Rektor Ziejka broni konferencji Młodzieży Wszechpolskiej na UJ

Co to znaczy apolityczność? Wytrych, którego ja nie rozumiem. Uniwersytet jest społecznością, w której jest 42 tysiące studentów i 6 tysięcy pracowników, każdy ma swoje przekonania. Ma prawo do prezentacji tych przekonań.
Fot. Grażyna Makara / AG
Fot. Grażyna Makara / AG
Magdalena Kula: Czy prześledził Pan nazwiska osób, które wystąpią podczas tej konferencji?

Nie znam nazwisk, ponieważ nie zajmuję się organizacją tej konferencji. Jedyny dokument, jaki mam, to oświadczenie pana profesora Bogdana Szlachty i proszę się w tej sprawie zwracać do pana profesora, a nie do mnie.

Kiedy otrzymał Pan pismo od profesora Szlachty?

Datowane jest na 24 listopada, a otrzymałem je kilka dni temu.

Czy Pan Rektor wie, że przeciw Młodzieży Wszechpolskiej toczyły się postępowania w prokuraturze?

Wiem tylko tyle, że cała sprawa miała naganny wydźwięk i że władze administracyjne uczelni nie wyraziły zgody na to, by przed Collegium Novum rozpoczęto majowy Marsz Tolerancji. Proszę nie żądać ode mnie, abym się zajmował bieżącą polityką. Mam zbyt dużo innych, ważnych spraw na głowie, związanych m.in. z inwestycjami, ze szpitalami klinicznymi, z prowadzeniem programu rozwoju uniwersytetu, ażeby śledzić, kto jest ścigany przez prokuraturę.

Czy wiedział Pan, że Młodzież Wszechpolska brała udział w zamieszkach pod Wawelem, do jakich doszło po zakończeniu marszu?

Z gazet oczywiście wiem o tym, nie było mnie natomiast wtedy w Krakowie. Jest to organizacja, która jest mi bardzo daleka, ale nie zamierzam analizować tego - ani zajmować się tym - kto ma brać udział w danej sesji naukowej, a kto nie. Nie mam podstaw, by odmówić profesorowi Szlachcie rozeznania w tej sprawie.

Wszechpolacy to młodzieżówka LPR pilotowana przez tę partię. Czy organizowanie przez nią konferencji na UJ nie jest sprzeczne z etosem apolitycznego uniwersytetu?

Jeśli jakaś partia działa oficjalnie i jest reprezentowana w Sejmie, nie mam podstaw formalnych, ażeby tej partii odmówić udziału w jakiejś akcji - w tym przypadku w konferencji naukowej. Państwo bez przerwy chcecie mnie wepchnąć w sprawy polityki. Powtarzam, otrzymałem od pana profesora Szlachty pismo wyjaśniające, którego zażądałem, gdy rozpoczęła się cała akcja. Prosiłbym, aby państwo uszanowali moje zdanie - nie mam czasu na zajmowanie się bieżącą polityką i tym, czy w danym lokalu jest jakaś konferencja, czy też nie. Jeśli przyjdzie kolejna grupa studentów i zaproponuje zorganizowanie sesji naukowej, a będę miał oświadczenie pracownika naukowego, że będzie to konferencja naukowa, to także się zgodzę, jeśli tylko w planowanym znajdzie się odpowiedni lokal.

A jeśli za chwilę przyjdzie młodzieżówka innej partii...

Jeśli będą to grupy młodzieży pod opieką pracownika naukowego, który weźmie na siebie pełną odpowiedzialność za konferencję, nie ma podstaw formalnych, by jej zabronić. Mogę powiedzieć jedno, na pewno nie zgodzę się na imprezy o podłożu politycznym w Collegium Novum i Collegium Maius.

Jak Pan w takim razie rozumie apolityczność uniwersytetu?

Co to znaczy apolityczność? Wrzucacie wytrych, którego ja nie rozumiem. Uniwersytet jest społecznością, w której jest 42 tysiące studentów i 6 tysięcy pracowników, każdy ma swoje przekonania. Ma prawo do prezentacji tych przekonań. Na uniwersytecie działają różnorodne kluby i organizacje. Nie działają tu natomiast polityczne organizacje - i Bogu dzięki. To jest apolityczność.

Czy nie obawia się Pan o bezpieczeństwo tej konferencji? Młodzież Wszechpolska już raz pokazała, jak potrafi dyskutować.

Jeśli cokolwiek będzie nie tak, jak powinno być na uniwersytecie, wyciągnę pełne konsekwencje wobec profesora Szlachty. Ale prosiłbym, ażeby dziennikarze nie podgrzewali atmosfery. Nie mogę się zgodzić na sposób, w jaki "Gazeta Wyborcza" prowadzi politykę wobec środowiska naukowego Krakowa.

Wśród osób, które wystąpią podczas konferencji, ma być prezes kontrowersyjnego Stowarzyszenia im. Piotra Skargi, które zasypało Kraków i cały kraj ulotkami, nawołującymi do nienawiści i dyskryminacji. Jaka jest rola takiego stowarzyszenia podczas konferencji naukowej?

Proszę skierować to pytanie do profesora Szlachty. Mam bardzo złe mniemanie o tym stowarzyszeniu i o tych ulotkach. W mojej skrzynce znalazłem list namawiający do złożenia protestu. Nie jestem ani prokuratorem, ani człowiekiem, który będzie śledził, kto się gdzie pojawia. Pełna odpowiedzialność merytoryczna spoczywa na profesorze, który podjął się opieki nad konferencją.

A gdyby to Pan miał podejmować decyzję o tym, czy zorganizować taką konferencję na uniwersytecie?

Ja bym się nigdy nie podjął opieki merytorycznej nad tego typu konferencją, ponieważ się na tych sprawach nie znam. Nie znam osób, które mają tam występować. Profesor Szlachta pisze, że to wielkie autorytety. Ja jestem historykiem literatury. Proszę nie wymagać ode mnie, ażebym wszystko śledził.
Magdalena Kula
Data publikacji w portalu: 2004-12-08
Gazeta Wyborcza Kraków
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  

Ostatnio komentowane:

tv Car Astor (fka SEE) - Potions
Lucky_Thirteen Świetne <3 opinia dodana 2020-05-31 07:17:55
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Lesbos - Lis Renata
\"Lesbos\" Renaty Lis to dla mnie brakująca podstawa, kanon myśli lesbijskiej w kulturze polskiej....

Dołącz do naszej społeczności!

nowe i najaktywniejsze profile:

© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020