Projekt ustawy o parytetach płci na listach wyborczych

Tylko 15 dni pozostało na zbieranie i odsyłanie podpisów popierających projekt ustawy o parytetach płci na listach wyborczych. Wiele znanych osób przyłączyło się do akcji. Możesz i Ty!

Akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy
o wprowadzeniu parytetów płci na listach wyborczych trwa. Ostateczny termin złożenia list w Sejmie to wtorek 22 grudnia 2009. Po zebraniu co najmniej 100 tysięcy podpisów jeszcze w tym roku projekt trafi do Sejmu.

DLACZEGO?
Kobiety w Polsce mając równe prawa nie mają równych szans i możliwości.
W Sejmie znajduje się obecnie 80% mężczyzn, w Senacie jest ich 92%. Podobnie jest we władzach samorządowych. Mężczyźni wyznaczają klimat i tematykę publicznej debaty, podejmują decyzje we wszystkich sprawach istotnych z punktu widzenia kobiet. To musi się zmienić. W wielu krajach wprowadzony prawnie system kwotowy umożliwił kobietom aktywność w życiu publicznym. Tylko mając rzeczywisty wpływ na podejmowane decyzje, Polki mogą wpłynąć na poprawę jakości życia, polepszenie swojej sytuacji zawodowej, zdrowotnej i społecznej.

Komitet Obywatelski "Czas na Kobiety", popierający projekt ustawy o parytetach
na listach wyborczych, został zarejestrowany 22 września 2009. Projekt ustawy jest realizacją jednego z głównych postulatów zgłoszonych podczas czerwcowego Kongresu Kobiet Polskich. Zakłada on zmianę ordynacji wyborczej – do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, i zapewnia nie mniejszą niż 50 procentową obecność kobiet na listach wyborczych.
Data publikacji w portalu: 2009-12-06
Więcej dowiesz się na stronie:
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

loca2009-12-08 09:34
na imprezie kobiecej we Wroclawiu 12 grudnia bedziemy zbierac podpisy tez!

happyplus2009-12-14 15:44
A moze kobiety wcale nie chca sie zajmowac polityka w tak duzym stopniu, jak mezczyzni? I czy ich prawo do zajmowania sie nia jest w jakikolwiek sposob ograniczone?


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Ostatnio komentowane:

lesbijka Znane lesbijki
smaku Ja też bym się wstydziła potem, gdybym zrobiła jakiś błąd w artykule, bo kiedy pisze się komentarze, to wiadomo, że aby pisać i nawet się nie sprawdza za bardzo, bo to bieżące, jak... opinia dodana 2020-07-01 21:49:15
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Muskając aksamit - Waters Sarah
Czytałam i później widziałam film BBC. Polecam obie wersje, a na deser \" Złodziejkę\" \r\nFantastyczne...

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020