Pieknopol w centrum Warszawy

Z okazji Międzynarodowego Dnia Bez kupowania w najbliższy piątek około godziny czternastej przy skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej z Marszałkowską odbędzie się happening „Pieknopol”.

Będzie to transformacja znanej już na całym świecie gry planszowej „Monopoly”. Na specjalnie zbudowanej planszy, kilka razy większej niż w standardowej wersji, będzie toczyć się gra, lecz na zupełnie nowch zasadach. Pionkami będą uczestniczki gry, które poruszając się po specjalnie oznaczonych polach, będą tracić pieniądze w salonach piękności, lub u fryzjera, a zyskiwać je, na przykład kupując kosmetyki w promocji czy wychodząc za milionera. Celem gry jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na coraz większy problem konsumpcyjnego podejścia do otaczającej nas rzeczywistości. Sama zabawa nie jest negacją piękna jako takiego, lecz dążenia za wszelką cenę do ideału piękna wyznaczanego przez modę.
„Pięknopol” jest metaforą codziennego trudu zdobywania coraz większej ilości produktów, wydawania coraz więcej pieniędzy na modyfikację naszego wyglądu zewnętrznego. Wszystko po to, żeby zmieścić się w ramach ściśle określonych przez producentów kosmetyków, czy duże firmy odzieżowe. Plansza „Pieknopolu” nie posiada oznaczonej mety, co również ma symboliczny wydźwięk – gra toczy się w nieskonczoność.

Akcja postała z inicjatywy warszawskiej grupy anarcho-feministycznej „A-FE”. Grupa ma już na koncie organizację kilku innych, drobnych kampanii edukacyjnych, happeningów, czy manifestacji ulicznych. Gra organizowana jest w związku z przypadającym w najbliższą sobotę Międzynarodowym Dniem bez Kupowania.
Dzień bez Kupowania został ustanowiony w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych jako sprzeciw wobec konsumpcyjnego modelu życia. Jest ściśle powiązany z ruchem alterglobalistcznym.
Data publikacji w portalu: 2008-11-27
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Ostatnio komentowane:

lesbijka KIM SĄ TZW. SINGIELKI+?
shv69 Singielka z wyboru jest ok, gorzej jak partner wbrew jej woli taką ją uczyni. Potrzeba dużo czasu, by dostosować się do nowej sytuacji. Byłam w takim potrzasku, teraz wiem, że mogę... opinia dodana 2021-10-26 22:42:16
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Widoki Londynu - Woolf Virginia
Jest książka a nie ma opisu

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2021