SZAFA

Zoe
Serce przypomina szafę. W niej przechowujemy wszystko, czego doświadczamy w życiu, co przeżywamy – każde uczucie, każde wspomnienie. Mieści się w niej cała nasza przeszłość i wszystkie plany oraz marzenia czekające na realizację w przyszłości. Z każdym związkiem ta szafa staje się coraz większa – bogatsza o nowe doświadczenia, emocje, wspomnienia. Im związek głębszy, silniejszy, dłuższy, tym bardziej prawdopodobne, że początkowo zwykła, mała szafa przeobrazi się z biegiem czasu w obszerną – trzydrzwiową, której nie powstydziłaby się żadna garderoba. Jednak przychodzi taki moment, gdy stajemy przed nią i okazuje się, że choć wypełniona jest po brzegi, to nie można w niej znaleźć niczego i nie ma w czym wybierać – wszystko jest jakieś nie takie, jak było... Przewracamy jej zawartość do góry nogami – szukamy, przekładamy z półki na półkę, aż w końcu robi się bałagan, w którym już nic nie daje się odszukać. Wreszcie zostawiamy to tak, jak jest, naiwnie myśląc, że wszystko samo się posprząta, jakoś ułoży i znów będzie dobrze, jak wcześniej.
Któregoś dnia jednak budzimy się i odkrywamy, że zostałyśmy z tym bałaganem same. Mniej lub bardziej nieoczekiwanie, ofiarowane wcześniej przez nas serce, zostaje zwrócone... W bezsilności i złości próbujemy zatrzasnąć drzwi tej nieuporządkowanej i przepełnionej szafy, żeby ukryć jej wewnętrzny rozgardiasz i związane z nim rozgoryczenie. Jednak im większy bałagan, im więcej emocji, tym szybciej niedomkniętymi drzwiami i wszystkimi szparami – w najmniej oczekiwanych momentach - wyłażą różne rzeczy zbierające się tam przez długi czas... Cała przeszłość, wspomnienia, marzenia o przyszłości, miłość, szczęście, nadzieja, wyczekiwanie, ale także niespełnienie, tęsknota, żal, złość… Kiedy się przyjrzeć tym wszystkim upchanym w sercu uczuciom i przeżyciom, okaże się, że można by je porównać do ubrań, które zwykle wypełniają szafę każdej z nas – niektóre są za małe, przykrótkie, albo niemodne, stare czy wyświechtane, choć z przyzwyczajenia trudno się rozstać z częścią z nich. Inne jednak są wciąż piękne, gustowne, twarzowe, tylko w całym tym rozgardiaszu nie można ich odszukać... Okazuje się, że znikają z pola widzenia, zapadają pod ziemię, wpadają w czarne dziury. Przez jakiś czas – krótszy lub dłuższy – w zależności od przeżytego bólu i rozczarowania, omijamy tę szafę szerokim łukiem, pełne niechęci, by zajrzeć do niej – wciąż przeraża nas ilość zgromadzonych w niej rzeczy. Upychamy tylko skrzętnie to, co z niej wypada, nie zastanawiając się za bardzo, jakby to nie był nasz problem. Nie mamy odwagi zmierzyć się z tym bałaganem – przejrzeć zawartość szafy, żeby wreszcie zrobić w niej porządek. Jednak to tylko kwestia czasu – jeśli chcemy znów poukładać swoje uczucia, zacząć życie na nowo, to w końcu musimy się zmierzyć z tą przepełnioną szafą. Chcąc rozpocząć wszystko z czystym kontem, trzeba poprzeglądać, wyrzucić to, co już się nie nadaje do noszenia: porozciągane oczekiwania, stare i wyświechtane wspomnienia, poprute i dziurawe marzenia. Resztę uporządkować, poukładać – znaleźć na nowo miejsce każdej rzeczy, by móc wreszcie zamknąć drzwi do przeszłości... i zrobić miejsce przyszłości.
Bez gruntownego uporządkowania serca – szafy naszych uczuć – nie da się zacząć nowego życia...
Data publikacji w portalu: 2007-03-13
« poprzednie opowiadanie następne opowiadanie »

Witaj, Zaloguj się

KONTAKT

Wyślij swój tekst! - napisz do Namaste
podpisz swoja pracę nickiem lub imieniem
(jeśli chcesz: nazwiskiem), jeśli chcesz napisz swój e-mail, podamy go w podpisie.

NASZA TWÓRCZOŚĆ

Jest jak delikatny kwiat. Każda jej forma zawiera ślady głębokich wzruszeń i emocji, przenosi pamięć o czasie minionym, chroni od zapomnienia chwile.

Tutaj jest miejsce dla Ciebie. Jeśli pisałaś, piszesz lub pisać zamierzasz, nie chowaj efektów swojego natchnienia do szuflady, podziel się nimi.

Tu nikt nie ocenia, nie krytykuje. Możesz przysyłać teksty podpisane imieniem bądź pseudonimem, o dowolnej tematyce i formie. Może to dobre miejsce na debiut i nie tylko.

Zdecyduj się.
To właśnie od Ciebie będzie zależał kształt tej strony. Zapraszam do jej współtworzenia.

Namaste

Ostatnio komentowane:

lesbijka Znane lesbijki
smaku Ja też bym się wstydziła potem, gdybym zrobiła jakiś błąd w artykule, bo kiedy pisze się komentarze, to wiadomo, że aby pisać i nawet się nie sprawdza za bardzo, bo to bieżące, jak... opinia dodana 2020-07-01 21:49:15
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Muskając aksamit - Waters Sarah
Czytałam i później widziałam film BBC. Polecam obie wersje, a na deser \" Złodziejkę\" \r\nFantastyczne...

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020