Dawca spermy musi płacić alimenty

Mężczyzna, który został dawcą spermy dla pary lesbijek, teraz musi płacić alimenty, równocześnie nie mając żadnego wpływu na rozwój dwójki swoich dzieci.
37-letni strażak, Andy Bathie, z Enfield w północnym Londynie, oddał 5 lat temu swoją spermę dwóm lesbijkom żyjącym w związku partnerskim - Sharon i Terrie Arnold. Był przez nie zapewniony, że nie będzie miał żadnych finansowych czy osobistych zobowiązań wobec dzieci, które się narodzą.

Jednak po pięciu latach panie się rozstały, a Andy został zmuszony przez Urząd Alimentacyjny ds. Dzieci do płacenia tysięcy funtów na chłopca i dziewczynkę w wieku 2 i 4 lat. Równocześnie nie ma praw rodzicielskich.

Gdy Andy pięć lat temu, zgodził się oddać swoją spermę lesbijkom, spotykał się z kobietą, która nie planowała dzieci. Jednak po jakimś czasie ożenił się z inną. Był zszokowany, gdy w listopadzie skontaktował się z nim Urząd Alimentacyjny i nakazał zrobienie testów na ojcostwo (kosztowały 400 funtów), a następnie nakazał płacenie alimentów. Teraz strażak twierdzi, że z powodu obciążeń alimentacyjnych nie stać go, aby mieć potomstwo z własną żoną.

- Te kobiety chciały być rodzicami i wziąć na siebie całą odpowiedzialność, jaka się z tym wiąże - powiedział Andy " Evening Standard". - Nie zgodziłbym się na to, gdyby nie był przekonany, że tworzą rodziną.

Sprawa Andy'ego jest pierwszym takim przypadkiem w Wielkiej Brytanii. Według tamtejszego prawa, tylko mężczyzna oddający spermę za pośrednictwem licencjonowanej kliniki nie jest ojcem dziecka, które urodzi się z jego nasienia. Jeśli nawiąże kontakt z przyszłą matką np. przez internet, ponosi pełną prawną i finansową odpowiedzialność za dziecko. Mimo legalizacji związków partnerskich, partnerka biologicznej matki nie jest automatycznie traktowana w świetle prawa jako rodzic i nie jest odpowiedzialna finansowo za dzieci.

- Do czasu legalnej adopcji dziecka, oboje biologiczni rodzice są finansowo odpowiedzialni za potomka - twierdzi rzecznik Urzędu Alimentacyjnego ds. Dzieci.

Pełnomocnik Andy'ego chce, aby prawo zostało zmienione i aby odpowiedzialność prawna i finansowa automatycznie przechodziła na partnera, który nie jest biologicznie rodzicem, ale żyje w związku partnerskim z matką dzieci.

Ministerstwo opracowało reformę, która daje równe prawa rodzicielskie parom tej samej płci, żyjących w legalnym związku partnerskim. To oznacza, że obie partnerki będą traktowane jako rodzice dzieci, które urodzą się z nasienia dawcy. Niestety, zmiana ta nastąpiła za późno dla Andy'ego Bathie. Zapowiada on jednak, że będzie się odwoływał od decyzji Urzędu Alimentacyjnego.
Data publikacji w portalu: 2007-12-04
Źródło: Gazeta.pl
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

aurinko2007-12-05 21:47
to dziwne. dzis czytalam dokladnie ten sam artykul w angielskiej gazecie. PRAWIE ten sam...panie, ktore otrzymaly 'dar' od tego mezczyzny, maja w gazecie calkowicie inne nazwiska (kazda nosi wlasne); nie rozstaly sie, a wrecz przeciwnie- wlasnie obchodza urodziny jednego z czworga (!) dzieci (3 chlopcow i 1 dziewczynka), a strazak powiedzial, ze nie stac go na posiadanie wlasnych dzieci nie dlatego, ze obciazono go alimentami, lecz dlatego ,ze po prostu budzet jego malzenstwa jest zbyt skromny. O co chodzi?????


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  

Ostatnio komentowane:

80kobiet Krystyna Janda
ama Przed Wajdą grała u Bardiniego w teatrze tv. Bardini zaangażował Jandę studentkę trzeciego roku szkoły teatralnej i w ciąży, do roli Maszy we wspaniałych, telewizyjnych Trzech siostrach... opinia dodana 2020-05-09 03:00:02
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Lesbos - Lis Renata
\"Lesbos\" Renaty Lis to dla mnie brakująca podstawa, kanon myśli lesbijskiej w kulturze polskiej....
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020