać w szkole, ale nie zgodziła się na to dyrektorka Joanna Malawska. Zakaz wydała po lekturze listu wiceministra edukacji Jarosława Zielińskiego. Ostrzegał w nim przed zapraszaniem do szkół osób, które mogą mieć zły wpływ wychowawczy. List wciąż jest rozsyłany do szkół.

Dyskusja w Civitas była bardzo gorąca. Do odpowiedzi na pierwsze pytanie, czy młodym można ograniczać swobodę wypowiedzi, wyrwał się poseł Stanisław Pięta z PiS (młodzi go zaprosili, bo uważa, że "uczeń nie ma żadnych praw, tylko obowiązki"). - Szkoła nie jest od tego, by uczyć o seksualnych dewiacjach takich jak homoseksualizm. Jestem zwolennikiem wychowania tradycyjnego - stwierdził poseł. Dalej mówił, że "homoseksualizm jest tabu i to pewna zdobycz cywilizacyjna. Tak jak to, że publicznie nie załatwiamy swoich potrzeb fizjologicznych". Publiczność się podzieliła. - Nie chcę w szkole słuchać o seksie - protestował Krzysztof z Lelewela. - A o trygonometrii chcesz? - pytali ci, co byli za.

- Uczniowie są zainteresowani tematem. Nawet jeśli na początku jest śmiech, to potem zadają poważne pytania. Przekazujemy im wiedzę, nie nasze poglądy - tłumaczyła Aleksandra Józefowicz z organizacji Ponton, która w szkołach opowiada o dojrzewaniu i antykoncepcji.

Poseł Pięta nie wytrzymał: - Jeśli ponton pani organizacji wpłynie do którejś ze szkół w Bielsku-Białej [stamtąd pochodzi poseł], to ja doprowadzę do zwolnienia dyrektora tej szkoły - zagroził. Na próżno Kazimiera Szczuka, krytyk literacki i członkini Zielonych 2004, tłumaczyła, że byłoby to złamanie prawa, bo państwo zobowiązało się do edukacji seksualnej i nie można jej zakazywać.

Poseł Artur Górski (PiS), absolwent Cervantesa, poparł kolegę: - To brak tolerancji wobec nas, dla których wartością jest 10 przykazań. Takie organizacje jak wasze (poseł wskazał na Szczukę, Józefowicz i Wandę Nowicką z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny) są antydemokratyczne. Reprezentujecie mniejszość i staracie się większości narzucić zdanie - mówił.

- Wyobrażacie sobie, że młodzież jest głupia i zła i jak tylko usłyszy coś o seksie, to natychmiast poleci go praktykować. To właśnie najwięcej tych tradycyjnie wychowanych przychodzi do nas z niechcianą ciążą, to oni łapią HIV. Bo w szkołach nie dostają tego, do czego szkoła jest zobowiązana: wiedzy- odparła Wanda Nowicka.

Irena Dzierzgowska, była wiceminister edukacji, słysząc to wszystko, wyznała, że "zgrzeszyła, bo trzeba było wprowadzić obowiązkową edukację seksualną". Gdyż to właśnie rodzice, którzy nie rozmawiają o niej z dziećmi, najgłośniej protestują.

- A nie boicie się demoralizacji? - pytał Górski (po czym przeprosił, że musi wyjść, bo spieszy się na mszę).

- Najgorsza demoralizacja jest wtedy, gdy człowiek ze strachu boi się postępować zgodnie z sumieniem - odparła Halina Bortnowska, członek Komitetu Helsińskiego, nawiązując do decyzji dyrektorki Cervantesa.

Uczniowie zapytali dyrektor Malawską, czy zakaz wydała pod czyimś naciskiem: - Uchylę się od odpowiedzi. Stało się dobrze, że doprowadziliście do dyskusji, która w szkole nie miałaby tak różnorodnych wystąpień.

Kto brał udział w debacie?

Kazimiera Szczuka, krytyk literacki, Zieloni 2004, Aleksandra Józefowicz, Ponton, Wanda Nowicka, Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Irena Dzierzgowska, była wiceminister edukacji w rządzie Jerzego Buzka, Halina Bortnowska, Komitet Helsiński, Artur Górski (PiS), Stanisław Pięta (PiS). Prowadzący Kamil Skowroński, Zosia Barańska
Renata Czeladko
Data publikacji w portalu: 2006-04-08
gazeta.pl
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Ostatnio komentowane:

lesbijka Łódź. Przyjazna psycholożka
smaku Dzień dobry, chciałabym zapytać, jeśli można: jaka jest moja orientacja, jeśli jestem lesbijką i czy byłoby to oszukiwanie kobiet, gdyby mnie zobaczyły i stwierdziły, że jestem facetem?... opinia dodana 2019-05-27 21:18:35
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Goblin Market - Rossetti Christina
A mnie się to tłumaczenie podoba. Jestem anglistką, literaturoznawczynią, i mogę zapewnić, że fragmenty...
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2019