Lesbijka w roli macho

Hiszpanka, która zwymyślała i pobiła swoją partnerkę, została skazana na siedem miesięcy więzienia na mocy prawa stworzonego w celu zwalczania seksistowskiej przemocy. Napastniczka ma również zakaz zbliżania się do ofiary, jej domu i miejsca pracy przez najbliższe dwa lata i kontaktowania się z nią w jakikolwiek sposób przez rok i dziewięć miesięcy - pisze Rzeczpospolita.

Hiszpania w 2004 roku wrowadziła prawo, mające przeciwdziałac przemocy wbec kobiet. Zaostrzono wtedy kary za stosowanie przemocy fizycznej lub psychicznej w przypadku, gdy sprawcą był mężczyzna, a ofiarą blisko związana z nim kobieta (żona, narzeczona, przyjaciółka itp.). Intencją ustawodawcy było zapewnienie Hiszpankom lepszej ochrony przed agresją życiowych partnerów.

Tym razem hiszpański sąd rozpatrywał sprawę dwóch kobiet obecnie żyjących w separacji. Po 17 latach związku uwieńczonego ślubem (w Hiszpanii mona zawierać związki jednopłciowe od 2005 roku) postanowiły się rozstać. Pokłóciły się o sprawy finansowe, doszło do fizyczej przemocy. Sąd skazał kobietę, bo "ofiarą jest była żona". Kodeks karny mówi wprawdzie o "przestępcy" w rodzaju męskim, ale jest to słowo powszechnie stosowane w odniesieniu do wszelkich przestępstw, bez względu na płeć sprawcy.

"Agresja w związku dwóch kobiet nie może być traktowana jako przemoc seksistowska" - mówi cytowany przez tę gazetę Miguel Lorente, pełnomocnik rządu ds. przemocy wobec kobiet. "W małżeństwie tworzonym przez dwie kobiety może się pojawić, jak w wielu innych dziedzinach życia, problem władzy, ale nie jest to kwestia historycznej nierówności generującej przemoc, którą wielu mężczyzn i wiele kobiet uznało w końcu za normalną. Za pomocą tego prawa chcemy zwalczać właśnie przyzwyczajenie do dominowania jednej płci nad drugą" - dodaje pełnomocnik.

W Hiszpanii rozgorzała debata na temat tego, czy sąy postąpiłyby tak samo, gdyby do przemocy doszło w małzęnstwie dwóch mężczyzn. Okazało się, że ustawa o przemocy z powodu płci nie może być zastosowana w sytuacji, gdy zarówno ofiarą, jak i katem jest mężczyzna.
arena
Data publikacji w portalu: 2009-06-13
Artykuł pochodzi z portalu Feminoteka
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  

Ostatnio komentowane:

lesbijka Znane lesbijki
smaku Ja też bym się wstydziła potem, gdybym zrobiła jakiś błąd w artykule, bo kiedy pisze się komentarze, to wiadomo, że aby pisać i nawet się nie sprawdza za bardzo, bo to bieżące, jak... opinia dodana 2020-07-01 21:49:15
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Radość seksu lesbijskiego - Newman Felice
ma może ktoś do sprzedania tą książkę ??

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020