Nagrodzona za obronę osób homoseksualnych
Nagrodę "Hiacynt" przyznawaną przez Fundację Równości za zasługi na rzecz tolerancji, równouprawnienia i walki z dyskryminacją otrzyma 6 czerwca w Warszawie Marzanna Pogorzelska, nauczycielka z Kędzierzyna-Koźla
- Jest jedną z nielicznych osób, które siłą swojej osobowości, swoimi działaniami próbują zmienić ten świat na bardziej tolerancyjny, na lepszy - mówi Tomasz Bączkowski, prezes Fundacji Równości, która przyznaje nagrodę. - Jest, niestety, chlubnym wyjątkiem, dlatego tym bardziej warto ją docenić - dodaje.
Marzanna Pogorzelska, nagrodzona w kategorii osobowość, z nagrody się cieszy, ale nie ukrywa zdziwienia. - Widziałam, kto wcześniej tę nagrodę otrzymywał, to wielkie nazwiska, stąd zdziwienie: dlaczego ja? Ale satysfakcja to duża, bo owa nagroda jest potwierdzeniem, że moja praca na rzecz tolerancji, zupełnie oczywista i wypływająca z jak najbardziej naturalnych pobudek, została doceniona. Mam potwierdzenie, że to, co robię, służy ludziom - mówi.
Nagrodę chce odebrać osobiście podczas gali w warszawskim kinie Luna 6 czerwca, dzień przed Paradą Równości.
W tym roku nagrody dostaną także: Reni Jusis, Dorota Welman i Marek Prokop, Stefania Grodzieńska i Piotr Pacewicz z "GW". W zeszłym roku nagrodzono m.in. Krystynę Jandę, Katarzynę Bielas z "GW", producentów serialu "Magda M".
Przypomnijmy: wiosną zeszłego roku Pogorzelska napisała do ówczesnego ministra edukacji Romana Giertycha donos na samą siebie, informując, że mimo wszystko będzie bronić godności osób homoseksualnych, a także wszelkich innych mniejszości w imię równouprawnienia i tolerancji. Uczy języka angielskiego w I LO w Kędzierzynie - Koźlu, prowadzi tam koło Amnesty International. Organizuje akcje, happeningi, performance na rzecz tolerancji dla wszelkiej odmienności.
Nagroda "Hiacynt"
Jej nazwa nawiązuje do akcji prowadzonej w latach 1985-87 przez ówczesne władze, której działania skierowane były przeciwko osobom homoseksualnym.
Wybór tej nazwy nie jest przypadkowy. Dotychczas negatywnie kojarzony symbol wyróżnia osoby lub instytucje, które swoją postawą i działaniami wpływają pozytywnie na opinię publiczną, a tym samym kształtują świadomość społeczeństwa obywatelskiego.
Nagrody przyznawane są w 4 kategoriach: polityka, media, biznes, osobowość.
Beata Łabutin
Data publikacji w portalu: 2008-05-21
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena:

/głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
Zobacz działy:
Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu
Zaloguj się
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!