Kwaśniewska pasuje

Jolanta Kwaśniewska nie będzie ubiegła się o urząd prezydenta RP. - Nie mam najmniejszej ochoty uczestniczyć w polityce - oświadczyła w środę w Trójmieście. Według najnowszego sondażu OBOP notowania prezydenckie pani prezydentowej ostatnio spadły i wynoszą 32 proc

- Decyzję podjęłam jakiś czas temu - ujawniła Jolanta Kwaśniewska. - Wiele osób mnie namawiało, mówiąc mi, że jak nie ja, to kto, bo następny jest poseł Andrzej Lepper - twierdziła, nawiązując do wyników sondaży prezydenckich.

Jako powód podała, że nie rozumie i nie nadaje się do uprawianej w Polsce polityki: - Nie zdecydowałam się brać udziału w wyborach prezydenckich. W tej polityce, w takim kształcie, jaki mamy w Polsce, nie widzę dla siebie miejsca. To jest taka polityka, której nie rozumiem. Z wykształcenia jestem prawnikiem, nie mogłabym dostosować żadnego znanego mi modelu polityki do tego, co się dzieje w Polsce. Jestem za uczciwością i solidnością w polityce. A do tej polityki w Polsce się nie nadaję.

Kwaśniewska poprosiła ośrodki badań opinii, by nie umieszczały jej nazwiska w rankingach wyborczych.

Jeszcze kilka miesięcy temu Aleksander Kwaśniewski pytany o sukcesję, mówił, że popularność jego żony jako kandydatki wynika z tego, "że byłaby to taka naturalnie oczekiwana kontynuacja obecnego stylu prezydentury". Kilka tygodni temu Krzysztof Janik, szef SLD, wprost zadeklarował poparcie swojej partii, jeśli Kwaśniewska zdecyduje się kandydować.

O kandydaturze Kwaśniewskiej poważnie zaczęło się mówić jesienią ubiegłego roku. Podczas spotkania, zorganizowanego wówczas przez tygodnik "Polityka", nie wykluczyła ona startu w wyborach prezydenckich. Po uwzględnieniu Kwaśniewskiej w sondażach okazało się, że cieszy się ona rekordowym poparciem.

W listopadowym sondażu PBS dla "Rz" Kwaśniewska wprost znokautowała innych potencjalnych kandydatów: wybory z 53 proc. poparciem wygrałaby w I turze. Drugie miejsce zajął wtedy Andrzej Lepper (14 proc.), kolejne Donald Tusk (9 proc.) i Lech Kaczyński (8 proc.).

Natomiast według najnowszego, niepublikowanego jeszcze sondażu OBOP (przeprowadzonego w dniach 1-4 kwietnia) Kwaśniewska ma już tylko 32 proc. (w październiku w sondażu OBOP miała 59 proc.), drugie miejsce mają Tomasz Lis i Andrzej Lepper (po 15 proc.), dalej są Marek Borowski (11 proc.) i Donald Tusk (9 proc.). Socjolog Tomasz Żukowski spadek notowań Kwaśniewskiej tłumaczy wzrostem polaryzacji sceny politycznej. Uważa, że wraz z pogłębianiem się politycznych podziałów notowania pani prezydentowej mogłyby dalej spadać.

Kwaśniewska zapowiedziała, że dalej będzie zajmowała się działalnością charytatywną: - 10 lat mojej obecności w Pałacu Prezydenckim i działanie dla dobra człowieka dało mi olbrzymią satysfakcję. Chcę nadal robić to, co robiłam przez te lata.
Piotr Adamowicz
Data publikacji w portalu: 2004-04-29
źródło: Rzeczpospolita
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Ostatnio komentowane:

news Maria Skłodowska-Curie kobietą wszech czasów
smaku Ciekawe dlaczego? Nie znam zbytnio historii tej pani, ale znam ją na tyle, że dla mnie była badaczką, naukowcem, pracowała sobie jak naukowiec nad tym, co sobie wybrała, na dodatek... opinia dodana 2019-08-21 17:10:06
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Goblin Market - Rossetti Christina
A mnie się to tłumaczenie podoba. Jestem anglistką, literaturoznawczynią, i mogę zapewnić, że fragmenty...

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2019