Gazeta.pl: Geje i lesbijki: czy naprawdę mają dzieci?

Lesbijki i geje, jak wszyscy, na ogół pragną mieć dzieci. Jednak w naszym kraju to bardzo trudne zadanie, niezależnie od tego, czy chodzi o adopcję - z prawnego punktu widzenia w zasadzie niemożliwą - czy o naturalne poczęcie. Czy osoby homoseksualne w Polsce wprowadzają pragnienie wychowywania dziecka w czyn? I jeśli nie, to dlaczego?
"Pragnienie posiadania potomstwa jest często niezależne od wszelkich okoliczności. Wiele osób realizuje je, nie zważając na przeszkody sytuacyjne, takie jak problemy materialne, kłopoty ze zdrowiem czy niedojrzałość któregoś z potencjalnych rodziców. Geje i lesbijki, tak jak wszyscy, mogą mieć dzieci na kilka sposobów: drogą naturalnie fizjologiczną, przez zabieg in vitro, przez adopcję, albo po prostu wychowując biologiczne dzieci swojego partnera czy partnerki.
[...]

Większość społeczeństwa nie godzi się z myślą, że dziecko miałoby mieć dwie mamy czy dwóch tatusiów, zamiast tradycyjnej dwupłciowej pary rodziców. Co ciekawe, tolerancja dla adoptowania dzieci przez pary homoseksualne zmniejszyła się od początku lat 2000: w 2001 roku przeciwnych temu było 84% Polek i Polaków, w roku ubiegłym już 90%. Trudno więc się dziwić, że często sama wizja konfrontacji z wrogo usposobionym otoczeniem na rodzinnym spacerze odstrasza homoseksualistów od jakiegokolwiek kroku ku ziszczeniu własnych marzeń. Często sami zainteresowani ulegają przeświadczeniu, że to coś zdrożnego, czego należy się wystrzegać, i to nawet wbrew własnym pragnieniom czy przekonaniu, że byliby dobrymi rodzicami.
[...]

Posiadanie dzieci wiąże się ze zobowiązaniami, za których niedotrzymanie karze nas nie tylko własne poczucie winy czy opinia społeczna, ale także instancja ze wszech miar oficjalna - państwo. Toteż dylemat: "mieć czy nie mieć" w sytuacji, gdy jedno z partnerów czy partnerek wychowuje dzieci z poprzedniego, heteroseksualnego związku, tak naprawdę nie istnieje. W takich okolicznościach dylemat polega na zadawaniu sobie pytania: być czy nie być razem, bo posiadanie dzieci jest już faktem.
[...]

Rezygnacja z ogromnej dziedziny życia, jaką jest rodzicielstwo, jest jak najbardziej uprawniona, o ile nie odbywa się pod presją. Jeśli ktoś samodzielnie odrzuca perspektywę zostania mamą czy tatą - ma prawo do takiej decyzji. Pod warunkiem że... to naprawdę decyzja tej właśnie osoby, zaś opinia sąsiada, nauczycielki polskiego czy pani w sklepie odgrywa w jej powstawaniu rolę epizodyczną. Bo jeśli w podejmowaniu decyzji tyle samo czasu, co zastanawianie się nad odpowiedzią na pytanie: "Czego ja właściwie chcę?" zajęło pytanie: "Co oni powiedzą?", to znaczy, że albo jednostka jest niedojrzała i rzeczywiście nie powinna mieć dzieci - bez względu na swoją orientację seksualną - albo otoczeniu daleko do tolerancji.
[...]

Marcin Wilk, socjolog zajmujący się zagadnieniami gender i queer, redaktor naczelny internetowego pisma unigender:

O ile do niedawna zasadniczym uprawomocnionym pytaniem zadawanym przez instytucje nowoczesnego świata w przypadku adopcji dzieci mogło być: "Jakiej orientacji seksualnej jesteś jako rodzic?", o tyle instytucje ponowoczesne coraz częściej pytają: "Jakim jesteś człowiekiem jako rodzic?" I nierzadko zdarza się, że geje i lesbijki w odpowiedzi na to pytanie wypadają o wiele lepiej niż niejeden przedstawiciel heteroseksualnej większości."

Cały artykuł można przeczytać na stronie: http://www.edziecko.pl/rodzice/1,79361,6084413,Geje_i_lesbijki__czy_naprawde_maja_dzieci_.html
Japi
Data publikacji w portalu: 2009-01-08
Kasia Michalczak, Gazeta.pl eDziecko
Podoba Ci się artykuł? Możesz go skomentować, ocenić lub umieścić link na swoich stronach:
Aktualna ocena: ocena: 0 /głosów: 0
Zaloguj się, aby zagłosować!
OPINIE I KOMENTARZE+ dodaj opinię  

Joey2009-01-19 14:28
Czytałam ten artykuł w całości. Klasyczny nic nie mówiący, bezbarwny zapełniacz szpalty. Taki prasowy "temat zastępczy". Naczelna mówi - napiszcie coś o tęczowym rodzicielstwie na xx linijek. Jak wypracowanie w szkole. Po najmniejszej linii oporu... Nie tak powinno się traktować ten ciekawy i mało znany temat.

Guinewere2009-02-04 23:18
Temat ciekawy i tak naprawdę nie do rozstrzygnięcia. Jak wszędzie są za i przeciw. Ja jak zwykle pewne się wyłamię, bo i w tej sytuacji mam inne poglądy niż "powinnam": nie chcę wychowywać dzieci jeśli będę w związku z drugą kobietą.


Dopisywanie opini, tylko dla zarejestrowanych użytkowniczek portalu

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!

Witaj, Zaloguj się

NAPISZ DO NAS

Masz uwagi, zauważyłaś błędy na tej stronie?
A może chciałabyś opublikować swój tekst?
- Napisz do nas!

NEWSLETTER I SPOŁECZNOŚCI

Chcesz być powiadamiana o nowościach w portalu? Zarejestruj się i zaprenumeruj nasz newsletter lub kanał Nowości RSS!
Możesz też dołączyć do naszej strony na Facebook lub Twitter. Zapraszamy!

  ZOBACZ TAKŻE  

Ostatnio komentowane:

80kobiet Krystyna Janda
ama Przed Wajdą grała u Bardiniego w teatrze tv. Bardini zaangażował Jandę studentkę trzeciego roku szkoły teatralnej i w ciąży, do roli Maszy we wspaniałych, telewizyjnych Trzech siostrach... opinia dodana 2020-05-09 03:00:02
muzyka Zawsze mocno żyłam i teraz mam co wspominać
Hitoshi W piątek byłam na koncercie Closterkeller. Anja jest niesamowitą kobietą, jest charyzmatyczna, silna i pewna siebie, dała przepiękny występ. Uwielbiam ją.... opinia dodana 2012-11-05 20:27:47
literatura Lesbos - Lis Renata
\"Lesbos\" Renaty Lis to dla mnie brakująca podstawa, kanon myśli lesbijskiej w kulturze polskiej....
© KOBIETY KOBIETOM 2001-2020